Borovianka

Dolina Borowianki
Łożysko Borowianki (po lewej stronie turni z krzyżem) w dolnej części jej biegu

Borowianka (słow. Borovianka) – potok na Słowacji, prawy dopływ Hucianki (górna część Kwaczanki)[1]. Ma źródła na południowo-wschodnich zboczach wzniesienia Diel znajdującego się na Pogórzu Orawskim. Zasilany jest przez kilka niewielkich potoków spływających z grzbietu Sekané łączącego Pogórze Orawskie z Górami Choczańskimi. Spływa w południowo-wschodnim kierunku Doliną Borowianki przez miejscowość Wielkie Borowe. W dolnej części tej miejscowości napotykając wzniesienie Haj zmienia kierunek na północno-wschodni i w Obłazach na wysokości około 750 m n.p.m. uchodzi do Hucianki (na słowackiej mapie opisanej jako Kwaczanka)[2].

Prawe zbocza Borovianki należą do Gór Choczańskich. Są to stoki Prosiecznego i Czarnej Hory. Zbocza lewe tworzy grzbiet należący już do Pogórza Orawskiego oraz Haj[2]. Borowianka tylko w górnej części płynie na podłożu fliszowym, większa część jej biegu natomiast znajduje się na podłożu skał węglanowych, na których występują zjawiska krasowe – m.in. zanikanie jej wód na powierzchni. Wskutek tego w środkowej i dolnej części łożysko Borowianki jest zazwyczaj suche, woda płynie nim powierzchniowo tylko po większych opadach, stale występuje tylko w niektórych miejscach. Natomiast powyżej Obłazów od razy wypływa dużym wywierzyskiem. Na dolnym swoim odcinku powyżej Obłazów Borowianka wyżłobiła w wapiennym podłożu głęboki wąwóz zwany Wąwozem Borowianki (tiesňava Borovianky). Na dnie tworzy liczne kaskady, wodospady i kotły eworsyjne. Ta dolna część biegu Borowianki znajduje się w ścisłym rezerwacie przyrody Kvačianska dolina[3].

Wzdłuż łożyska Borowianki prowadzi niebieski szlak turystyczny

Szlak turystyczny

szlak turystyczny niebieski niebieski: Obłazy – Dolina Borowianki – Wielkie BoroweSvorad[2]

Przypisy

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  2. a b c Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2019-11-13].
  3. Na podstawie tablic ścieżki dydaktycznej „Dolina Kwaczańska

Media użyte na tej stronie

POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
Dolina Borowianki GCH.1.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Turnia z krzyżem w Dolinie Borovianki
Haj Dolina Roztoki GCh1.JPG
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z miejscowości Wielkie Borowe