Agnes Dürer

Święta Anna Samotrzecia: Agnes Dürer była modelem dla św. Anny (postać z chustą), 1519, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Agnes Dürer, z domu Frey (ur. 1475, zm. 1539) – żona i marszandka niemieckiego malarza Albrechta Dürera, kilkakrotnie była też modelką do jego obrazów.

Moja Agnes, rysunek Albrechta Dürera, 1494

Życiorys

Agnes była córką wytwórcy miedzianych i cynowych kotłów Hansa Freya i jego żony Anny, pochodzącej z patrycjuszowskiej rodziny Rummel. Mająca 19 lat Agnes 7 lipca 1494 wyszła za mąż za Albrechta Dürera, który w tym celu przerwał odbywaną po Europie podróż. Według zapisów rodzinnych Agnes otrzymała w posagu 200 guldenów. W kilka tygodni po ślubie Dürer narysował po raz pierwszy jej portret, tytułując rysunek „Moja Agnes” (1494).

Po ślubie małżeństwo osiadło w Norymberdze, gdzie Dürer rozpoczął samodzielną działalność. W lecie 1495 zamieszkali w jednym z domów teścia, Hansa Freya. Był on majętnym rzemieślnikiem i posiadał dwa domy na samym Rynku Norymberskim. Agnes i Albrecht wprowadzili się do domu z mieszkaniem na pierwszym piętrze i w pełni wyposażoną drukarnią[1].

Albrecht Dürer - Młoda dziewczyna z Kolonii i żona Dürera

Agnes Dürer odpowiedzialna była za sprzedaż dzieł męża. Regularnie odwiedzała targi, aby sprzedawać jego ryciny. Zazwyczaj odbywało się to na cotygodniowym targu w Norymberdze, gdzie miała stoisko obok straganów owocowych i warzywnych. Odwiedzała także targi w Lipsku i Frankfurcie. Od września 1505 do maja 1506 nie wróciła do rodzinnego miasta z podróży do Frankfurtu, prawdopodobnie dlatego, że w Norymberdze trwała epidemia dżumy.

Podczas drugiej podróży Dürera do Włoch Agnes prowadziła jego warsztat. W latach 1520 i 1521 małżonkowie razem jeździli po Niderlandach. Ostatni jej portret, który został narysowany w 27. rocznicę ślubu, pochodzi właśnie z tego okresu.

Jej małżeństwo z Albrechtem Dürerem pozostało bezdzietne. Albrecht Dürer był ostatnim, który nosił nazwisko Dürer. Ich związek przebiegał nie bez konfliktów, co pokazuje list Albrechta Dürera, w którym pisał do Willibalda Pirckheimera w bardzo twardym tonem o swojej żonie. Nazwał ją „starym krukiem” i użył też innych obraźliwych fraz.

Po śmierci męża, jako jedyna spadkobierczyni, Agnes Dürer nadal sprzedawała jego prace. Potwierdził to Karol V, Cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego w 1528 przy zakupie książki Dürera Von menschlichen Proportionen. Zmarła w 1539 roku w Norymberdze.

Przypisy

  1. Dr. Elizabeth A. Garner: The Hidden Secrets in Albrecht's Durer's Art and Life. 2012-12-28. [dostęp 2017-03-12]. (ang.).

Literatura

  • Hans Rupprich (wyd.): . Dürer Written papers, tom 1, Pisma, korespondencja, pieczątki, inskrypcje, notatki i raporty, certyfikaty z życia osobistego. Niemieckie Stowarzyszenie Sztuki, Berlin, 1956
  • Albrecht Dürer: The Complete Works The Complete Paintings, drawings, engravings and woodcuts. Fiodor Anzelevsky "Albrecht Dürer, work and impact" Publ Direct Media, Berlin 2000, 1 CD-rom (e-biblioteka; 28) ISBN 3-89853-128-7

Media użyte na tej stronie

Agnes Duerer 1494.jpg

"Mein Agnes", Federzeichnung von Albrecht Dürer.

c. 1494 Pen drawing in bistre on white paper, 156 x 98 mm Graphische Sammlung Albertina, Vienna

When Dürer finally returned to Nuremberg in May 1494 he was 23, fully-trained and could open his own workshop. Albrecht the Elder had felt it was time for his son to marry and had chosen a wife during his long absence. On 7 July, just a few weeks after his return, Dürer was married to Agnes Frey, the daughter of the skilled and prosperous coppersmith Hans Frey and his wife Anna Rummel. It was probably just before their wedding that Dürer sketched his fiancée, then in her late teens. Capturing her pensive mood with just a few strokes of the pen, Dürer lovingly inscribed it: `My Agnes'.

Agnes, who still appears girlish, even childlike, here, is sitting at a table and supporting her head pensively on her right hand, her hair tied back. The intimacy of this everyday sketch is unusual, showing the depicted woman at a moment when she evidently thought herself to be unobserved.