Bandolier

Bandolier na proch z XVII w.
Bandolier na amunicję zespoloną z końca XIX w.

Bandolier, także bandolet (z fr. bandoulière – pas przez ramię) – szeroki pas noszony przez ramię (skośnie w poprzek tułowia), służący do przenoszenia amunicji. Niekiedy do bandolierów mocowano również broń palną (zob. bandolet) oraz akcesoria do jej obsługi[1].

Bandolier bywa często mylony z taśmą amunicyjną, która w niektórych przypadkach noszona jest przez żołnierzy w analogiczny sposób.

Historia

Pierwotnie (w XVI i na początku XVII wieku) do bandoliera podwieszano szereg drewnianych tulei wypełnionych odmierzonymi porcjami prochu[1]. Na przełomie XVII i XVIII w. po spopularyzowaniu patronów, bandoliery zostały wyparte przez ładownice (skórzane pojemniki na amunicję noszone przez ramię lub mocowane do pasa na biodrach).

Bandoliery na nowo pojawiły się na wyposażeniu wojska po upowszechnieniu się amunicji zespolonej, wyposażone były wtedy w szereg uchwytów w których umieszczano pojedyncze naboje. Ich użycie było jednak mocno ograniczone, ze względu na dalece większą popularność praktyczniejszych ładownic. Współcześnie bandoliery stosowane są jeszcze niekiedy w myślistwie.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Włodzimierz Kwaśniewicz, 1000 słów o dawnej broni palnej, wyd. Wyd. 1, Warszawa: Wydawn. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1987, s. 30, ISBN 83-11-07350-3 [dostęp 2022-06-10].

Media użyte na tej stronie

Pancho Villa bandolier crop.jpg
Francisco "Pancho" Villa (1877–1923), Mexican revolutionary general, wearing bandoliers in front of an insurgent camp.
Bantlär från 1600-talets mitt - Skoklosters slott - 97163.tif
Uwaga: For documentary purposes the original description has been retained. Factual corrections and alternative descriptions are encouraged separately from the original description.
Bantlär från 1600-talets mitt.
Nyckelord: Gehäng, Föremålsbild
Rothenburg Museum - Musketier.jpg
Autor: Wolfgang Sauber, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rothenburg ( Middle Franconia ). Rothenburg Museum: Equipment ( 1620-1650 ) of a musketeer from Sweden.
Cartouchière Landsturm.jpg
Autor: Jadechat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cartouchière 1889 en toile contenant 30 coups. Cet accessoire était destiné aux soldats de la Landsturm armé du fusil Vetterli. Elle se portait en bandoulière ou roulée dans le double fond du havresac.