Bogdan Szczepankowski

Bogdan Szczepankowski (ur. 3 maja 1939) – polski nauczyciel niesłyszącej młodzieży i nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny, zatrudniony na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi.

Życiorys

Ukończył magisterskie studia matematyczne oraz podyplomowe studia logopedyczne i surdopedagogiczne. Doktoryzował się w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, a habilitację w zakresie pedagogiki specjalnej uzyskał na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2010 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

Od 1960 roku jest związany ze środowiskiem niesłyszących. Jest współtwórcą polskiego systemu językowo-migowego[1], a jako pierwszy dokonał opisu tego systemu dla celów nauczania. Autor bądź współautor ponad 50 książek, wśród których są takie tytuły jak Fonetyka akustyczna, audytywna i wizualna, Oczy pomagają słyszeć, Niesłyszący - głusi – głuchoniemi: wyrównywanie szans, Podstawy języka migowego, Zarys historii stowarzyszeń głuchoniemych 1876-1946, Język migowy w zakładzie pracy, Szkolny słownik języka migowego, Język migany w szkole, Lektorat języka migowego, Słownik liturgiczny języka migowego, Wspomaganie rozwoju dziecka niesłyszącego - audiofonologia pedagogiczna.

Jest także autorem ponad 30 programów nauczania, ponad 80 scenariuszy filmów dydaktycznych, oraz ponad 200 artykułów i referatów zamieszczanych w pracach zbiorowych oraz fachowych i środowiskowych czasopismach lub prezentowanych na krajowych i międzynarodowych kongresach i konferencjach. Ponadto jest ekspertem w dziedzinie języka migowego, twórca systemu kształcenia w tym zakresie, współinicjator i organizator letnich szkół języka migowego, podczas których nauczyciele niesłyszących dzieci opanowują podstawy języka migowego. Współpracował z kilkoma uczelniami prowadząc specjalistyczne zajęcia dydaktyczne z zakresu surdopedagogiki i surdologopedii – Akademią Podlaską w Siedlcach, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Gdańskim, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Instytutem Badań Edukacyjnych w Warszawie.

Jest współzałożycielem kilku organizacji osób niepełnosprawnych, w tym Krajowej Rady Osób Niepełnosprawnych, Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Krajowej Rady Oświaty Specjalnej oraz Stowarzyszenia Popierania Edukacji Niepełnosprawnych „Hefajstos”. Będąc osobą słabosłyszącą, propaguje prawo ludzi niepełnosprawnych do podmiotowości.

Przypisy

  1. Co to jest System Językowo-Migowy — wykład Bogdana Szczepankowskiego, Świat Głuchych [dostęp 2021-01-06] (pol.).