Beskid Śląski

Beskid Śląski
Mapa regionu
Zasięg regionu w obrębie Polski
Megaregion

Region karpacki

Prowincja

Karpaty Zachodnie

Podprowincja

Zewnętrzne Karpaty Zachodnie

Makroregion

Beskidy Zachodnie

Mezoregion

Beskid Śląski

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Polska:
województwo śląskie
Czechy:
kraj morawsko-śląski

Beskid Śląski – na stoku Skrzycznego
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0

Beskid Śląski (czes. Slezské Beskydy, czasem również Těšínské Beskydy, 513.45) – pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Jest mezoregionem wchodzącym w skład prowincji Karpat Zachodnich. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.), natomiast dla części czeskiej Czantoria Wielka (995 m n.p.m.).

Położenie

Beskid Śląski graniczy z Beskidem Śląsko-Morawskim na zachodzie, Beskidem Żywieckim na południowym wschodzie, Kotliną Żywiecką na wschodzie, Beskidem Małym na północnym wschodzie i Pogórzem Śląskim na północy.

Do 1968 roku góry leżące na zachód od rzeki Olzy zaliczano do Beskidu Śląskiego, potem zaś wyodrębniono je jako Beskid Śląsko-Morawski. Granicą pomiędzy Beskidem Śląskim a Śląsko-Morawskim jest Przełęcz Jabłonkowska oraz doliny spływającego spod przełęczy na północ potoku Osetnica (czes. Osetnice) i rzeki Olzy.

Na terenie Słowacji granicą między Beskidem Śląskim a Beskidem Żywieckim (w nomenklaturze słowackiej: Beskidami Kisuckimi) jest spływająca spod Przełęczy Zwardońskiej Skaliczanka (Skaliťanka), w dolnym biegu nosząca nazwę Čierňanki.

Na terenie Polski granicą pomiędzy Beskidem Śląskim a Beskidem Żywieckim jest Przełęcz Zwardońska, potok Czerna, a następnie Soła. Granicą pomiędzy Beskidem Śląskim a Beskidem Małym jest Brama Wilkowicka, a dalej na północy rzeka Biała. Pomiędzy Bramą Wilkowicką a doliną Soły poniżej Węgierskiej Górki Beskid Śląski sąsiaduje od wschodu z Kotliną Żywiecką.

Biorąc pod uwagę krainy historyczne, większa część Beskidu Śląskiego (części zachodnia, centralna i północna) wchodzi w obszar Śląska Cieszyńskiego). Części wschodnia i południowo-wschodnia to tereny Małopolski (a konkretniej tzw. ziemi żywieckiej lub Żywiecczyzny). Zupełnie niewielki fragment południowy (na południe od głównego wododziału karpackiego) wchodził w skład tzw. ziemi czadeckiej.

Klimat

Beskid Śląski, podobnie jak całe Beskidy Zachodnie charakteryzuje się opadami wynoszącymi od 800 do 1200 mm rocznie i dużym zaśnieżeniem w miesiącach zimowych. Największy wpływ na kształtowanie się pogody wywierają masy powietrza polarno-morskiego z przeważającym wiatrem zachodnim.

Temperatura powietrza obniża się wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. stopniowo ku południowemu wschodowi. Średnia roczna temperatura waha się od 5,4 C w partiach grzbietowych do 8,5 C w dolinie rzeki Olzy. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, natomiast najcieplejszym jest lipiec. Istotnym czynnikiem klimatycznym jest silny wiatr, który jest łagodzony przez otaczające góry. W porze wiosny i jesieni wieje tu wiatr halny. W partiach szczytowych Baraniej Góry, Równicy i Czantorii przeważają wiatry zachodnie i północno-zachodnie.

W okolicy Istebnej wiatrów zachodnich jest mniej, dlatego też notuje się tu mniejszą ilość opadów atmosferycznych. Strefa maksymalnej ilości opadów leży na wysokości 1400–1500 m n.p.m. Wyższe partie, ponad 1000 m n.p.m. notują mniejszą liczbę dni z deszczem, opad spada tu w większej ilości jednorazowo, natomiast w niższych partiach liczba dni z deszczem jest większa. W zimie zachmurzenie jest podobne do zachmurzeń w innych partiach gór i podobnie jak w innych częściach gór, zima jest tu łagodniejsza niż na nizinach w następstwie inwersji temperatury. Dzięki czystemu górskiemu powietrzu, dużemu nasłonecznieniu i dobrej wilgotności powietrza, klimat Beskidu Śląskiego sprzyja rekonwalescencji po chorobach dróg oddechowych i serca, a także łagodzi choroby nerwowe.

Budowa geologiczna

Beskid Śląski zbudowany jest z masywnych piaskowców godulskich i istebniańskich. W części południowej góry zbudowane są z fliszu magurskiego. Występują tu złoża mineralne: piaskowce, wapienie i kruszywa naturalne. Duże znaczenie mają piaskowce godulskie, które występują tu w dwóch rodzajach: godulskie środkowe (wydobywane w dwóch kamieniołomach w Brennej) oraz godulskie dolne (wydobywane w kamieniołomie w Wiśle). Znajdują się tu również źródła wód mineralnych.

Charakterystyczne dla Beskidu Śląskiego jest występowanie stosunkowo licznych i miejscami dość rozbudowanych wychodni skalnych, a także największa na terenie polskich Beskidów koncentracja jaskiń, wśród których znajdują się m.in. dwie największe jaskinie polskiego fliszu karpackiego (Jaskinia Wiślańska – długość korytarzy 2275 m oraz Jaskinia Miecharska – długość korytarzy 1838 m). Według stanu na 31 sierpnia 2014 r. w polskim Beskidzie Śląskim było 415 jaskiń i schronisk skalnych o łącznej długości korytarzy 12 275,6 m[1]. W dalszym ciągu są jednak odkrywane kolejne jaskinie, a w wielu dawniej znanych odkrywane są nowe partie. Według stanu na dzień 31 lipca 2017 r. w polskiej części Beskidu Śląskiego znanych było 526 jaskiń i schronisk skalnych o łącznej długości korytarzy 14 756 m. Dziewięć najdłuższych jaskiń polskich Karpat Fliszowych znajduje się w Beskidzie Śląskim[2].

Pasma górskie

Beskid Śląski składa się z dwóch rozciągniętych południkowo pasm górskich, rozdzielonych doliną rzeki Wisły. Na zachodzie znajduje się Pasmo Czantorii, natomiast na wschodzie Pasmo Baraniej Góry, zwane też czasem Pasmem Wiślańskim.

Pasmo Czantorii

Widok na Czantorię Wielką z Kotarza
Widok na pasmo Czantorii z okolic wsi Nydek

Pasmo Czantorii, nazywane również Pasmem Czantorii i Stożka, ma formę długiego grzbietu odgałęziającego się w Karolówce (930 m n.p.m.) od pasma Baraniej Góry. Na całej swej długości stanowi ono dział wodny pomiędzy Olzą i Wisłą. Ciągnie się z północy na południe, od Tułu (621 m n.p.m.), poprzez Czantorię Wielką (997 m n.p.m.), Soszów Wielki (884 m n.p.m.), Cieślar (923 m n.p.m.), Stożek Mały (843 m n.p.m.), Stożek Wielki (980 m n.p.m.) do Kiczor (989 m n.p.m.) i skręca następnie na wschód do Przełęczy Kubalonka (761 m n.p.m.). Z ważniejszych bocznych ramion tego pasma po polskiej stronie granicy wyróżnia się ramię, odgałęziające się od szczytu Kiczor na południowy wschód, ku dolinie Olzy w Istebnej i kończące się Młodą Górą (838 m n.p.m.). W stronę doliny Wisły, generalnie w kierunku północno-zachodnim, opadają boczne, mniej lub bardziej rozbudowane grzbiety, rozdzielające malownicze doliny w których rozłożyły się „dzielnice” Wisły i Ustronia. Są to kolejno: Kobyla między doliną Łabajowa na południu a doliną Dziechcinki na północy, Wierch Skalnity między doliną Dziechcinki na południu a doliną Jawornika na północy, Krzywy między doliną Jawornika na południu a doliną Gahury na północy, ramię Wielkiej Czantorii z polaną Stokłosicą między doliną Gahury na południu a dolinką potoku Suchego na północy oraz północne ramię Wielkiej Czantorii między doliną potoku Suchego na południu a doliną Poniwca na północy.

Na czeską stronę, ku dolinie Olzy opada z Małej Czantorii grzbiet ze szczytami Ostrego (709 m n.p.m.) i Wróżnej (571 m n.p.m.), którym biegnie granica państwowa polsko-czeska. Natomiast od szczytu Stożka odgałęzia się i biegnie ku północnemu zachodowi dość długi grzbiet, który kulminuje w szczycie Łączka (835 m n.p.m.). Pomiędzy nim a grzbietem granicznym StożekCzantoria ciągnie się głęboka dolina Głuchówki (czes. Hluchová), której górna część podchodzi pod szczyt Stożka. Spod tego szczytu łukiem ku południowemu zachodowi opada wąska dolina potoku Radwanów (czes. Radvanov), uchodzącego do Olzy w Jabłonkowie. Charakterystyczne jest, że w grzbiecie Stożka – Czantorii nie ma szczytów przekraczających 1000 m n.p.m.

Niemal cały ten grzbiet zbudowany jest z piaskowca, który w geologii nazywany jest godulskim (od szczytu Godula w Beskidzie Śląsko-Morawskim), gdzie występuje w warstwach grubych na 1–1,5 metra. Wiele figur, rzeźb, stopni, płyt na Śląsku Cieszyńskim wykonanych było właśnie z tego piaskowca. Piaskowiec ten charakteryzuje się tym, że nie wszystkie jego warstwy mają jednakową trwałość i pod wpływem wody miększe warstwy ulegają wypłukiwaniu. W ten sposób tworzą się w korytach potoków mniejsze lub większe progi, wodospady, pęknięcia, szczeliny, a nawet jaskinie, np. na Malinowskiej Skale. W grzbiecie Czantorii jedynie Tuł oraz okolica Kyrkawicy i Kiczor zbudowane są z innego materiału – Tuł z wapienia cieszyńskiego, dzięki czemu okolica wyróżnia się specyficzną (właściwą dla gleby wapiennej) roślinnością, zaś Kyrkawica i Kiczory z gruboziarnistego piaskowca o odcieniu brunatnym, z dużą obecnością ziaren kwarcu, ortoklazu i żyłkami rudy żelaza. W korycie Olzy, niedaleko kościoła w Istebnej można obserwować błyszczące żyły rudy żelaza. Ten inny rodzaj piaskowca, różniący się od piaskowca godulskiego, geologowie nazywają piaskowcem istebniańskim. Ma on skłonność do tworzenia wychodni skalnych różnych kształtów, jak np. na Kyrkawicy, Kiczorach, Gańczorce, Baraniej Górze i in. Przykładem praktycznego zastosowania piaskowca istebniańskiego jest zameczek na stoku Zadni Groń w Wiśle.

Pasmo Baraniej Góry

Beskid Śląski – widok z Baraniej Góry
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
Jesienne chmury (okolice Malinowskiej Skały)

Pasmo Baraniej Góry nazywane również Pasmem Wiślańskim przedstawia się jako dość długi, powyginany wał górski, ciągnący się generalnie w kierunku południe – północ. Poprzez Przełęcz Koniakowską (766 m n.p.m.) łączy się ono w Ochodzitej z głównym wododziałem Karpat, a następnie z grzbietem granicznym na Sołowym Wierchu (852 m n.p.m.) i schodzi do Przełęczy Zwardońskiej (686 m n.p.m.). Stanowi ono dział pomiędzy doliną Wisły od zachodu, a doliną Soły od wschodu. Od południa ku północy wznoszą się kolejno szczyty: Tyniok (891 m n.p.m.), Gańczorka (901 m n.p.m.), Karolówka (930 m n.p.m.), Barania Góra (1220 m n.p.m.), Magurka Wiślańska (1129 m n.p.m.), Zielony Kopiec (1152 m n.p.m.) oraz Malinowska Skała (1152 m n.p.m.). Od Malinowskiej Skały główne pasmo przybiera kierunek północno-zachodni, a następnie północny i biegnie przez: Malinów (1095 m n.p.m.), Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.), Grabową (905 m n.p.m.), Kotarz (974 m n.p.m.), Beskid Węgierski (Hyrca, 929 m n.p.m.), Beskid (860 m n.p.m.) i poprzez Przełęcz Karkoszczonkę osiąga masyw Klimczoka (1119 m n.p.m.) z jego odgałęzieniami ku Błatniej na zachodzie i Magurze na wschodzie.

Od szczytu Malinowskiej Skały ciągnie się ku północnemu wschodowi jako boczna gałąź grzbietu głównego boczny grzbiet Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.) oraz Skrzycznego (1257 m n.p.m.). Grzbiet ten kończy się charakterystycznym stożkiem góry Skalite (864 m n.p.m.) nad Szczyrkiem i Buczkowicami w dolinie Żylicy. Pasmo Baraniej Góry wyróżnia się rozległym i bogatym rozczłonkowaniem bocznym grzbietów. W kierunku zachodnim odgałęziają się następujące ramiona:

W kierunku wschodnim od głównego grzbietu pasma odgałęziają się następujące ramiona:

W paśmie Baraniej Góry zwraca uwagę zjawisko dosyć łagodnych stoków opadających ku dolinie Wisły, stromych natomiast ku wschodowi. Szczególnie widoczne jest to w masywie Skrzycznego, którego bardzo strome stoki opadające ku północnemu wschodowi czynią z tego szczytu osobliwy bastion o charakterystycznym kształcie. Skalny trzon dużej części pasma zbudowany jest z piaskowca godulskiego, jak większa część pasma Czantorii. Jedynie sam masyw Baraniej Góry, otoczenie doliny Czarnej Wisełki oraz przylegającą do szczytu Baraniej Góry dolina Olzy budują warstwy istebniańskie.

Miejscowości turystyczne

MiejscowośćLudnośćPowierzchnia [km²]Nad rzeką
Bielsko-Biała176 453124,51Biała
Ustroń15 41558,92Wisła
Wisła11 810110,26Wisła
Istebna11 27984,25Olza
Brenna10 16495,54Brennica
Szczyrk581039,07Żylica

Transport

Drogi dojazdu

Most na S52 w okolicy Grodźca

Transport kolejowy

Dworzec główny w Bielsku-Białej

Dawne przejścia graniczne

Dawne Przejście graniczne Beskidek-Beskydek

21 grudnia 2007 r. na mocy Układu z Schengen przejścia zostały zlikwidowane. Po tej dacie granicę można przekraczać na całej jej długości.

Zabytki

i inne.

Szlaki turystyczne

Panorama Beskidu Śląskiego na wysokości Ciśca
Wieża widokowa na szczycie Baraniej Góry; szczyt jest węzłem szlaków

W Beskidzie Śląskim rozpoczyna swój bieg Główny Szlak Beskidzki szlak turystyczny czerwony:

Inne ważniejsze szlaki piesze Beskidu Śląskiego:

Ważniejsze szlaki piesze po stronie czeskiej:

Schroniska i chatki studenckie

Schronisko turystyczneWysokość [m n.p.m.]zdjęcie
Schronisko PTTK na Błatniej891 m n.p.m.
Blatnia35.jpg
Schronisko PTTK na Klimczoku1034 m n.p.m.
Schronisko Klimczok.jpg
Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą900 m n.p.m.
Schronisko PTTK na Równicy785 m n.p.m.
Poland Równica hostel.jpg
Schronisko PTTK na Skrzycznem1250 m n.p.m.
Schronisko Skrzyczne.jpg
Schronisko PTTK na Stożku979 m n.p.m.
Schronisko na stozku sierpien2005.jpg
Schronisko PTTK na Szyndzielni1001 m n.p.m.
Poland Szyndzielnia - hostel.jpg
Schronisko na Koziej Górze686 m n.p.m.
Schronisko Stefanka na Koziej Gorze w Bielsku-Bialej.jpg
Schronisko na Dębowcu526 m n.p.m.
Schronisko pod Debowcem.jpg
Schronisko na Soszowie Wielkim792 m n.p.m.
Soszów schronisko.JPG
Schronisko na Stecówce760 m n.p.m.
Schronisko „Chata wuja Toma” na przełęczy Karkoszczonka736 m n.p.m.
Schronisko Chata Wuja Toma.JPG
Schronisko młodzieżowe „Telesforówka” na Trzech Kopcach Wiślańskich810 m n.p.m.
Telesforówka.jpg
Chatka AKT na Pietraszonceok. 600 m n.p.m.
Pietraszonka1.jpg

Ludność i historia regionu

Wśród ludów żyjących w Beskidzie Śląskim zaszły w początkach młodszej epoki kamienia (między 2500 a 1700 lat p.n.e.) poważne zmiany i przeobrażenia na tle przechodzenia ze zbieractwa i łowiectwa w uprawę roli i hodowli zwierząt. Były one następstwem przypływu nowych fal ludności znad Dunaju poprzez Bramę Morawską i Przełęcz Jabłonkowską. Przybywały tędy karawany kupieckie z imperium rzymskiego, czego świadectwem są różne znaleziska monet rzymskich, z których część znajduje się w Muzeum Cieszyńskim. W IX wieku obszar Beskidu Śląskiego stał się częścią państwa wielkomorawskiego, następnie w X wieku został przyłączony do nowo utworzonej Polski. W 1290 r. powstało księstwo cieszyńskie, którego teren obejmował większą część Beskidu Śląskiego. W 1526 r. obszar ten – z wyjątkiem wschodnich stoków Pasma Wiślańskiego, należących do Królestwa Polskiego – znalazł się pod panowaniem Habsburgów. W średniowieczu grody powstawały głównie na pogórzu i nizinach wokół Beskidu Śląskiego, później osadnictwo zaczęło się posuwać na południe, w głąb dolin Olzy i Wisły. Kolonizacji tych terenów dokonywali książęta cieszyńscy lub szlachta za ich przyzwoleniem. Osadnictwo było popierane przez panujących, bo zwiększało dochody pana ziemi. W 1763 r. po wojnach śląskich powstał tzw. Śląsk Austriacki – część Śląska, która pozostała w rękach Habsburgów. Po roku 1867, kiedy powstały Austro-Węgry, austriacki Śląsk jako jeden z krajów koronnych uzyskał autonomię z własnym sejmem krajowym w Opawie.

Na przełomie XIX i XX wieku powstały pierwsze miejscowe organizacje turystyczne, mające na celu zagospodarowanie turystyczne tego terenu: w 1893 r. niemieckie Beskidenverein, a w 1909 r. polskie Towarzystwo Turystyczne „Beskid” w Cieszynie.

Po rozpadzie monarchii habsburskiej teren Beskidu Śląskiego był miejscem konfliktów (również zbrojnych: wojna polsko-czechosłowacka 1919 r.) między nowo powstałym państwem polskim i Czechosłowacją. Ostatecznie Beskid Śląski znalazł się w częściach w granicach obu krajów.

Dodatkowe informacje

Na stokach Baraniej Góry znajdują się tereny źródliskowe Wisły. Beskid Śląski jest mocno zalesiony: pierwotnie dominowały tu lasy bukowo-jodłowe (buczyna karpacka), obecnie – głównie świerczyny sztucznego pochodzenia.

Beskid Śląski posiada gęstą sieć osadniczą i dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną. Główne miasta Beskidu Śląskiego po stronie polskiej to Wisła i Szczyrk, a u północnego podnóża – Ustroń i Bielsko-Biała. Po stronie czeskiej głównymi miastami są Trzyniec i Jabłonków w dolinie Olzy.

Beskid Śląski w obrębie historycznego Śląska Cieszyńskiego zamieszkiwali górale śląscy, natomiast wschodnie stoki, opadające ku Kotlinie Żywieckiejgórale żywieccy. Gospodarka tych terenów tradycyjnie opierała się na pasterstwie, a szczególnie na jego specyficznej górskiej odmianie – szałaśnictwie. W ostatnich dziesięcioleciach coraz większego znaczenia nabierają funkcje wypoczynkowe, turystyczne i uzdrowiskowe beskidzkich miejscowości. W miejscowościach położonych w południowej części regionu zachowane są przykłady budownictwa ludowego (gł. drewnianego), kultywowana jest kultura ludowa (liczne zespoły folklorystyczne).

Za ratownictwo górskie w rejonie Beskidu Śląskiego odpowiedzialna jest Beskidzka Grupa GOPR.

Przypisy

  1. Klassek Grzegorz, Mleczek Tomasz: Eksploracja i inwentaryzacja jaskiń polskich Karpat fliszowych [w:] 48. Sympozjum Speleologiczne, Kletno, 2014.
  2. Klassek Grzegosz, Mleczek Tomasz: Eksploracja i inwentaryzacja jaskiń polskich Karpat Fliszowych (wrzesień 2016-lipiec 2017) [w:]Materiały 51. Sympozjum Speleologicznego, Zakopane 2017, s. 68-70

Zobacz też

Bibliografia

  • Barański Mirosław: Beskid Śląski. Pasmo Baraniej Góry, Warszawa 1999, ISBN 83-7005-423-4.
  • Barański Mirosław: Beskid Śląski. Pasma Klimczoka i Równicy, Warszawa 1995, ISBN 83-7005-360-2.
  • Mirosław J Barański, Beskid Śląski. Pasmo Stożka i Czantorii, Warszawa: Wydaw. PTTK „Kraj”, 1996, ISBN 83-7005-370-X, OCLC 749622634.
  • Mirosław J. Barański, Beskid Śląski. Przewodnik, Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2007, ISBN 978-83-89188-71-7, OCLC 297532256.
  • Krygowski Władysław: Beskidy. Śląski, Żywiecki, Mały, Warszawa 1974.
  • Działak Jerzy: Beskid Śląski, Warszawa 1953.
  • Tomasz Rzeczycki, Góry Polski, Katowice: „Emmanuel”, 2004, ISBN 83-86704-10-1, OCLC 749499491.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
POL Szlak czarny.svg
Czarny szlak turystyczny.
POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
Blatnia35.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Beskiden - chmury.jpg
Autor: Pudelek, Licencja: CC BY-SA 3.0
  • Silesian Beskids in November
  • Beskid Śląski w listopadzie (okolice Malinowskiej Skały)
513.45 Beskid Śląski.png
Autor: Qqerim, Licencja: CC BY-SA 4.0

Physico-geographical regionalization of Poland
Mezoregion 513.45 Silesian Beskid
Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski

Mezoregion 513.45 Beskid Śląski
Pietraszonka1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to AvantaR~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Chatka AKT na Pietraszonce.
Soszów schronisko.JPG
Autor: Pudelek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Schronisko na Soszowie (Beskid Śląski), elewacja zachodnia
Szczyrk.1.jpg
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
Szczyrk (Polska)
Stecowka.JPG
(c) Pudelek z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 2.5
Prywatne schronisko na Stecówce
DK 1 Grodziec.jpg
Autor: Mariuszjbie, Licencja: CC-BY-SA-3.0
S52 w Grodźcu widziany z Bielowicka, w tle Beskid Śląski
Ustron 081.jpg
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
Ustron (Poland)
Wisla Poland 1939 Henryk Poddebski.jpg
Miasto Wisła, widoczny nowy basen kąpielowy z wieżą do skoków, przedwojenna Polska w 1939. Ta fotografia Agfacolor nie została pokolorowana (wynalazek z 1936).
Schronisko Stefanka na Koziej Gorze w Bielsku-Bialej.jpg
Autor: Ela Lesiak, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Schronisko Stefanka na Koziej Gorze w Bielsku-Bialej
Schronisko pod Debowcem.jpg
Autor: Ela Lesiak, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Schronisko_pod_Debowcem
Bielsko - Dworzec PKP.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Schronisko Klimczok.jpg
Autor: Karl102, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Schronisko turystyczne na Klimczoku w Beskidzie Śląskim
Beskid Śląski - Widok w kierunku Ciśca.jpg
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Widok na Beskid Śląski w kierunku Ciśca.
Czantoria Wielka, Beskid Śląski, Polska, Poland.jpg
Autor: mariuszjbie, Licencja: CC BY 2.5
Czantoria Wielka, Beskid Śląski, Polska, Poland
Schronisko Chata Wuja Toma.JPG
Autor: Mk86, Licencja: CC BY 3.0
Schronisko Turystyczne Chata Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka
Poland Równica hostel.jpg
Autor: Wojsyl, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Równica hostel, Beskid Śląski, Poland

Author: Wojsyl
Wapienica (rzeka)-zbiornik Wielka Laka2.jpg
(c) Lopieniczanin z polskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Zbiornik wody pitnej "Wielka Łąka" w Wapienicy
Chata na Skrzycznem.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Pko (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

The Beskids, Beskid Śląski. Old hut on the slope of Skrzyczne. Beskidy - Beskid Śląski. Chata na stoku Skrzycznego. Author: Pko

Date: 3 Sep 2005
Barania gora.JPG
(c) Pudelek z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 2.5
Wieża triangulacyjna i widokowa na Baraniej Górze.
Czantoria, Nydek.jpg
Autor: Mariuszjbie, Licencja: CC BY-SA 3.0
Czantoria, Nydek
Schronisko Skrzyczne.jpg
Autor: Michał Sz., Licencja: CC BY-SA 4.0
Schronisko PTTK na Skrzycznem
Bielsko-Biała Mikuszowice kosciol.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Bielsko-Biała, drewniany kościoł w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie.
Telesforówka.jpg
Autor: Pudelek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Telesforówka hostel in Beskid Śląski mountains
Kblnk brngr wgrskgrk 18jun06 017.jpg
View of Skrzyczne from the watchtower on Barania Góra
Schronisko na stozku sierpien2005.jpg
Autor: user Micio from PL Wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Schronisko PTTK na Stożku, Beskid Śląski, Karpaty
Przełęcz Beskidek.JPG
Autor: Pudelek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Przełecz Beskidek - przejście małego ruchu granicznego
PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą-bok.jpg
(c) Micio, CC-BY-SA-3.0
PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą
Barania Gora 15.jpg
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
Barania Gora in Beskid Slaski (Poland)