Burza lodowa w Ameryce Północnej (2007)

Burza lodowa w Ameryce Północnej w 2007
Ilustracja
Raleigh, Karolina Północna
Państwo

 Kanada
 Stany Zjednoczone

Rodzaj zdarzenia

burza lodowa

Data

1124 stycznia 2007

Ofiary śmiertelne

87 osób

brak współrzędnych

Burza lodowa w Ameryce Północnej w 2007 – klęska żywiołowa, która dotknęła region od doliny Rio Grande (Teksas), aż do Nowej Anglii oraz południowo-wschodniej Kanady i trwała od 11 stycznia do 24 stycznia 2007 roku. W wyniku tej klęski zmarło 87 osób w 13 stanach i trzech kanadyjskich prowincjach. Setki tysięcy mieszkańców w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie było pozbawionych energii elektrycznej (blackout)[1][2].

Burza

Główny front burzowy rozwijał się w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych i szybko rozszerzał się na Głębokie Południe (region Zatoki Meksykańskiej). Opady marznącego deszczu objęły ogromny obszar od północnego Teksasu, aż do północnych i wschodnich obszarów Nowej Anglii. Cały ten region był pod wpływem arktycznego powietrza. Ostatecznie burza lodowa wystąpiła w północno-zachodnim Arkansas, centralnej części Illinois, południowo-wschodniej części Kansas, centralnej i wschodniej części Oklahomy, centralnej i północnej części Teksasu i na dużym obszarze Missouri oraz w Michigan, Indianie i w prowincji Ontario. Fale opadów trwały w tych stanach od 12 do 16 stycznia, przy czym kumulacja opadów nastąpiła 14 stycznia.

Następnie fale opadów przesunęły się w rejon północno-wschodni, na obszar Wielkich Jezior, Nowej Anglii oraz nad Kanadę (Nowy Brunszwik, Nowa Szkocja i Wyspa Księcia Edwarda). Większość opadów w Kanadzie spadła pod postacią śniegu. Następnie front opadów przesunął się nad Nową Fundlandię i Labrador.

Tymczasem inny front opadów, szalał w południowo-wschodniej części Teksasu, przesuwając się w kierunku Południowej i Północnej Karoliny (16-18 stycznia). To spowodowało, że we wschodniej Kanadzie i Maine wystąpiły burze śnieżne (19 stycznia).

Druga burza śnieżna, która rozwinęła się nad Teksasem; przyniosła kolejne fale zimnych opadów od Arizony, aż po Wielkie Jeziora.

Skutki

Oklahoma

Gubernator Oklahomy Brad Henry ogłosił stan wyjątkowy w całym stanie z powodu wystąpienie ogromnych opadów[3]. Prezydent USA George W. Bush ogłosił, że Oklahoma jest obszarem katastrofy federalnej[4].

W Oklahomie połamane drzewa spowodowały przerwę w dostawie prądu, około 40 tys. mieszkańców straciło energie elektryczną po pierwszej fali opadów (12 stycznia). Po dodatkowych opadach śniegu i lodu następnych 120 tys. mieszkańców było pozbawionych prądu (z tego 60000 przez ponad tydzień). Jednym z najbardziej dotkniętych miast było McAlester (w hrabstwie Pittsburg County), gdzie prąd nie docierał przez kilka dni. Tysiące mieszkańców szukało schronienia w utworzonym przez Amerykański Czerwony Krzyż schronisku, 1000 mieszkańców pozostawało w nim do 20 stycznia.

Po raz pierwszy w historii Big 12 Conference, mecze koszykówki zostały przełożone gdy zespół męski Oklahomy, nie mógł wylecieć z żadnego miasta (Stillwater i Oklahoma City) na mecz, który miał się odbyć 13 stycznia z Nebraska Cornhuskers[5]. Mecz został przełożony na 5 marca[6]. Drugi raz w sezonie w NBA musiał zostać przełożony mecz. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych, mecz pomiędzy New Orleans Hornets (drużyna nie mogła wylecieć z Oklahomy City) i Milwaukee Bucks został przełożony[7].

Szkody w stanie Oklahoma zostały wycenione na 38 mln USD[8].

Missouri i Illinois

Gubernator stanu Missouri Matt Blunt ogłosił stan wyjątkowy i wezwał na pomoc Gwardie Narodową. Południowo-zachodnia cześć stanu została uznana za obszar klęski żywiołowej.

Podczas szczytu burzy w Missouri łącznie 330000 mieszkańców było pozbawionych dostaw prądu. W Springfield około 70 tys. mieszkańców pozostawało bez prądu, natomiast we wschodniej części Missouri i centralnej Illinois ponad 110 tys. osób było pozbawionych prądu (szczególnie w okolicach Saint Louis). Rozlegle uszkodzenia drzew i trakcji elektrycznej zostały odnotowane na całym obszarze Missouri. Z powodu powalonych drzew, operator pociągów pasażerskich Amtrak, musiał zamknąć swoje linie. Biały Dom zadeklarował pomoc 34 hrabstwom (w tym Saint Louis- obszar klęski żywiołowej). Blisko 3600 mieszkańców szukało schronienia w 85 różnych schroniskach.

Szkody zostały wycenione w Missouri na 352,9 mln USD[9].

Teksas

Regiony w okolicach Amarillo do Dallas i Fort Worth zostały dotknięte falami opadów 13 stycznia. Tereny leżące dalej na południe, przy miastach takich jak Austin, Waco i Houston zostały dotknięte opadami od 14 do 16 stycznia.

W Teksasie uroczystości związane z obchodem święta Martin Luther King, Jr. Day zostały odwołane. Również ponad 400 lotów z Portu lotniczego Dallas-Fort Worth zostało odwołanych w dniu 14 stycznia. Kilka lotów zostało odwołanych także z lotniska w Austin i San Antonio. Znaczna części autostrady międzystanowej nr 10 w pobliżu San Antonio musiała zostać zamknięta w dniu 16 stycznia z powodu lodu i śniegu zalegającego na autostradzie. Niektóre szkoły, uniwersytety i szkoły także były zamknięte.

Przerwy w dostawie prądu były znacznie ograniczone. W północnym Teksasie 4400 mieszkańców było pozbawionych prądu, 15 stycznia. W okolicach San Antonio, około 4500 domów pozbawionych było energii elektrycznej. Ponad 35 tys. osób w okresie od 12 do 18 stycznia nie miało prądu w Austin.

Gwardia Narodowa została wezwana przed drugą falą opadów (19-20 stycznia).

Karolina Północna i Południowa

Marznący deszcz, który wystąpił między 17 i 18 stycznia spowodował w obydwóch Karolinach zamknięcie szkół (w Charlotte, w rejonie Research Triangle oraz w Columbia). Kilka lotów z lotniska Raleigh-Durham International oraz z Charlotte zostało odwołanych. Policja w Karolinie Północnej ogłosiła że na drogach było ponad 600 wypadków, podczas których zginęły 2 osoby oraz że miały miejsce dwa wypadki z udziałem autobusów szkolnych.

Kansas i Kolorado

11 stycznia 2007, co najmniej 4 osoby zmarły w trakcie burzy w dwóch stanach. Następnie front burzowy uderzył w Kansas i w niektóre stany środkowego zachodu.

Burza także przeszła przez Kolorado, gdzie spowodowała zamknięcie autostrady międzystanowej nr 70, między Denver i Kansas City. Zasilanie elektryczne zostało utracone w wyniku zawiej śnieżnej.

Wisconsin

21 stycznia samolot linii Northwest Airlines, który startował z portu lotniczego w Milwaukee do Detroit (lot 1726) w wyniku poślizgu wypadł z pasa startowego. W wypadku nikt nie ucierpiał[10].

Kanada, Michigan i Nowa Anglia

200 tysięcy domów w Michigan było pozbawionych dostaw energii elektrycznej, 145 tysięcy w Nowym Jorku i New Hampshire. 20 tysięcy mieszkańców było pozbawionych prądu w prowincji Ontario, szczególnie w pobliżu jeziora Erie. Działalność transportowa GO Transit w Toronto jak i portu lotniczego została w znacznym sposób ograniczona dnia 15 stycznia. Policja w Ontario otrzymała prawie 500 zgłoszeń dotyczących wypadków drogowych. W jednej z kolizji brał udział ciągnik przewożący ciekły tlen, zdarzenie to doprowadziło do zablokowania odcinków autostrady 400 oraz 407. Inny poważniejszy wypadek miał miejsce w Quebec (w pobliżu miasta Drummondville), podczas którego 24 amerykańskich studentów zostało rannych.

Opady ciężkiego śniegu w Kanadzie Atlantyckiej i wschodniej części prowincji Quebec spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji dnia 19 stycznia. Most Konfederacji łączący prowincje Nowy Brunszwik i Wyspę Księcia Edwarda musiał zostać zamknięty na kilka godzin dla ciężarówek z powodu silnych podmuchów wiatrów i intensywnych opadów. Wiele szkół w Nowym Brunszwiku zostało zamkniętych (m.in. w Fredericton i Moncton). Kilka dróg w Quebec w regionie Gaspésie oraz Côte-Nord zostało zamkniętych z powodu bardzo dużych ilości śniegu. Również zamknięte były szkoły w Nowej Fundlandii i Labradorze dnia 24 stycznia[11].

Ofiary śmiertelne

Co najmniej 87 osób zginęło w trakcie trwania tego okresu, większość osób zginęła w wypadkach drogowych. W wypadku w pobliżu Elk City (Oklahoma), zostało zabitych siedem osób, które podróżowały minivanem, gdy uderzył w nich ciągnik siodłowy podczas burzy[12][13][14].

Stan/ProwincjaLiczba zabitych
Oklahoma26
Missouri14
Teksas12
Iowa8
Michigan4
Nebraska4
Nowy Jork4
Arkansas3
Kansas3
Karolina Północna2
Minnesota2
Indiana1
Maine1
Nowa Szkocja1
Ontario1
Quebec1

Opady

Około 0,5 cm warstwa śniegu i lodu zalegała od Teksasu do Illinois. W rejonie Missouri i Oklahomie warstwa osiągnęła poziom 1 cm[15].

Mokry śnieg spadł w Michigan, południowym Ontario (od Windsor do Toronto) oraz w stanach Nowy Jork i New Hampshire. W Nowym Jorku zalegała warstwa 3,5 cm lodu.

Kolejne opady mokrego śniegu odnotowano w stanie Nebraska i Kolorado (między 13-14 stycznia). Na obszarach bardziej położonych na wschód takich jak Iowa, Wisconsin, Michigan, Maine, Ontario, Quebec i Nowy Brunszwik opady pojawiły się 15 i 16 stycznia. W Montrealu i Sherbrooke spadło 20 cm śniegu, natomiast w Maine pokrywa śniegowa wynosiła 25 cm.

19 stycznia Kanada Atlantycka i wschodnia część prowincji Quebec zostały zaatakowane przez burzę śnieżną. Na półwyspie Gaspésie pokrywa śniegowa osiągnęła 80 cm[16], natomiast w rejonie Kanady Atlantyckiej pokrywa wahała się od 20 do 45 cm. Wiatry osiągały prędkość 100 km/h powodując powstanie zamieci śnieżnych. Kolejna fala opadów nad Maine spowodowała, że pokrywa śniegowa osiągała do 25 cm grubości.

Około 10 cm śniegu leżało w Nowej Fundlandii i Labradorze (24 stycznia), mieszane opady wystąpiły w St. John’s, gdzie wiatr osiągał prędkość 105 km/h[11].

Zobacz też

  • Atak mrozu w zachodnich Stanach Zjednoczonych w 2007
  • Burza lodowa w Ameryce Północnej w 1998

Przypisy

  1. Snow, ice, sleet make southern Plains miserable - CNN.com, 21 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-21].
  2. Deadly winter blast blows through Plains - CNN.com, 22 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-22].
  3. Gov. Henry Declares State Of Emergency Due To Ice Storm - Oklahoma City News Story - KOCO Oklahoma City, 12 lutego 2012 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-02-12].
  4. Ice storm slams N.E. after leaving Oklahoma, Missouri in dark - CNN.com, 17 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-17].
  5. Winter storm puts Oklahoma St.-Nebraska game on ice, ESPN.com, 13 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] (ang.).
  6. Oklahoma State-Nebraska game is reset for March 5, ESPN.com, 16 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] (ang.).
  7. Milwaukee Bucks, National Basketball Association, NO/Okla. City Hornets - CBSSports.com, 11 stycznia 2008 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2008-01-11].
  8. NCDC: Event Details, 10 stycznia 2008 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2008-01-10].
  9. NCDC: Event Details, 10 stycznia 2008 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2008-01-10].
  10. Snow, wind dump on Colorado - CNN.com, cnn.com [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-23] (ang.).
  11. a b Schools close as storm sweeps across N.L., 27 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-27].
  12. Montreal cleans up after big storm, 20 stycznia 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-01-20].
  13. La neige donne du fil à retordre aux automobilistes, „TVA Nouvelles” [dostęp 2018-08-24] (fr.).
  14. Frigid temperatures follow snow, 19 marca 2007 [dostęp 2018-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2007-03-19].
  15. US Department of Commerce, NOAA, National Weather Service, St. Louis, MO, crh.noaa.gov [dostęp 2018-08-24] (ang.).
  16. 80 cm de neige sont tombés en Gaspésie, „TVA Nouvelles” [dostęp 2018-08-24] (fr.).

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Raleighsnow2007.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5