Aszułuk (poligon wojskowy)

185. Centrum Wykorzystania Bojowego i Misji Sił Powietrznych
185-й Центр боевого применения и боевого предназначения ВКС
Ilustracja
Wielki emblemat poligonu Aszułuk
Historia
Państwo

Rosja

Sformowanie

1 czerwca 1960

Tradycje
Święto

1 czerwca

Dowódcy
Obecny

ppłk Andriej Zaichenko

Organizacja
Dyslokacja

Aszułuk

Podległość

Dowódca Naczelny Sił Powietrznych Rosji

Aszułuk (ros. Ашулук) – poligon wojskowy (ośrodek szkoleniowy) Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Poligon znajduje się w obwodzie astrachańskim na wschód od stacji kolejowej Aszułuk, na granicy z Kazachstanem. Poligon przeznaczony do testowania przeciwlotniczej broni rakietowej sił obrony powietrznej i prowadzenia ćwiczeń wojskowych z użyciem tej broni.

Oficjalna nazwa ośrodka w języku rosyjskim 185-й Центр боевого применения и боевого предназначения ВКС (185 ЦБП и БПр ВКС) – 185. Centrum Wykorzystania Bojowego i Misji Sił Powietrzno-Kosmicznych. Wcześniej – 42-й учебный центр боевой подготовки зенитно-ракетных войск (42 УЦБП ЗРВ) – 42. Ośrodek Szkolenia Bojowego Wojsk Rakietowych i Przeciwlotniczych.

Historia

Ośrodek szkoleniowo-badawczy do walki z użyciem przeciwlotniczych sił rakietowych obrony powietrznej (poligon Aszułuk) został powołany do życia 25 maja 1960 r. zarządzeniem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR. 1 czerwca 1960 r. poligon rozpoczął oficjalną działalność. Zarządzeniem Ministra Obrony ZSRR z 24 marca 1961 r. dla upamiętnienia powstania jednostki ustanowiono doroczne święto poligonu na dzień 1 czerwca.

W czasach sowieckich poligon testowy znajdował się na terenie dwóch republik - Rosyjskiej SRR i Kazachskiej SRR. Przydzielony obszar o wymiarach 120x38 km znajduje się całkowicie w regionie Astrachania, a druga jego część pozostała poza granicami współczesnej Rosji. Aby zapewnić bezproblemowe prowadzenie ostrzału bojowego, wprowadzono dodatkową strefę bezpieczeństwa o łącznej powierzchni 20 650 ha. Poligon jest wyposażony w sprzęt radarowy, telemetryczny i optyczny[1]. Na poligonie znajduje się lotnisko Aszułuk. Na poligonie regularnie ćwiczą przeciwlotnicze siły rakietowe obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Rosji i krajów WNP (Kazachstan, Armenia i inne).

W latach 60. 70. i 80. ubiegłego wieku na poligonie ćwiczyły również polskie dywizjony rakietowe Obrony Powietrznej m.in. z 4 Brygady Artylerii OPK, 26 Brygady Artylerii OPK, 13 Dywizji Artylerii OPK, 1 Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej OPK

Incydenty

  • 23 sierpnia 2011 roku na poligonie Aszułuk doszło do samoczynnego zapłonu silników 3 rakiet Grad i wybuchu. Zginęło 6 żołnierzy, a 12 zostało rannych[2].
  • 24 maja 2012 roku zapalił się samochód KamAZ, w wyniku czego eksplodowało ponad sto skrzyń z amunicją. Nie było ofiar[3].
  • 14 sierpnia 2013 r. na poligonie w wyniku wybuchu pocisku zginęło 2 poborowych[4].
  • 20 czerwca 2016 zapalił się silnik rakiety-celu, co wywołało pożar w magazynie z częściami zamiennymi rakiet. 600 osób zostało ewakuowanych ze strefy zagrożenia[5].

Zobacz też

  • dywizjony rakietowe Obrony Powietrznej

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Great emblem of the Ashuluk proving ground.svg
Great emblem of the Ashuluk proving ground of the Russian Aerospace Forces