Be’erot Jicchak

Be’erot Jicchak
‏בארות יצחק‎
Ilustracja
Be’erot Jicchak
Państwo Izrael
DystryktCentralny
Wysokość51 m n.p.m.
Populacja (2009)
• liczba ludności

394
Nr kierunkowy+972 3
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Be’erot Jicchak”
Ziemia32°02′34″N 34°54′32″E/32,042778 34,908889
Strona internetowa
Portal Izrael

Be’erot Jicchak (hebr. בארות יצחק; pol. Studnia Icchaka) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Położenie

Kibuc jest położony na równinie nadmorskiej, przy południowej granicy równiny Szaron, w odległości około 14 kilometrów od Morza Śródziemnego. Jest to mocno zurbanizowany obszar znajdujący się na północny wschód od Portu lotniczego imienia Ben Guriona. W jego otoczeniu znajduje się miasto Jehud-Monosson, moszawy Magszimim, Nechalim, Mazor, Giwat Koach i Bene Atarot, oraz wieś Nofech.

Demografia

Liczba mieszkańców Be’erot Jicchak[1]:

Historia

Ruiny wieży ciśnień po egipskim ostrzale
Nowy kibuc Be’erot Jicchak w latach 50. XX wieku

Pierwotnie kibuc Be’erot Jicchak został założony w 1943 w północno-zachodniej części pustyni Negew, w bezpośrednim sąsiedztwie dzisiejszej Strefy Gazy. Grupa jego założycieli była żydowskimi imigrantami z Czechosłowacji i Niemiec, którzy byli członkami religijnego ruchu Brit Halutzim Dati'im. Przyjechali oni do Mandatu Palestyny i w 1936 zawiązali grupę religijnych pionierów. Przez kilka pierwszych lat wspierali rozbudowę obozu przejściowego Pardes Channa, po czym w 1943 otrzymali propozycję założenia własnej wioski. Ziemię zakupił Żydowski Fundusz Narodowy. W 1947 populacja wioski liczyła 150 osób[2]. Osada była położona w ważnym strategicznie miejscu, przy drodze prowadzącej z Mandatu Palestyny do Egiptu. W 1946 osada została wykorzystana jako baza i miejsce odpoczynku sił realizujących plan budowy 11 osad obronnych na Negewie (hebr. 11 הנקודות, 11 HaNekudot). Działający stąd pionierzy założyli kibuce Kefar Darom, Be’eri i Tekuma.

Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w maju 1948 kibuc znalazł się w żydowskiej enklawie odizolowanej na pustyni Negew przez egipską armię. Wcześniej zdołano ewakuować większość kobiet i dzieci. W dniu 15 lipca doszło do bitwy o Be’erot Jicchak, podczas której obrońcy ponieśli poważne straty, a kibuc został mocno zniszczony, jednak Egipcjanie musieli wycofać się[3]. Zniszczenia były tak poważne, że jego mieszkańcy zdecydowali, że nie będą wracać do osady i utworzą nowy kibuc w centralnej części kraju. Na miejscu starego, zniszczonego Be’erot Jicchak, w 1951 powstał nowy kibuc Nachal Oz[4].

Byli członkowie zniszczonego kibucu Be’erot Jicchak znaleźli po wojnie tymczasowe schronienie w moszawie Bene Atarot. W grupie tej znajdowało się wiele wdów i sierot. W 1952 na północ od tego moszawu założyli oni nowy kibuc, który nazwali Be’erot Jicchak. Jego członkowie byli ściśle związani z syjonistyczną młodzieżową organizacją religijną Bene Akiwa. W 1963 nastąpiło otworzenie szkoły podstawowej. W 1970 wybudowano sieć nawadniającą sad owocowy oraz pola uprawne. W 1972 nastąpiło uroczyste otwarcie synagogi. Na początku lat 90. XX wieku kibuc znalazł się w głębokim kryzysie ekonomicznym, co zmusiło jego członków do przeprowadzenia w 2000 restrukturyzacji i prywatyzacji. Ustabilizowało to sytuację gospodarczą w Be’erot Jicchak[5].

Nazwa

Kibuc Be’erot Jicchak
Hodowla bydła w Be’erot Jicchak
Wjazd do kibucu Be’erot Jicchak

Kibuc został nazwany na cześć rabina Jicchaka Nisanboima. Nazwa nawiązuje także do osoby patriarchy Izaaka, który posiadał w tym rejonie studnię[2].

Kultura i sport

W kibucu znajduje się ośrodek kultury z biblioteką i archiwum. Budynek dawnej szkoły przekształcono w klub, w którym odbywają się spotkania społeczne i kulturalne. Symbolem kibucu jest dawna wieża ciśnieniowa. Obecnie jest ona już opróżniona z wody i służy jako miejsce organizacji okresowych wystaw. Na dachu wieży umieszczono menorę. Na placu przed wieżą odbywają się szczególne uroczystości państwowe, podczas których zbierają się wszyscy mieszkańcy[6]. Kibuc jest położony w centrum kraju, co umożliwia jego mieszkańcom łatwy dostęp do wielu koncertów, teatru, filmów, wykładów itp.

Z obiektów sportowych w kibucu znajduje się odkryty basen kąpielowy (z oddzielnymi godzinami pływania dla mężczyzn, kobiet, i rodzin), boisko do koszykówki i piłki nożnej, siłownia, i dużo otwartej przestrzeni do spacerów i joggingu[5].

Edukacja

Kibuc utrzymuje żłobek i przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej i college’u do sąsiedniego moszawu Nechalim. Znajduje się tam także szkoła religijna.

Religia

Jest to kibuc religijny, dlatego rytm codziennego życia mieszkańców jest związany ze studiowaniem Tory, obchodzeniem szabatu i tradycyjnych świąt żydowskich. W kibucu działa synagoga i mykwa. Modlitwy w synagodze odbywają się trzy razy dziennie[7].

Gospodarka i infrastruktura

Lokalna gospodarka opiera się na rolnictwie, chociaż część mieszkańców kibucu dojeżdża do innych miejsc pracy w miastach. Kibuc posiada około 2000 hektarów użytków rolnych. Uprawy rolnicze obejmują bawełnę, pszenicę, groch, sorgo, cebulę, ciecierzycę, kukurydzę, słonecznik i inne[5]. Hoduje się bydło mleczne i drób. Obora mieści 250 krów i 250 cielaków. Produkcja wynosi około 2,85 mln litrów mleka rocznie[8]. Dodatkowo Be’erot Jicchak jest małym ośrodkiem przemysłowym. Przy wjeździe do kibucu od strony północnej znajduje się strefa handlowa i biznesowa. Działa tutaj fabryka Chetzem-Avrot Ltd., która specjalizuje się w powlekaniu metalami lub tworzywami sztucznymi różnych urządzeń przemysłowych i rurociągów. Zakład zatrudnia około 140 pracowników[9]. Firma Snacktime jest dostawcą kanapek i zapakowanych posiłków do sprzedaży detalicznej oraz dla punktów gastronomii[10]. W kibucu znajduje się ośrodek zdrowia, sklep wielobranżowy, pralnia, warsztat mechaniczny i stacja benzynowa.

Transport

Przy kibucu przebiega droga ekspresowa nr 40.

Przypisy

  1. Centralne Biuro Statystyczne (hebr.). W: Centralne Biuro Statystyczne [on-line]. [dostęp 2011-08-15].
  2. a b Jewish National Fund: Jewish Villages in Israel. Jerusalem: Hamadpis Liphshitz Press, 1949, s. 15.
  3. Nahum Baruch: Bitwa o Be’erot Yitzhak w opisie Nahuma Barucha (hebr.). W: Kibbutz Be’erot Yitzhak [on-line]. [dostęp 2011-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].
  4. Be’erot Yitzhak (hebr.). W: Samorząd Regionu Chewel Modi’in [on-line]. [dostęp 2011-08-17].
  5. a b c Nahum Baruch: Kibbutz Beerot Yitzchak (ang.). W: Kibbutz Be’erot Yitzhak [on-line]. [dostęp 2011-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-10)].
  6. Wieża ciśnień (hebr.). W: Kibbutz Be’erot Yitzhak [on-line]. [dostęp 2011-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-09)].
  7. Synagoga (hebr.). W: Kibbutz Be’erot Yitzhak [on-line]. [dostęp 2011-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-09)].
  8. Obora (hebr.). W: Kibbutz Be’erot Yitzhak [on-line]. [dostęp 2011-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-09)].
  9. Chetzem-Avrot Ltd. (hebr.). W: Chetzem-Avrot Ltd. [on-line]. [dostęp 2011-08-17].
  10. Snacktime (hebr.). W: Snacktime [on-line]. [dostęp 2011-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-25)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Beeroth Ytzhak Entrance.JPG
Autor: Ariel Palmon אריאל פלמון, Licencja: CC BY-SA 3.0

Kibutz Beerot Ytzhak

הכניסה לקיבוץ
Beerot Yitzchak new.jpg
בארות יצחק ליד יהוד (שנות החמישים).
Beerot Yitzchak old.jpg
הריסות קיבוץ בארות יצחק בנגב, שנהרס במלחמת השחרור.
Beerot Ytzhak Infant Cowshed 2.JPG
Autor: Ariel Palmon אריאל פלמון, Licencja: CC BY-SA 3.0

Kibutz Beerot Ytzhak

רפת יונקים מבט מבפנים
Beerot Ytzhak.JPG
Autor: Ariel Palmon אריאל פלמון, Licencja: CC BY-SA 3.0

Kibutz Beerot Ytzhak

צילום בקיבוץ
Beerot Itzhak.JPG
קיבוץ בארות יצחק
Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders