Brooke Astor

Brooke Astor
First Lady of New York
Imię i nazwisko urodzeniaRoberta Brooke Russell
Data i miejsce urodzenia30 marca 1902
Portsmouth
Data i miejsce śmierci13 sierpnia 2007
Briarcliff Manor (NY)
Przyczyna śmiercizapalenie płuc
Zawód, zajęciefilantropka
Narodowośćamerykańska
EdukacjaHolton-Arms School
Małżeństwo1. J. Dryden Kuser
(1919–1930 – rozwód)
2. Charles H. Marshall
(1932–1952 – rozwód)
3. Vincent Astor
(1953–1959 – śmierć)
DzieciAnthony Dryden Marshall
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Prezydencki Medal Obywatelski (Stany Zjednoczone) Narodowy Medal Sztuki (USA)
Grób Brooke Astor

Roberta Brooke Astor (ur. 30 marca 1902 w Portsmouth, zm. 13 sierpnia 2007 w Briarcliff Manor)[1] − amerykańska działaczka filantropijna znana jako First Lady of New York[2].

Zarys biografii

Była córką Johna H. Russella (generała, dowódcy Korpusu Piechoty Morskiej) i Mabel Cecile Hornby Howard. Dzieciństwo spędzała w miejscach służby wojskowej ojca, m.in. na Hawajach, w Dominikanie i Chinach. W wieku 16 lat wyszła za mąż po raz pierwszy, ale małżeństwo z J. Drydenem Kuserem, chociaż doczekało się dziecka, okazało się nieudane. Po rozwodzie w 1930 z nadużywającym alkoholu Kuserem, Brooke poślubiła w 1932 Charlesa Marshalla, maklera giełdowego. Marshall adoptował jej syna z pierwszego małżeństwa, który jako Anthony Dryden Marshall został później ambasadorem Stanów Zjednoczonych na Madagaskarze, Seszelach, w Kenii oraz Trynidadzie i Tobago.

Przez osiem lat była redaktorką działu w czasopiśmie „House & Garden”, a następnie pracowała w znanej nowojorskiej firmie dekoratorskiej, Ruby Ross Wood Inc. Jej drugi mąż zmarł w 1952. Po raz trzeci wyszła za mąż rok później, poślubiając dziedzica fortuny rodu Astorów, Vincenta (syna Johna Jacoba Astora IV). Wraz z mężem powołała do życia fundację charytatywną, którą prowadziła aż do jej likwidacji w 1997. Astor, zmarły w 1959, zapisał jej w testamencie swój majątek, który wykorzystała w działalności dobroczynnej; o zapis testamentowy wytoczył jej proces przyrodni brat męża, John Jacob Astor VI, ale sprawę przegrał.

Za wieloletnią działalność filantropijną została odznaczona w 1988 Prezydenckim Medalem Obywatelskim i Narodowym Medalem Sztuk, a w 1998 Prezydenckim Medalem Wolności. Opublikowała kilka książek, m.in. dwutomowe pamiętniki: A Patchwork Child.

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Chevalier Ordre de Leopold.png
Baretka Krzyża Kawalerskiego Orderu Leopolda (Belgia)
Presidential Medal of Freedom (ribbon).png
Ribbon of Presidential Medal of Freedom
Brooke Astor grave.jpg
the grave of Brooke Astor in Sleepy Hollow Cemetery