Bertelsmann

Bertelsmann AG
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Gütersloh

Data założenia

1835

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Thomas Rabe

Zatrudnienie

119,089 (2017)

brak współrzędnych
Strona internetowa
Główna siedziba w Gütersloh

Bertelsmann AG – międzynarodowy koncern mediowy założony w 1835 z siedzibą w Gütersloh, w Niemczech. Spółka działa w 63 krajach i zatrudnia ponad 100 tys. pracowników (stan na 30 czerwca 2007). W 2006 roku koncern odnotował przychody w wysokości 19,3 miliarda euro, zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 1,87 miliarda euro, a dochód netto 2,4 miliarda euro. Od 1 stycznia 2008 do końca 2011 dyrektorem generalnym Bertelsmann AG był Hartmut Ostrowski.

Działalność

Przedsiębiorstwa zależne

Bertelsmann składa się z 6 oddziałów:

  • Arvato, dział zajmujący się outsourcingiem;
  • RTL Group, europejski nadawca telewizyjny;
  • BMG (Bertelsmann Music Group, które jest w 50% właścicielem Sony BMG);
  • Random House, największe na świecie wydawnictwo literatury popularnej;
  • Gruner + Jahr, największe w Europie wydawnictwo czasopism;
  • Direct Group, oddział w skład którego wchodzą: czytelniczy oraz muzyczny klub wysyłkowy, księgarnie, sklepy internetowe oraz wydawnictwa w 16 krajach.

W sierpniu 2004 BMG i Sony utworzyły spółkę typu „joint venture”, redukując liczbę liczących się wydawnictw muzycznych do czterech. W 2005 roku udział w rynku muzycznym Sony BMG wyniósł 21,5%.

Historia

Wydawnictwo C. Bertelsmann Verlag założone zostało jako dom wydawniczy i drukarnia w lipcu 1835 roku przez Carla Bertelsmanna. Na początku Bertelsmann wydawał chrześcijańskie pieśni i książki. W 1851 roku przedsiębiorstwo prowadzone przez syna Carla Bertelsmanna zaczęła wydawać powieści[1].

W 1939 roku wydawnictwo zatrudniało 440 osób. Podczas II wojny światowej Bertelsmann był największym wydawcą książek dla Wehrmachtu. Właściciel Heinrich Mohn i jego syn Reinhard Mohn byli członkami SS. Wśród nazistowskich autorów znaleźć można było Willa Vespera, który przemawiał podczas palenia książek w 1933 roku w Dreźnie i Hansa Grimma. Po wojnie na pewien czas przedsiębiorstwo zostało zamknięte, by zostać ponownie otwarte w 1947 roku przez Reinharda Mohna, rannego w czasie wojny i pojmanego przez Amerykanów w 1943 roku w Tunezji.

W latach 50. Bertelsmann rozszerzył swą działalność o klub książki Bertelsmann Leserring i wszedł na rynek muzyczny i filmowy (Ufa Filmproduktionsgesellschaft).

W latach 80. Bertelsmann zaczął rozszerzać swą działalność międzynarodową: zakup marki American Arista, Bantam Books, RCA Victor i domu wydawniczego Doubleday, a w latach 90. Random House w USA[2]. Reinhard Mohn zmarł w 2009 roku.

Udziałowcy

Większość, bo aż 76,9% udziałów Bertelsmanna posiada Bertelsmann Foundation, organizacja non-profit i polityczny think tank założona przez rodzinę Mohn. Pozostałe 23,1% udziałów jest w posiadaniu samej rodziny Mohn.

Do roku 2006 Bertelsmann w 1/4 należał do Alberta Frère’a, belgijskiego magnata przemysłowego.

Wydawnictwa

Bertelsmann wydaje słownik języka niemieckiego Der große Wahrig pod szyldem Der Wissen Media Verlag – wydawnictwa należącego do grupy Direct Group[3].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Bertelsmann Building.JPG
Autor: Bertelsmann Media Relations, Licencja: CC0
Corporate headquarters of the Bertelsmann Group in Guetersloh, Germany
Bertelsmann 2011 logo.svg
Logo. Source converted by Imalipusram