Aleksander Młynkiewicz

Aleksander Młynkiewicz
Burmistrz Kłodzka
Okres

od 5 maja 1947
do 28 lutego 1950

Przynależność polityczna

Polska Partia Socjalistyczna/Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Poprzednik

Ryszard Pstrokoński

Następca

Gustaw Żołądź

Aleksander Młynkiewicz – działacz PPS, kierownik PUR, trzeci powojenny burmistrz Kłodzka w latach 19471950.

Życiorys

Pochodził z Podkarpacia. W młodości wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej, po wkroczeniu Armii Czerwonej do wschodniej Polski, uczestniczył w tworzeniu struktur administracyjno-partyjnych w Przemyślu, gdzie został 23 kwietnia 1945 r. członkiem Prezydium Miejskiej Rady Narodowej[1].

Na początku 1946 r. został przeniesiony do Kłodzka, gdzie rozpoczął pracę w ekspozyturze Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, zostając jego kierownikiem. Podlegały mu powiaty: kłodzki, bystrzycki, ząbkowicki, wałbrzyski, dzierżoniowski, świdnicki, strzeliński i kamiennogórski. Miał on tytuł dyrektora okręgowego (wojewódzkiego) PUR we Wrocławiu[2]. Był odpowiedzialny za osiedlanie się na tych terenach ludności polskie oraz wysiedlaniu Niemców. Następnie po przeniesieniu Ryszarda Pstrokońskiego do Elbląga został wybrany przez Miejską Radę Narodową na burmistrza Kłodzka, co miało miejsce 5 maja 1947 r.[3] Jednocześnie awansował w strukturach partyjnych PPS, zostając 4 kwietnia 1948 r. przewodniczącym KM PPS, w miejsce Wincentego Bogaczewicza, co związane było z czystkami w szeregach partii. Niedługo potem w październiku awansował na przewodniczącego Komitetu Powiatowego. Dał się wtedy poznać jako aktywny działacz zmierzający do wchłonięcia PPS przez PPR i rzecznik utworzenia PZPR oraz dalszych czystek w strukturach partii[4]. 28 lutego 1950 r. został odwołany ze stanowiska burmistrza Kłodzka, a następnie wykluczony z partii.

Przypisy

  1. J. Cawley, Pierwsza powojenna Miejska Rada Narodowa w Przemyślu, [w: Przemyślanin. Niezależny Serwis Historyczno-Informacyjny (dostęp: 2007-11-05)].
  2. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 137.
  3. Wykazy władców i władz. Okres po II wojnie światowej. Burmistrzowie, oprac. S. Mróz, [w:] „Kłodzko. Dzieje miasta”, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 224.
  4. Kłodzko. Dzieje miasta, op. cit., s. 138–140.

Bibliografia

  • Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998.
  • Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, t. 1, Kłodzko 2009.

Media użyte na tej stronie