Austin Chapman

Austin Chapman
Ilustracja
Zdjęcie wykonane około roku 1901
Data i miejsce urodzenia10 lipca 1864
Bong Bong
Data i miejsce śmierci12 stycznia 1926
Sydney
Minister obrony Australii
Okresod 1903
do 1904
Przynależność politycznaPartia Protekcjonistyczna
PoprzednikJames Drake
NastępcaAnderson Dawson
Odznaczenia
Order św. Michała i św. Jerzego

Austin Chapman (ur. 10 lipca 1864 w Bong Bong, zm. 12 stycznia 1926 w Sydney) – australijski polityk, członek kilku gabinetów federalnych, pełnił urząd m.in. ministra obrony Australii (1903-04).

Życiorys

Przed rozpoczęciem kariery politycznej Chapman z powodzeniem zajmował się biznesem. Zaczynał jako właściciel pubu, potem otworzył też sklep, następnie dom aukcyjny, aż wreszcie stał się znanym finansistą. W 1894 został wybrany do Zgromadzenia Ustawodawczego Nowej Południowej Walii, zaś siedem lat później - po powstaniu Związku Australijskiego - znalazł się w składzie pierwszej kadencji federalnej Izby Reprezentantów, gdzie zasiadł w ławach Partii Protekcjonistycznej. Zasiadał w kolejnych gabinetach Alfreda Deakina, gdzie zajmował stanowiska ministra obrony (1904-05), ministra poczty (1905-08) oraz ministra handlu i ceł (1907-08).

W 1909 doznał poważnego udaru mózgu, który na resztę życia pozbawił go władzy w jednym z ramion. Pozostał w parlamencie, ale na kilkanaście lat usunął się na boczny tor polityki. Powrócił do rządu w 1923, kiedy premier Stanley Bruce ponownie powołał go na ministra handlu i ceł. Był też ministrem zdrowia. W 1924 przeszedł na polityczną emeryturę, motywując to stanem zdrowia. Zaraz potem został odznaczony Orderem św. Michała i św. Jerzego klasy Rycerz Komandor, co uprawniało go do dopisywania przed nazwiskiem tytułu Sir. Zmarł dwa lata później w szpitalu w Sydney w wyniku dolegliwości układu krążenia.

Wpływy

Chapman jest dziś pamiętany przede wszystkim jako jeden z głównych orędowników budowy australijskiej stolicy federalnej właśnie w tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się Canberra. Obszar ten należał do okręgu wyborczego Chapmana, zaś poseł słusznie przypuszczał, iż budowa stolicy przyczyni się do wzrostu zamożności całego regionu.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie