Awienir Konstienczik

Awienir Konstienczik
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia

2 sierpnia 1889
Grodno

Data i miejsce śmierci

29 grudnia 1935
Stołpce

Przebieg służby
Siły zbrojne

Lesser Coat of Arms of Russian Empire.svg Armia Imperium Rosyjskiego
Volunteer Army Insignia.svg Armia Ochotnicza

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
wojna domowa w Rosji

Późniejsza praca

duchowny prawosławny - psalmista w cerkwi

Odznaczenia
Order św. Jerzego (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie)

Awienir Markowicz Konstienczik, ros. Авенир Маркович Констенчик (ur. 2 sierpnia 1889 w Grodnie, zm. 29 grudnia 1935 r. w Stołpcach) – rosyjski wojskowy (pułkownik), emigrant.

W 1908 r. ukończył prawosławne seminarium duchowne w Wilnie, zaś w 1910 r. szkołę wojskową w Wilnie. Służył w stopniu podporucznika w 33 Jeleckim Pułku Piechoty. W 1913 r. w stopniu porucznika przeszedł do 11 Korpuśnego Oddziału Lotniczego. W 1914 r. ukończył wojskową szkołę lotniczą w Gatczynie. Brał udział w I wojnie światowej. Służył w Oddziale Lotniczym Twierdzy Brześć Litewski, a następnie w Eskadrze Statków Powietrznych. W 1915 r. został zastępcą dowódcy samolotu „Ilja Muromiec – V”. Na początku 1916 r. objął dowództwo samolotu „Ilja Muromiec – X”. W połowie kwietnia tego roku został ciężko ranny podczas lotu bojowego w rejonie Friedrichstadt. Po wyleczeniu służył w służbie naziemnej Eskadry Statków Powietrznych. W 1917 r. awansował na sztabskapitana. W 1918 r. wstąpił do wojsk Białych gen. Antona I. Denikina. W połowie października 1920 r. wraz z pozostałymi wojskowymi został ewakuowany z Krymu do Gallipoli. Na emigracji zamieszkał w Królestwie SHS. Po kilku latach przeniósł się do Polski, gdzie żył w Mołodecznie, zaś od 1933 r. u brata – prawosławnego duchownego – w Stołpcach. Był psalmistą w miejscowej cerkwi. Ponadto uczył religii w okolicznych szkołach wiejskich. Został odznaczony Orderem Świętego Jerzego IV klasy, Orderem Świętego Włodzimierza IV klasy, Orderem Świętej Anny II i III klasy, Orderem Świętego Stanisława II i III klasy. Na grobie A. M. Konstienczika znajduje się napis, że był on pułkownikiem.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • M. S. Nieszkin, W. M. Szabanow, Авиаторы – кавалеры ордена Св. Георгия и Георгиевского оружия периода Первой мировой войны 1914-1918 годов: Биографический справочник, 2006

Media użyte na tej stronie

RUS Order św. Włodzimierza (baretka).svg
Baretka Orderu św. Włodzimierza.
RUS Order św. Anny (baretka).svg
Baretka Orderu św. Anny.
RUS Order św. Stanisława (baretka).svg
Baretka Orderu św. Stanisława.
RUS Order św. Jerzego (baretka).png
Baretka Orderu św. Jerzego
Imperial Russian Army Col 1917 h.png
Rank insignia of the Imperial Russian Army, here "Colonel" – shoulder strap 1909-1917.