Bitwa pod Lomnicami

Bitwa pod Lomnicami
Wojna trzydziestoletnia
Czas9 listopada 1618
TerytoriumCzech
Wynikzwycięstwo Czechów
Strony konfliktu
Królestwo CzechCesarstwo
Dowódcy
Henryk Maciej ThurnHrabia de Bucquoy
Siły
14 00010 000
Straty
80 zabitych,
120 rannych
1 500 zabitych, rannych
i zaginionych
brak współrzędnych

Bitwa pod Lomnicami – starcie zbrojne, które miało miejsce 9 listopada 1618 roku, we wstępnej fazie wojny trzydziestoletniej. W bitwie uczestniczyła katolicka armia Karola Bonawentury de Longueval, hrabiego de Bucquoy i protestanckie wojska hr. Jindřicha Matyáša Thurna.

23 maja 1618 roku protestancka szlachta czeska zdetronizowała króla Macieja, wyrzucając z okien zamku na Hradczanach wysłanników austriackiego władcy w akcie znanym w historii jako defenestracja praska. Natychmiast powstał dyrektoriat, a na czele armii stanął hrabia Thurn.

Katolicka armia maszerowała na Pragę, ale wojska protestanckie zablokowały ją na przeciąg kilku tygodni w pobliżu miejscowości Čáslav. Kłopoty z zaopatrzeniem i choroby zmusiły Buqouya do wycofania. Thurn podążał jego tropem i wydał mu bitwę na polach miejscowości Lomnice nad Lužnicí w południowych Czechach. Część armii katolickiej znalazła się na grobli pomiędzy dwoma stawami rybnymi i poniosła znaczne straty od ognia artyleryjskiego.

Bucquoy stracił co najmniej 1500 ludzi i opuścił Czechy. Thurn nie zdecydował się na pościg i zaprzepaścił okazję ostatecznego zniszczenia sił przeciwnika.

Bibliografia

  • Jitka Lenková i Václav Pavlík: Nejdůležitější bitvy v Českých dějinách.
  • Miloš Pojar, Jindřich Matyáš Thurn - muž činu, Praha: Ivo Železný, 1998, ISBN 80-237-3560-8, OCLC 830251663.