Alexander McDonnell

Alexander McDonnell
Państwo

 Irlandia

Data i miejsce urodzenia

22 maja 1798
Belfast

Data i miejsce śmierci

14 września 1835
Londyn

Alexander McDonnell (ur. 22 maja 1798 w Belfaście, zm. 14 września 1835 w Londynie) – irlandzki szachista znany z serii meczów przeciwko francuskiemu mistrzowi Louisowi de la Bourdonnais rozegranych w lecie 1834 roku.

McDonnell pochodził z zamożnej irlandzkiej rodziny, jego ojciec i stryj byli lekarzami. Kształcony na kupca, pracował przez jakiś czas w Indiach Zachodnich. W 1820 roku został sekretarzem Kupieckiego Komitetu Indii Zachodnich w Londynie. Była to lukratywna posada, dająca spore przychody i pozostawiająca dużo wolnego czasu, który McDonnell poświęcał na doskonalenie się w królewskiej grze. W 1825 roku został uczniem czołowego brytyjskiego szachisty Williama Lewisa. Wkrótce poczynił takie postępy, że jego mistrz i nauczyciel zaczął unikać okazji do gry przeciwko swemu uczniowi.

W 1831 roku w Londynie George Walker założył Westminsterski Klub Szachowy, w którym McDonnell dość szybko uzyskał wiodącą rolę. W 1834 roku Klub w imieniu McDonnella zaprosił francuskiego mistrza, uważanego za najsilniejszego szachistę świata, Louisa de la Bourdonnaisa. W lecie tego roku rozegrano łącznie sześć meczów. Na osiemdziesiąt pięć partii McDonnell wygrał dwadzieścia siedem, przegrał czterdzieści pięć. Mimo że drugi z serii meczów zakończył się minimalnym zwycięstwem McDonnella, dla wszystkich obserwatorów było oczywiste, że La Bourdonnais był lepszym szachistą.

Kolejne rozgrywane partie były szeroko publikowane, analizowane i komentowane przez ekspertów w całej Europie. Było to wyjątkowe wydarzenie w dotychczasowej historii szachów. Przebieg meczów został dokładnie opisany w książce, która przez następne lata służyła kolejnym pokoleniom adeptów królewskiej gry. Szósty mecz został przerwany. La Bourdonnais musiał wracać do Paryża, gdzie układał się z wierzycielami, czego przyczyną były katastrofalne inwestycje poczynione kilka lat wcześniej. Mecz zamierzano kontynuować, lecz rok później szybko postępująca choroba ostatecznie pokonała McDonnella.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Saint Patrick's Saltire.svg
This is "Saint Patrick's saltire", the third component of the Union Flag. It represents Ireland and is called "Saint Patrick's cross/saltire", though whether this was originally an authentic symbol of Saint Patrick is historically quite doubtful.