Bolesław Grzybowski

Bolesław Grzybowski (ur. 26 października 1920, zm. 11 października 1992 w Londynie) – polski inżynier, działacz emigracyjny, prezes Instytutu Badania Zagadnień Krajowych i Instytutu Wschodniego „Reduta” w Londynie, minister spraw krajowych w rządzie RP na uchodźstwie.

Życiorys

W 1951 ukończył studia na Politechnice Gdańskiej, z wykształcenia był inżynierem budowy okrętów, pracował m.in. w Szkole Morskiej w Gdyni oraz przemyśle okrętowym, z którym związany był także na emigracji, na której przebywał od 1965 w Wielkiej Brytanii. Angażował się w życie społeczne i polityczne polskiej emigracji. W latach 80 należał do władz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii i Zarządu Głównego Federacji Światowej SPK, kierował Instytutem Wschodnim „Reduta” w Londynie, był także członkiem i ostatnim prezesem Instytutu Badania Zagadnień Krajowych (1986–1991). 9 sierpnia 1990 został mianowany ministrem spraw krajowych w pierwszym rządzie Edwarda Szczepanika[1], jednak z uwagi na ciężki stan zdrowia odwołano go już 1 września 1990.

Z ramienia SPK był członkiem VII Rady Narodowej RP (1983–1989), a z ramienia PSL VIII Rady Narodowej RP (1989–1991).

W 1989 został przez Prezydenta RP na Uchodźstwie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2][3].

Pochowany na South Ealing Cemetery w Londynie[4].

Przypisy

Bibliografia

  • Encyklopedia polskiej emigracji i Polonii. Tom 2. F-K, wyd. Toruń 2003

Media użyte na tej stronie

Edward Szczepanik 1986-07-26.jpg
(c) Photo by Tadeusz Patryk Szczepanik 1986, CC BY-SA 3.0
Portrait of my father

taken at my brother's wedding.

w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Uznanie autorstwa: Photo by Tadeusz Patryk Szczepanik 1986
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.