Angiotensynogen

Angiotensynogenbiałko wydzielane przez wątrobę, będące prohormonem angiotensyny. Jego biosynteza odbywa się głównie w hepatocytach (w wątrobie), ale także w adipocytach[1], mózgu, sercu, ścianach naczyń krwionośnych, nerkach i nadnerczach. Kortykosteroidy, estrogeny oraz hormony tarczycy zwiększają jego produkcję w wątrobie. Każdy z narządów produkujących angiotensynogen ma ponadto własny mechanizm regulujący wydzielanie.

Gen odpowiedzialny za jego syntezę zlokalizowany jest na chromosomie 1 (locus 1q42-3). Trwają badania nad jego wpływem na rozwój pierwotnego nadciśnienia tętniczego. Wykazano bowiem, że substytucja metioniny przez treoninę w pozycji 235 (wariant M235T) obserwuje się częściej u osób cierpiących na tę chorobę.

Przypisy

  1. Bogda Skowrońska, Marta Fichna, Piotr Fichna, Rola tkanki tłuszczowej w układzie dokrewnym, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii”, 1 (3), 2005, s. 21-29 [dostęp 2018-01-02].

Bibliografia

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.