Antependium z Bazylei

Antependium z Bazylei, początek XI stulecia, Paryż, Musée National du Moyen Âge

Antependium z Bazylei – zabytek sztuki ottońskiej, datowany na początek XI stulecia. Fundacja artystyczna cesarza Henryka II i jego małżonki Kunegundy. Wykonane zostało prawdopodobnie w Bambergu lub Fuldzie. Swoją nazwę zawdzięcza miejscu; było częścią ołtarza katedry w Bazylei. Dzieło to następnie przeniesiono do miejscowego skarbca katedralnego. Zakupione w 1854 r. przez paryskie Musée National du Moyen Âge, gdzie znajduje się do dziś.

Jest to antependium wykonane z drzewa dębowego, pokryte w całości złotą powierzchnią. Ma kształt poziomego prostokąta o wymiarach 175 × 120 cm. Wykonane techniką puncowania, repusowania oraz reliefu (figury). Ponadto niektóre fragmenty są kameryzowane. W otoczonym inskrypcyjną i ornamentalną bordiurą znajduje się pięć półkolistych arkad (z inskrypcjami) wspartych na kolumienkach; w arkadach umieszczono przedstawienia figuralne. Pośrodku przedstawiony jest Jezus Chrystus jako Pantokrator w geście błogosławieństwa. W prawicy trzyma kulę z chrystogramem PX – Chi-Rho. U stóp Chrystusa składają ukłon w geście proksinesis para fundatorów, Henryk II i Kunegunda. Na arkadzie ponad Zbawicielem figuruje inskrypcja REX REGVM ET DOMINVS DOMINANTIVM – "Król Królów i Pan Panów".

Po bokach stoją trzej archaniołowie ze swoimi atrybutami – święci Michał jako zwycięzca szatana z włócznią i sferą ziemską, Gabriel jako zwiastujący Marii z laską (po prawicy Chrystusa), Rafał jako opiekun podróżnych także z laską oraz święty Benedykt jako opat z otwartą księgą i laską opacką (po lewicy). Ponad postaciami, na bordiurze widnieje inskrypcja QVIS SICVT HEL FORTIS MEDICVS SOTER BENEDICTUS * PROSPICE TERRIGANS CLEMENS MEDIATOR VSIAS "Któż jest jak Bóg, silny, uzdrowiciel i zbawca, godny czci? Opiekuj się, pośredniku nad tymi śmiertylnymi istotami". Inskrypcja ta również zawiera odwołania dla wszystkich postaci. I tak QVIS SICVT HEL odnosi się do Św. Michała ;FORTIS; do Św. Gabriela; MEDICVS do Św. Rafała; SOTER do Jezusa ;BENEDICTVSnomen omen do założyciela zakonu Benedyktynów.

Pierwotne pochodzenie jak miejsce wykonania dzieła nie są w pełni wyjaśnione; stan badań wykazał kilka wersji. Oprócz Bazylei za pierwotne miejsce uważa się klasztor Monte Cassino czy klasztor przy kościele Św. Michała w Bambergu, oba zakonu Benedyktynów. Na podstawie zachowanych źródeł, w Bazylei po raz pierwszy antependium wspomniane zostało w Wielkich Rocznikach Bazylejskich (Großen Basler Annalen) dopiero w 1416 roku – das munster begabet mit einer guldenen tafel jako dar od Henryka II. Konsekracja ołtarza głównego w Bazylei miała miejsce w 1016 roku. Jednakże badacze negują katedrę bazylejską jako pierwotne miejsce docelowe antependium, tłumacząc się brakiem powiązania dzieła z ówczesnymi patronami katedry – Marią, świętym Janem Chrzcicelem i świętymi Apostołami. Mieszkańcy Bazylei czcili kultem Henryka II po jego kanonizacji w 1141 r. Cesarz stał się także patronem obecnie szwajcarskiego miasta. Prawdopodobnie pierwotnym miejscem antependium był kościół klasztorny Św. Michała na Górze Św. Michała (Michaelsberg) znaną też jako Góra Aniołów (Engelsberg) w Bambergu, który był świątynią zakonną Benedyktynów, klasztor ufundował cesarz Henryk II w 1015 roku.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Antependium di basilea 06.JPG
(c) I, Sailko, CC BY 2.5
Antependium di basilea
Antependium di basilea 00.JPG
(c) I, Sailko, CC BY 2.5
Antependium di basilea
Antependium di basilea 05.JPG
(c) I, Sailko, CC BY 2.5
Antependium di basilea
Christ detail reliquaire.JPG
Autor: Pierre-Emmanuel Malissin et Frédéric Valdes, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Detail (christ) from the Basel Antependium (before 1024, wood covered with gold, precious stones and pearls)), hôtel de Cluny Paris musée national du Moyen age
Chi rho Basel MNMA Cl2350.jpg
Christ holding a sphere with the chi-rho monogramm, detail from an altar front comissionned by Emperor Henry II for an important abbey, then given to the Basel Cathedral. Gold on oak wood, Fulda (?), early 11th century.