Anton Karas

Anton Karas
Ilustracja
Anton Karas (1951)
Data i miejsce urodzenia7 lipca 1906
Wiedeń
Pochodzenieaustriackie
Data i miejsce śmierci10 stycznia 1985
Wiedeń
Instrumentycytra
Zawódkompozytor
Grobowiec A. Karasa w Wiedniu

Anton Karas (ur. 7 lipca 1906 w Wiedniu, zm. 10 stycznia 1985 tamże) był jednym z najwybitniejszych wirtuozów cytry oraz kompozytorem.

Życie

Karas dorastał w klasycznej wiedeńskiej dzielnicy pracy Brigittenau wraz z trójką rodzeństwa. Uczęszczał do wieczorowej szkoły muzycznej Polluxa na cytrę. Pogrywał czasami w pobliskich lokalach i restauracjach. W 1925 r. dostał oficjalnie pierwszą pracę jako muzyk grający na cytrze w restauracji by umilać czas klientom.

W roku 1948 Karas spotkał się z angielskim reżyserem Carolem Reedem, który kręcił właśnie w Wiedniu swój najnowszy film Trzeci człowiek (ang. „The third man”) i dlatego szukał kogoś, kto by mógł skomponować pasującą muzykę do tegoż filmu. W 1949 r. Karas skomponował światowy hit o nazwie „Harry Lime Theme” – od nazwiska głównego bohatera filmu Trzeci człowiek (granego przez Orsona Wellesa) – i wzniósł swoją muzyką film Reeda na szczyty szczebli światowego kina.

Gdy utwór „Harry Lime Theme” odniósł liczne sukcesy, Karas, z nieznanego grajka stał się wielką gwiazdą. W trzy tygodnie po premierze Trzeciego człowieka sprzedał 100 tys. płyt winylowych. Wkrótce wyjechał w kilkuletnie Tournée i podróżował po całym świecie. Zaprosili go m.in. obecny wtedy papież Pius XII i cesarz Japonii Hirohito. Jednorazową lekcję gry na cytrze pobrał od Karasa ówczesny następca tronu (a obecnie cesarz Japonii) Akihito.

Ponownie w Wiedniu w roku 1953 w części dzielnicy Döbling o nazwie Sievering zainicjował uroczyste otwarcie luksusowego lokalu „Zum dritten Mann” (pol. „U trzeciego człowieka”).

W październiku 1955 r. Karas zagrał na uroczystości obchodzenia rocznicy niepodległości Austrii – oczywiście zagrał też utwór „Harry Lime Theme”.

Słynna cytra Karasa zagrała po raz ostatni w roku 1985, na pogrzebie muzyka. Został on pochowany na Sieveringowskim Cmentarzu w Wiedniu – po dziś dzień jest miejscem „pielgrzymek” fanów Antona Karasa którzy przybywają tutaj z całego świata.

Po dzień dzisiejszy filmy z muzyką Karasa graną na cytrze uważane są za wielkie osiągnięcia powojennego Wiednia.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Anton Karas (1906-1985).jpg
Anton Karas portrait from commemorative plaque, in Wien 20., Leystraße 46, in front of the house where Karas had spent the first 19 years of his life. The plaque was set up due to Karas' 100th birthday. The original is an autograph card from the collection of Karas' grandson Werner Chudik. According to Austrian law, this digitally edited part of the quoted plaque should be in the public domain.
Sieveringer Friedhof - Anton Karas.jpg
(c) I, Michael Kranewitter, CC BY 2.5
Sieveringer Friedhof, Grabstätte von Anton Karas (Ehrengrab der Stadt Wien)