Bitwa pod Nsamankow

Bitwa pod Nsamankow
Wojny Aszanti
Ilustracja
Aszantyjski dowódca
Czas21 stycznia 1824
MiejsceZłote Wybrzeże
TerytoriumGhana
Przyczynapróba rozbicia Imperium Aszanti
Wynikzdecydowane zwycięstwo Aszantów
Strony konfliktu
Wielka BrytaniaKonfederacja Aszanti
Dowódcy
płk. Charles MacCarthynieznany
Siły
490ok. 10000
Straty
bardzo ciężkienieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Nsamankow – starcie zbrojne pomiędzy siłami brytyjskimi a aszantyjskimi 21 stycznia 1824, w trakcie I wojny brytyjsko-aszantyjskiej.

Plan Brytyjczyków

W wyniku zatargów pomiędzy Aszantami a znajdującymi się pod brytyjskim zwierzchnictwem ludem Fante gubernator brytyjski Złotego Wybrzeża – płk Charles MacCarthy – zdecydował zaangażować się w konflikt. Umocnił obronę głównej bazy w Cape Coast, zebrał kilkuset ludzi (250 białych, w tym 170 członków lokalnej milicji, oraz 240 wojowników Fante) i ruszył w głąb lądu. Według jego planu miał się następnie połączyć z trzema znacznie większymi grupami w regionie (I. grupa: 600 żołnierzy z Królewskiego Afrykańskiego Korpusu Kolonialnego i 3000 wojowników; II. gr.: 200 żołnierzy i milicjantów oraz 2000 wojowników pod dowództwem mjr. A.G. Laiga; 3 gr.: 300 żołnierzy i milicjantów oraz 6000 wojowników) i dopiero wówczas uderzyć na Aszantów.

Bitwa

20 stycznia wieczorem oddział MacCarthyego rozłożył obóz nad dopływem rzeki Pra. Wciąż jednak nie udało mu się połączyć z żadną z pozostałych grup. Następnego dnia ok. godz. 14 siły brytyjskie niespodziewanie natknęły się na armię aszantyjską w sile ok. 10 000 ludzi. Płk. MacCarthy nakazał odegrać hymn, licząc że część oddziałów wroga przejdzie na jego stronę. W odpowiedzi jednak rozległy się liczne odgłosy gry na bębnach, a armia wroga zbliżyła się do Brytyjczyków. Frontalny atak uniemożliwiał jednak szeroki strumień (ok. 18 metrów), który rozdzielał obie strony. W tej sytuacji rozpoczęto wzajemny ostrzał z karabinów.

Jednak błędem sił MacCarthyego było wzięcie z sobą jedynie niewielkiej ilości amunicji i prochu. Główne zapasy miały być w razie konieczności dostarczane z tyłów. Tragarze jednak, słysząc odległe wystrzały i napotykając kilku dezerterów, w większości zbiegli. Skutkiem tego siły brytyjskie otrzymały tylko po jednej beczce prochu i amunicji. Około godz. 16 Aszantowie zauważyli, że przeciwnikom brakuje amunicji i przypuścili nagłą szarżę przez strumień. W wyniku tego ataku oddział MacCarthyego był bezradny. Pozycje brytyjskie zostały błyskawicznie opanowane a żołnierze wybici. Wycofać udało się jedynie ok. dwudziestu. Sam płk Charles MacCarthy podczas próby odwrotu został postrzelony a krótko później dobity drugim strzałem. W obronie ciała dowódcy poległ chorąży Wetherell, a sekretarz dowódcy (będący jednocześnie chirurgiem) kpt. J.T. Williams dostał się do niewoli.

Skutki

Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem Aszantów, a oddział MacCarthyego rozgromiono, tym samym udowadniając, że miejscowi mogą być równorzędnym przeciwnikiem dla Europejczyków. Kapitan Williams po kilku miesiącach powrócił z niewoli, opowiadając że został rozpoznany podczas bitwy przez wodza, któremu kiedyś wyświadczył jakąś przysługę i dlatego go oszczędzono. Podczas pobytu wśród Aszantów przetrzymywano go w chacie, gdzie jako trofea wojenne umieszczono głowy MacCarthyego i Wetherella.

Czaszkę MacCarthyego umieszczono w złotej oprawie i przeznaczono na królewski puchar dla kolejnych władców Aszantów.

Bibliografia

  • Brigadier General Sir Charles MacCarthy, Kt. [w:] "Journal of the Society for Army Historical Research", vol. 9.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Ashanteewarcaptain.jpg
"Ashantee captain in his War Drefs [Dress]"