LataReprezentacjaWyst.Gole
2003 Brazylia U-1711(3)
  1. Aktualne na: 24 października 2010.
  2. Aktualne na: 24 października 2010.

Anderson Angus Aquino (ur. 18 grudnia 1986 w Foz do Iguaçu) – brazylijski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Obecnie gra w Coritibie.

Kariera klubowa

Brazylia

Anderson Aquino w młodości czynnie uprawiał futsal, a piłkę nożną zaczął trenować w wieku 14 lat[1]. Jest wychowankiem zespołu Paraná Clube z Kurytyby, gdzie grał w latach 2001-2004. W 2005 roku został piłkarzem Athletico Paranaense. Stąd był wypożyczany do innych brazylijskich drużyn: Sport Club, Goiás EC i Paraná Clube. W barwach Paranaense brał udział w Copa Sudamericana 2008 (rozegrał dwa spotkania)[1]. W grudniu 2010 wygasł kontrakt Aquino z Paranaense i młody Brazylijczyk jako wolny zawodnik podpisał umowę z beniaminkiem najwyższej klasy rozgrywkowej, Coritibą[2].

Gruzja

W lipcu 2009 Aquino na zasadzie wypożyczenia przeniósł się do czołowego klubu ligi gruzińskiej, Olimpi Rustawi. Był jednym z siedmiu Brazylijczyków, którzy w letnim okienku transferowym zasiliło zespół[1]. W drugiej rundzie eliminacyjnej do rozgrywek Ligi Europy drużyna wylosowała jako przeciwnika Legię Warszawa[3]. W pierwszym spotkaniu, wygranym przez polski zespół 3:0, Anderson w 67 minucie nie wykorzystał rzutu karnego[4]. W rewanżowym meczu brazylijski zawodnik rozegrał na placu gry pełne 90 minut, natomiast Olimpi przegrało 0:1 i odpadło z zawodów[5]. Aquino został jednak gwiazdą Umaglesi Ligi i w sezonie 2009-2010 okazał się najlepszym strzelcem rozgrywek – zdobył 26 goli w 31 meczach[6]. Na listę strzelców wpisywał się w 18 spotkaniach, skompletował jednego hat-tricka, 31 października 2009 w wygranym 5:0 pojedynku z Gagrą[6]. Został także pierwszym w historii królem strzelców tamtejszej ekstraklasy nie wywodzącym się z Gruzji[1]. Podczas tych samych rozgrywek wywalczył z Olimpi tytuł mistrzowski – jego drużyna zanotowała 25 zwycięstw, 7 remisów i 4 porażki. Po upływie wypożyczenia Aquino powrócił do Paranaense[7][8].

Kariera reprezentacyjna

Reprezentacje juniorskie

Anderson Aquino występował w brazylijskiej młodzieżówce do lat 17[1].

Styl gry

Aquino jest kreatywnym, technicznym napastnikiem, który posiada doskonały strzał z dystansu i dobrze wykonuje rzuty rożne[9]. Trener zespołu Paraná Clube, Roberto Cavalo, określił go jako piłkarza dobrze współpracującego na boisku z kolegami z drużyny[10].

1. a b c d e Vakhtang Bzikadze: Aquino's ambitions soar at Olimpi. UEFA.com, 16 kwietnia 2010. [dostęp 2010-08-08]. (ang.).
  2. Coritiba confirma a contratação de Anderson Aquino. Terra, 10 grudnia 2010. [dostęp 2010-12-11]. (port.).
  3. LE: Legia zagra z Olimpi Rustawi. 90minut.pl, 9 lipca 2009. [dostęp 2010-08-08]. (pol.).
  4. Legia Warszawa 3 - 0 Olimpi Rustawi. 90minut.pl, 16 lipca 2009. [dostęp 2010-08-08]. (pol.).
  5. Olimpi Rustawi 0 - 1 Legia Warszawa. 90minut.pl, 23 lipca 2009. [dostęp 2010-08-08]. (pol.).
  6. a b Anderson Angus Aquino. UEFA.com. [dostęp 2010-08-08]. (pol.).
  7. Caio Derosso: Anderson Aquino volta, após atuar na Geórgia. Bem Paraná, 20 czerwca 2010. [dostęp 2010-08-08]. (port.).
  8. Anderson Aquino é reintegrado ao elenco do Furacão. Globo Esporte, 19 czerwca 2010. [dostęp 2010-08-08]. (port.).
  9. Brazilian Anderson Aquino is setting the Georgian league on Fire (Video). IMScouting, 30 marca 2010. [dostęp 2010-11-06]. (ang.).
  10. Sem Anderson Aquino, Paraná aposta em jovem revelação. Terra, 14 października 2010. [dostęp 2010-11-06]. (port.).