Andrzej Kostrzewski (prawnik)

Andrzej Kostrzewski
Data i miejsce urodzenia

13 grudnia 1927
Kraków

Narodowość

polska

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Armii Krajowej

Andrzej Kostrzewski (ur. 13 grudnia 1927 w Krakowie) - żołnierz AK i WiN-u, współzałożyciel Instytutu Katyńskiego, prawnik.

Życiorys

W 1943 r. wstąpił do Armii Krajowej (pseudonim "Nadzieja"). Służył w Zgrupowaniu AK „Żelbet”, a następnie w wywiadzie AK. Tłumaczył dokumenty wykradane z Gestapo i przepisywał je na maszynie. W 1945 r. zdał maturę w III Państwowym Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego w Krakowie. Następnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od grudnia 1945 członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zajmował się szyfrowaniem sprawozdań wywiadowczych. We wrześniu 1946 r. aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Zwolniony z aresztu w grudniu 1946 r. pozostawał pod obserwacją UB, zagrożony ponownym aresztowaniem. Z tego powodu studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył zaocznie dopiero po odwilży październikowej.

W 1978 r. wraz z Adamem Macedońskim i Stanisławem Torem powołał w Krakowie Instytut Katyński, którego celem było upamiętnianie ofiar zbrodni katyńskiej. Od 1979 redagował i pisał artykuły do wydawanego przez Instytut pisma „Biuletyn Katyński”. W roku 1980 przystąpił do NSZZ „Solidarność”. Był sekretarzem, a następnie przewodniczącym komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładach Odlewniczych ZREMB w Krakowie[1][2]. W 1990 r. wstąpił do Porozumienia Centrum. Był rzecznikiem prasowym tej partii na okręg małopolski.

Odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski[3]
  • Krzyż AK
  • Medal Wojska Polskiego
  • Krzyż WiN
  • nagroda IPN "Świadek historii"[1]

Przypisy

  1. a b Instytut Pamięci Narodowej- Kraków, W Kielcach wręczono nagrody honorowe Świadek Historii, Instytut Pamięci Narodowej - Kraków [dostęp 2022-10-23] (pol.).
  2. Kpt. Andrzej Kostrzewski: walka po 1945 r. była dla mnie naturalna. [dostęp 2022-10-30].
  3. POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 29 listopada 2007 r. o nadaniu orderów i odznaczeń, Monitor Polski 2007, nr 17, poz. 184.

Media użyte na tej stronie

POL Krzyż Armii Krajowej BAR.svg
Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape .