Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kanada
Mistrzostwa świata
złotoŁotwa 2021Hokej na lodzie

Andrew Mangiapane (ur. 4 kwietnia 1996 w Boltonie) – kanadyjski hokeista szkockiego i włoskiego pochodzenia, grający na pozycji napastnika (lewoskrzydłowego), reprezentant kraju.

Kariera

Wczesna kariera

Andrew Mangiapane karierę sportową rozpoczął w występujących w rozgrywkach ligi GTHL Toronto Jr. Canadiens U18, dla których w sezonie 2012/2013, w fazie zasadniczej rozegrał 32 mecze, w których zdobył 36 punktów (14 goli, 22 asysty) oraz spędził 22 minuty na ławce kar, natomiast w fazie play-off rozegrał 7 meczów, w których zdobył 7 punktów (5 goli, 2 asysty) oraz spędził 8 minut na ławce kar. Jeszcze w tym samym sezonie zagrał w występującej w lidze OJHL pierwszej drużynie klubu, w której w fazie zasadniczej rozegrał 4 mecze, w których spędził 2 minuty na ławce kar. Po sezonie 2012/2013, jako wolny agent podpisał kontrakt z występującym w lidze OHL Barrie Colts[1]. W sezonie 2013/2014, w fazie zasadniczej rozegrał 68 meczów, w których zdobył 51 punktów (24 gole, 27 asyst) oraz spędził 28 minut na ławce kar, natomiast w fazie play-off rozegrał 11 meczów, w których zdobył 7 punktów (2 gole, 5 asyst) oraz spędził 8 minut na ławce kar, a także został wybrany do Drużyny Nowicjuszy OHL[2], jednak mimo tego Mangiapane nie znalazł się w rankingu Centralnego Biura Skautingowego NHL i nie znalazł się w draftcie NHL 2014[1]. W sezonie 2014/2015, w fazie zasadniczej rozegrał 68 meczów, w których zdobył 104 punkty (43 gole, 61 asyst) oraz spędził 54 minuty na ławce kar, natomiast w fazie play-off rozegrał 9 meczów, w których zdobył 10 punktów (6 goli, 4 asysty) oraz spędził 12 minut na ławce kar[3]. W sezonie 2015/2016, w którym został alternatywnym kapitanem klubu[4], w fazie zasadniczej rozegrał 59 meczów, w których zdobył 106 punktów (51 goli, 55 asyst) oraz spędził 50 minut na ławce kar, natomiast w fazie play-off rozegrał 15 meczów, w których zdobył 21 punktów (10 goli, 11 asyst) oraz spędził 14 minut na ławce kar, a także został wybrany do Drużyny Dublerów OHL. Po sezonie 2015/2016 odszedł z klubu.

Kariera w NHL

27 czerwca 2015 roku został wybrany przez władze klubu ligi NHL, Calgary Flames, w 6 rundzie draftu NHL z numerem 166 (85. miejsce w rankingu północnoamerykańskich zawodników z pola, ogłoszonym przez Centralne Biuro Skautingowe NHL[5]), z którymi 23 marca 2016 roku podpisał kontrakt[6]. Centralne Biuro Skautingowe NHL opisało Mangiapane'a jako zawodnika niewymiarowego, dwukierunkowego napastnika z silną jazdą, szybkością, zwinnością oraz ochroną krążka[7]. Jednak z powodu zbyt silnej konkurencji w drużynie Płomieni, został przydzielony do klubu filialnego Płomieni, występującym w lidze AHL Stockton Heat.

W lidze NHL zadebiutował 31 stycznia 2018 roku w przegranym przez drużynę Płomieni 3:4 po dogrywce meczu domowym z Chicago Blackhawks[8], natomiast 10 stycznia 2018 roku, po rozegraniu 7 meczów w drużynie Płomieni, ponownie został przeniesiony do Stockton Heat[9].

Sezon 2018/2019 rozpoczął w Stockton Heat, jednak z powodu bardzo dobrych wyników (14 punktów w 13 meczach w lidze AHL, 30 listopada 2018 roku został przeniesiony do drużyny Płomieni[10]. Co prawda, 16 grudnia 2018 roku wrócił do Stockton Heat[11], w wyniku kontuzji zawodnika drużyny Płomieni, Michaela Frolíka wrócił do Calgary Flames i od tego momentu stał się podstawowym zawodnikiem klubu[12]. 13 stycznia 2019 roku, w wygranym 7:1 meczu wyjazdowym z Arizona Coyotes, zdobył swój pierwszy punkt w lidze NHL, asystując w 17. minucie wraz z Derekiem Ryanem przy golu na 1:0 kapitana klubu, Marka Giordano[13][14]. 16 października 2020 roku, na cztery dni przed planowaną rozprawą arbitrażową, podpisał z klubem dwuletni kontrakt o wartości 4 850 000 dolarów[15].

Andrew Mangiapane w 2021 roku został powołany do reprezentacji Kanady na mistrzostwa świata 2021 Elity na Łotwie, na których drużyna Klonowego Liścia zdobyła mistrzostwo świata po wygranej 3:2 po dogrywce z obrońcami tytułu, reprezentacją Finlandii 6 czerwca 2021 roku na Arēna Rīga w Rydze, a Mangiapane, który na turnieju rozegrał 7 meczów, w których zdobył 11 punktów (7 goli, 4 asysty), został wybrany MVP oraz do Drużyny Gwiazd turnieju[16].