Adibas

Adibas
ადიბასი
Autor

Zaza Burczuladze

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Gruzja

Język

gruziński

Data wydania

2009

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

27 maja 2011

Wydawca

Wydawnictwo Claroscuro

Przekład

Magdalena Nowakowska

Adibas (gruz.: ადიბასი, trb. adibasi) – powieść gruzińskiego pisarza Zazy Burczuladze, wydana w 2009 roku. Pierwsza powieść o wojnie rosyjsko-gruzińskiej, która ukazała się w Polsce[1].

Fabuła

Akcja powieści toczy się w czasie trwania konfliktu rosyjsko-gruzińskiego. Mimo że w książce nie ma ani jednego obrazu walk, wojna stanowi tło wszystkich innych wątków. Autor ukazuje obraz Tbilisi w sierpniu 2008 roku, gdzie życie płynie swoim normalnym, codziennym tempem i tylko od czasu do czasu do bohaterów docierają doniesienia o zajmowaniu przez wojska rosyjskie kolejnych obszarów[2]. Burczuladze piętnuje przedstawicieli nowej gruzińskiej elity, nowe pokolenie gruzińskich „burżujów”, których interesują tylko markowe ciuchy, narkotyki i seks, a społeczny status wyznacza lista plików na iPodzie. Niektóre z postaci, pochłonięte swym codziennym życiem, nie zauważają tego, co się dzieje wokół nich, a wojna zbliża się do Tbilisi wielkimi krokami. Relacje reporterów z toczących się walk są przerywane reklamami tamponów i banków[1].

Tytuł książki Adibas to podróbka popularnej nazwy Adidasa – niby wygląda tak samo, ale Adidasem nie jest. Dla Burczuladze jest to słowo-klucz, określa nim wszystko, co udaje coś, czym nie jest – surogat, sztuczność. Adibasem są dla niego latynoamerykańskie telenowele, ubrania w tbiliskich sklepach, za które bogaci Gruzini gotowi są zapłacić każdą, nawet najbardziej kosmiczną cenę. Adibasem jest w końcu dla niego całe Tbilisi, o którym mówi fake city (sztuczne miasto)[2][3].

Polskie wydanie zostało opatrzone tekstem: Książka przeznaczona tylko dla czytelników dorosłych. Szokująca powieść o współczesnej Gruzji, ponieważ książka zawiera śmiałe erotyczne opisy. Ukazanie się powieści w 2009 roku wywołało spory szum w świecie literackim w Gruzji, a autor spotkał się z krytyką za szerzenie pornografii[4].

Przypisy

  1. a b Krzysztof Cieślik: Gruzja od innej strony. Polityka. [dostęp 2019-05-12].
  2. a b Adibas. Claroscuro Sp. z o.o. [dostęp 2019-05-12].
  3. Szczepan Matyjasek: Recenzja książki „Adibas”. Gildia.pl sp. z.o.o.. [dostęp 2019-05-12].
  4. Roman Pawłowski: Czacza w Gruzji. Wyborcza.pl. [dostęp 2019-05-12].

Media użyte na tej stronie

NotCommons-emblem-copyrighted.svg
Autor: , Licencja: GPL
A symbol that conveys the concept of "copyright protection". Modification of File:Commons-emblem-copyright.svg, based on File:Commons-emblem-query.svg.