Café Belga

Café Belga
Okładka
Wykonawca albumu studyjnego
Taco Hemingway
Wydany

13 lipca 2018

Nagrywany

styczeń–czerwiec 2018
Warszawa, Bruksela

Gatunek

hip-hop · alternatywny hip-hop · trap · pop-rap

Długość

45:15

Wydawnictwo

Taco Corp · Asfalt Records (CD)

Producent

Rumak · Borucci

Album po albumie
0,25 mg
(2018)
Café Belga
(2018)
Flagey
(2018)
Albumy studyjne
Soma 0,5 mg
(2018)
Café Belga
(2018)
Pocztówka z WWA, lato ’19
(2019)

Café Belga – trzeci album studyjny polskiego rapera Taco Hemingwaya, wydany 13 lipca 2018 roku nakładem Taco Corp i Asfalt Records. Dzień wcześniej został udostępniony na stronie internetowej rapera i w serwisie YouTube. Materiał, nagrany od stycznia do czerwca 2018 roku, wyprodukowali Rumak i Borucci. W wersji fizycznej wydawnictwo zostało wydane w zestawie z minialbumem Flagey. Album reprezentuje stylistykę hip-hopową z wpływami trapu i popu. Główną tematyką tekstów jest krytyka współczesnego świata, w szczególności popularności i braku anonimowości.

Café Belga spotkał się ze zróżnicowanym przyjęciem krytyków muzycznych. Recenzenci szczególnie chwalili go w porównywaniu do poprzednich nagrań Hemingwaya, zwracając uwagę na poprawę jakości tekstów i udaną produkcję. Z drugiej strony, krytykowali monotematyczność i śpiew. Wydawnictwo zostało nominowane do Fryderyka w kategorii album roku hip-hop. Album odniósł sukces komercyjny, odnotowując wysokie wyniki odtworzeń w serwisach streamingowych i debiutując na pierwszym miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży OLiS. Związek Producentów Audio-Video przyznał mu certyfikat platynowej płyty za osiągnięcie progu 30 tysięcy kupionych egzemplarzy na terenie Polski. Ponadto, był to jedenasty najlepiej sprzedający się album 2018 roku w Polsce.

W ramach promocji wydawnictwa Hemingway wyruszył w trasę koncertową Café Belga Tour, obejmującą Polskę, Wielką Brytanię i Irlandię.

Geneza, nagranie i wydanie

Poprzednie solowe nagranie Hemingwaya, minialbum Szprycer z lipca 2017 roku, zebrało negatywne recenzje[1][2]. Mimo to, EP zadebiutował na pierwszym miejscu listy sprzedaży OLiS[3], a raper został nagrodzony platynową płytą za sprzedaż 30 tysięcy egzemplarzy na terenie Polski[4] i Fryderykiem w kategorii Album roku – hip-hop[5]. W kwietniu 2018 roku Hemingway i raper Quebonafide, działając w ramach supergrupy Taconafide, wydali wspólny album Soma 0,5 mg i odbyli trasę koncertową Ekodiesel Tour, obejmującą największe hale w Polsce[6][7]. W dołączonej do płyty książeczce Taco zapowiedział wydanie w tym samym roku dwóch solowych projektów[8].

Taco Hemingway podczas koncertu w kwietniu 2018 roku

Nagrania kolejnego solowego wydawnictwa, a zarazem drugiego (po Marmurze z 2016 roku) albumu studyjnego, Hemingway rozpoczął w styczniu 2018 roku. Café Belga został nagrany w warszawskim Studio Nagrywarka, a jego produkcją zajęli się wieloletni współpracownicy rapera, Rumak i Borucci. Tytuł wydawnictwa nawiązuje do brukselskiej kawiarni Café Belga. W utwory zostały wplecione fragmenty wywiadu, którego Hemingway udzielił 15 maja 2018 roku w Café Belga dziennikarzowi Markowi Fallowi. Nagrania zakończyły się w czerwcu 2018 roku. Autorami okładki są Łukasz Partyka, Sonia Szóstak i Piotr Dudek[9][10][11].

Album został wydany 13 lipca 2018 roku w sklepach Empik, Asfalt Shop i serwisach streamingowych. Pierwotnie, jego premierze miał towarzyszyć brak zapowiedzi i wcześniejszej promocji. Mimo polecenia, by nie otwierać pudełka z albumem przed 13 lipca, jeden z pracowników Empiku umieścił dzień wcześniej w Internecie informację o albumie i zdjęcie okładki. W związku z tym raper przyspieszył premierę, umieszczając 12 lipca cały album w serwisie YouTube, udostępniając go darmowo w formacie digital download na swojej stronie internetowej i rozpoczynając przedsprzedaż w sklepie Asfalt Shop. Do fizycznego wydania Café Belga został dołączony bonusowy minialbum Flagey i zapis wywiadu z Fallem[9][10][11][12]. 20 lipca 2018 roku Flagey również został udostępniony w serwisach streamingowych i YouTube[13].

Analiza i interpretacja

Według Rafała Samborskiego z portalu Interia.pl, album reprezentuje głównie trap[14]. Krytyk z portalu Soul Bowl zasugerował natomiast: „możecie spodziewać się mniej trapu, a więcej popu[15]. Piotr Markowicz z portalu Noizz.pl porównał produkcję do wcześniejszej twórczości Hemingwaya: „odbijanie od post-trapowych schematów w stronę duchologiczno-vaporwave’owej elektroniki[16]. Zdaniem Macieja Wierno z Noizz.pl, Café Belga jest utrzymany w klimacie „mocniejszym i bardziej ciężkostrawnym” niż poprzednie solowe nagranie Hemingwaya, Szprycer (2017)[17]. Michał Cieślak z „Rzeczypospolitej” nazwał brzmienie albumu syntezą wszystkich stylów, w których raper nagrywał[18]. Bartłomiej Ciepłota z portalu Glam Rap ocenił, że wydawnictwo nawiązuje stylistycznie do pierwszych nagrań Hemingwaya[19]. Zdaniem Jarka Szubrychta z „Gazety Wyborczej”, warstwa muzyczna albumu obejmuje „od leniwie snujących się podkładów dobrze harmonizujących z mruczeniem pod nosem po numery dynamiczne, które dałoby się tańczyć”[20].

Według Marcina Nowaka z portalu RapDuma, „mamy do czynienia z technicznym rapem opartym na realtalku”[21]. Samborski napisał: „mniej tu zabaw flow, które były obecne na Taconafide. Nie oznacza to niczego złego: w leniwym flow Taco więcej płynności, w głosie więcej emocji oraz szarpania się na tempa”[14]. Zdaniem Wierno, Hemingway „odważnie moduluje swój głos” i, w porównaniu do wcześniejszych nagrań, „częściej stosuje przyspieszenia”[17]. Łukasz Łachecki z czasopisma „CKM” napisał, że „mimo prób technicznych eksperymentów – przyspieszeń, rymów wielokrotnych czy przerzutni – wciąż mamy wrażenie obcowania z monotonnym, rapowym staccato[22]. Rap jest przeplatany wstawkami śpiewanymi, w których użyto efekt Auto-Tune[23][14]. Nowak zauważył, że Hemingway stosuje podwójne rymy[21].

Wiecznie niezadowolony Taco dzieli się swoją pesymistyczną wizją świata oraz jego bliskiej przyszłości. Krytycznie odnosi się do kondycji dzisiejszej młodzieży, gęsto nawiązując do współczesnej popkultury. Teksty wypełnione są klasyczną dla stylu rapera nostalgią i tęsknotą do czasów, kiedy nie był sławny. Motywy problemów w komunikacji i międzyludzkich relacjach przeplatają się z wątkami o Internecie i smartfonach. Taco walczy z poczuciem dekadencji i podkreśla, że próbuje żyć wciąż jak zwykły młody człowiek. Dlatego izoluje się od celebrytów i rapowej branży. Narzeka na brak prywatności, jednak ma świadomość, że beztroska już nigdy nie powróci.

Michał Cieślak, „Rzeczpospolita[18]

Głównym motywem albumu jest krytyka popularności i brak możliwości normalnego życia, gdy jest się osobą publiczną[11][17][23][24]. Zdaniem krytyków, płyta reprezentuje światopogląd dekadencji[22][18]. Raper zwraca uwagę na problem depresji, nie tylko własnej, ale również nastolatków[11][12]. Jacek Sobczyński z portalu Newonce zasugerował, że głównym tematem albumu jest „samotność na szczycie”[25]. Według Sebastiana Łupaka z Wirtualnej Polski, Hemingway opisuje swój własny świat, który jest „nudny, zblazowany, powtarzalny i nijaki”[26]. Cieślak podsumował album: „Taco zblazowany, a może zmęczony, warszawskim zgiełkiem i komercyjnym sukcesem duetu Taconafide, udaje się w stronę Brukseli, by oderwać się raz jeszcze od demonów sławy”[18]. Hemingway powraca ponadto do głównych motywów swoich dwóch pierwszych minialbumów, Trójkąta warszawskiego (2014) i Umowy o dzieło (2015) – jawi się jako obserwator warszawskiego życia imprezowego i wyraża swoje spostrzeżenia na ten temat[11][25]. Album zawiera również tematykę miłosną[11]. Raper stosuje liczne nawiązania popkulturowe – do filmów, seriali i znanych postaci[11][27].

Utwory

Tytułowy utwór „Café Belga” dotyczy ucieczki od popularności do tytułowej kawiarni w Brukseli, gdzie podmiot liryczny czuje się anonimowo. Według Sobczyńskiego, Hemingway stosuje „lekko punkowy wokal” w refrenie i nawiązuje do zespołu Cool Kids of Death[25]. Samborski napisał z kolei, że „Borucci rzuca prostą, nieco melancholijną melodię na czymś, co brzmi jak połączenie kalimby z wibrafonem[14]. W „ZTM” Hemingway rapuje o tęsknocie za spokojnymi podróżami warszawską komunikacją miejską, które aktualnie są niemożliwe ze względu na jego rozpoznawalność[20]. Szczególną rolę odgrywają w utworze metafory oparte na postaciach i wydarzeniach ze świata popkultury[25]. Według Łacheckiego, utwór jest „rozwodnioną kalką «T-Shirt» Migos”[22]. Szubrycht nazwał „Wszystko na niby” współczesnym „Artyści” zespołu Kazik na Żywo. Tematyką utworu jest krytyka wobec sztuczności i zakłamania środowiska artystycznego, a także osób, które zarzucają Hemingwayowi brak szczerości[20]. Podmiot liryczny zwraca ponadto uwagę na fałszywe wyobrażenie o gwiazdach w oczach młodych fanów[25]. Samborski napisał, że Rumak „łączy plastikowy bas żywcem wyjęty z podstawowych barw Minimooga z przestrzennymi, niemal ambientowymi pogłosami”[14]. W „Reżyseria: Kubrick” Hemingway rapuje o nadmiarze pracy, przez który zmierza ku załamaniu nerwowemu. Podmiot liryczny porównuje swoje życie do filmu w reżyserii amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka, a w tekście pojawiają się nawiązania do kilku jego tytułów: Lśnienia (1980), 2001: Odysei kosmicznej (1968), Mechanicznej pomarańczy (1971) i Full Metal Jacket (1987)[25][27]. Samborski porównał utwór do twórczości amerykańskiego rapera Drake’a[14].

Taco Hemingway podczas koncertu w kwietniu 2018 roku

W „2031” Hemingway przedstawia wizję dalszego przebiegu swojej kariery, szczególnie w momencie, gdy przestanie być popularny[25]. Zwrotki opisują prognozy na lata kolejno: 2020, 2025 i 2031[14]. Ponadto, podmiot liryczny krytykuje mechanizmy rządzące show-biznesem[20]. „Fiji” jest kierowany do kobiety[25]. Według Samborskiego, „przebojowy” bit czerpie z rytmiki dancehallowej[14], zaś zdaniem Łacheckiego ten „afrotrapowy” utwór przypomina stylistykę Taconafide[22]. Sobczyński porównał piosenkę „Abonent jest czasowo niedostępny” do twórczości Drake’a i singla „Tamagotchi” Taconafide, zaś bit Borucciego nazwał „bujającym”. Tekst dotyczy relacji damsko-męskich[25]. O utworze „Motorola” również napisał, że przypomina Taconafide, i nazwał go „mocno hikikomori numerem, w którym odbijają się Huxley, Black Mirror i tęsknota za światem, którego nie ma”. Głównym motywem jest kondycja współczesnego świata i teza, że dawniej życie było lepsze[25]. Brzmienie piosenki, bazujące na syntezatorze i bębnach w stylu trapu[14], Łachecki przyrównał do producenta Zaytovena[22].

„Modigliani” stanowi refleksję na temat mieszkańców Warszawy, ich imprez, fascynacji muzyką techno i popularności mefedronu[25]. Podmiot liryczny parafrazuje utwór „Szklana pogoda” zespołu Lombard[26] – według Przemysława Guldy z portalu Gazeta.pl, wers „szklana pogoda, żyły niebieskie od mefedronu” stanowi metaforę przemian polityczno-obyczajowych, szczególnie w zakresie wielkomiejskiego życia, jakie dokonały się w Polsce od czasu premiery przeboju Lombardu[11]. Równocześnie podmiot liryczny porównuje się do włoskiego malarza Amedeo Modiglianiego. Zdaniem Sobczyńskiego, „bardzo gęsty, mocno plastyczny rap w połączeniu z leniwym beatem Borucciego brzmi jak narkotyczny zjazd o 4 nad ranem”[25], zaś Łachecki wskazał na inspirację Metro Boominem[22]. W „Adieu” Rumak łączy efekt overdrive z dźwiękami fortepianu[14]. „4 AM in Girona”, nagrany w języku angielskim, dotyczy ucieczki z Polski i od zakłamanego Internetu[20]. Raper odnosi się do paparazzi i piszących o nim mediach plotkarskich[28]. Utwór wieńczy dialog z filmu Zimna wojna (2018), w którym pracownik ambasady PRL zarzuca Wiktorowi Warskiemu brak miłości do Polski i zdradę wobec Polaków[20]. Nowak porównał utwór do „5 AM in Toronto” Drake’a[21].

Café Belga Tour

23 sierpnia 2018 roku Hemingway ogłosił trasę koncertową pod tytułem Café Belga Tour, równocześnie podając datę występu w Katowicach[29]. Pozostałe koncerty były sukcesywnie ogłaszane w kolejnych dniach[30].

Odbiór

Krytyczny

Profesjonalne recenzje
Oceny krytyków
PracaOcena
CGM[23]4/5 gwiazdek
Do Rzeczy[31]1/6 gwiazdek
Gazeta Wyborcza[20]4/5 gwiazdek
Glam Rap[19]9.5/10 gwiazdek
Hip-hop.pl[32]7/10 gwiazdek
Interia.pl[14]6/10 gwiazdek
Polityka[33]3/6 gwiazdek
Spider’s Web[24]4/5 gwiazdek

Café Belga spotkał się ze zróżnicowanym odbiorem krytyków.

Jarek Szubrycht z „Gazety Wyborczej” porównał go do poprzednich albumów Hemingwaya, pisząc, że ten jest lepiej napisany, a jego warstwa muzyczna – bardziej zróżnicowana i udana[20]. Dawid Bartkowki z portalu CGM napisał, że płyta „w końcu wnosi sporo świeżości do jego [Hemingwaya] dyskografii” i nazwał ją „powrotem Taco, którego chce się słuchać do końca”[23]. Podobnie Dawid Kosiński z portalu Spider’s Web nazwał album „powrotem starego, dobrego Taco Hemingwaya” po „wypadku przy pracy”, jakim była wydana trzy miesiące wcześniej płyta kolaboracyjna z Quebonafide, Soma 0,5 mg, i dodał, że „klimat albumu potęgują genialne bity Rumaka i Borucciego”[24]. Marcin Flint z „Rzeczypospolitej” pochwalił mniejsze niż na poprzednich albumach Hemingwaya skupienie na samym sobie i zmanierowanie, podsumowując recenzję: „Taco znów jest nabitą sprytnymi grami słownymi i spostrzeżeniami bronią masowego rażenia. A my chcemy być trafieni”[34]. Jacek Sobczyński z portalu Newonce napisał, że „poszczególne smaczki wyłapuje się za piątym czy dziesiątym razem. Taco nie tylko chce się słuchać, ale chce się w niego także wsłuchać”[25]. Kamil Migoń z portalu Popkiller nazwał Café Belga najlepszym albumem Hemingwaya od czasu debiutanckiego Young Hems (2013) i napisał: „Wciąż od debiutu pisze znakomicie. To jeden z niewielu raperów na rodzimym rynku, który potrafi mnie czymś jeszcze w tej materii zaskoczyć (wrażliwość + zmysł obserwacji + szerokie horyzonty)”[35]. Marcin Nowak z portalu RapDuma szczególnie pochwalił produkcję albumu i podwójne rymy[21]. Kamil Ziółkowski z portalu Hip-hop.pl nazwał Café Belga dobrym materiałem, dodając: „Bardzo dobrze, że produkcje Taco są zróżnicowane, a zbyt często używany tune jak w przypadku Szprycera (z dobrymi tekstami) nie kłuje w uszy”[32]. Bartłomiej Ciepłota z serwisu Glam Rap nazwał Café Belga najlepszym albumem Hemingwaya, szczególnie chwaląc powrót do stylistyki pierwszych nagrań. Recenzent napisał ponadto: „Ciężko w dzisiejszych czasach znaleźć drugiego tak dobrze posługującym się słowem rapera w Polsce”[19].

Mieszaną recenzję Café Belga wystawił Przemysław Gulda z serwisu Gazeta.pl. Krytyk wytknął, że niektóre utwory brzmią, jakby były tworzone w pośpiechu i nie zostały dopracowane, choć zdarzają się „fragmenty iście genialne i wiekopomne”. Gulda podsumował: „Taco, miotając się wciąż w kręgu tych samych tematów powtarzanych trochę już do znudzenia, wciąż potrafi zaskoczyć nietypowym podejściem i formą wykraczającą poza schemat, w który momentami zdaje się mocno wpadać”[36]. Rafał Samborski z portalu Interia.pl napisał w recenzji, że Hemingway „jeszcze lepiej radzi sobie jako raper i jest na dobrej drodze, aby ponownie odnaleźć w swoim piórze brakujący przez ostatnie lata ogień”. Krytyk szczególnie pochwalił produkcję i ciekawsze – w porównaniu z poprzednimi nagraniami – sposoby pisania tekstów, skrytykował jednak powracanie do tej samej od wielu lat tematyki i nieudolne próby śpiewu[14]. Maciej Wernio z portalu Noizz.pl nazwał Café Belga „solidnym krążkiem” i jednym z najlepszych w dyskografii Hemingwaya. Równocześnie skomentował rozwój rapera: „Cały czas jednak nie daje sobie rady w walce z demonami w postaci nadproduktywności, zblazowania i ciężaru bycia samozwańczym «głosem pokolenia, które nie ma nic do powiedzenia»”[17]. Jakub Rusak i Łukasz Łachecki z czasopisma „CKM” pochwalili dojrzalsze w porównaniu z Somą 0,5 mg czy Szprycerem słowa piosenek, skrytykowali jednak powielanie tekstowych klisz, amatorskie podkłady muzyczne i groteskowy śpiew[22]. Bartek Chaciński w recenzji dla tygodnika „Polityka” zwrócił uwagę na „celne odwołania do kultury bardziej lub mniej masowej” i „łatwość czarowania porównaniem”, jednak wytknął Hemingwayowi „lekkie zmęczenie konwencją” i nadużywanie efektu Auto-Tune[33].

Negatywną recenzję wystawił albumowi Sebastian Łupak z portalu Wirtualna Polska. Krytyk zarzucił Hemingwayowi brak pomysłu i monotematyczność w warstwie tekstowej, dodał ponadto, że „do coraz bardziej nijakich i mdłych podkładów, Taco układa coraz mniej finezyjne rymy”[26]. Negatywną recenzję wystawił również Michał Cieślak z „Rzeczypospolitej”, argumentując, że „raper jest więźniem swojego stylu i tym razem zabrakło mu świeżości, polotu, a przede wszystkim błyskotliwości w tekstach”[18]. Grzegorz Brzozowicz z gazety „Do Rzeczy” napisał, że tym albumem Hemingway „dotarł do szczytu żenady”[31].

Komercyjny

W ciągu pierwszej doby po premierze utwory z Café Belga zostały odtworzone w serwisie YouTube ponad 3,3 miliona razy. Największą popularność zdobył „Wszystko na niby”, który – za sprawą ponad 610 tysięcy odsłuchań – był najczęściej odtwarzanym materiałem w serwisie na terenie Polski[37]. Przez pierwszy tydzień wyświetlenia piosenki przekroczyły liczbę 2,5 miliona[13]. Co więcej, album w całości wypełnił pierwszą jedenastkę najczęściej słuchanych utworów wśród polskich użytkowników serwisu streamingowego Spotify[38].

26 lipca 2018 roku Café Belga, jako trzecie z rzędu nagranie Hemingwaya (po Szprycerze i Somie 0,5 mg), zadebiutowało na pierwszym miejscu ogólnopolskiej listy sprzedaży OLiS[39][40]. Dzień później wytwórnia Asfalt Records poinformowała, że album tylko w wydaniu fizycznym osiągnął po dwóch tygodniach od premiery próg odpowiadający złotej płycie – certyfikatowi przyznawanemu przez Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) za sprzedaż 15 tysięcy egzemplarzy na terenie Polski[41][42]. 1 sierpnia ZPAV potwierdził nadanie certyfikatu[43]. Również w drugim tygodniu po premierze Café Belga zajął pierwsze miejsce na OLiS[44]. 7 października roku ZPAV przyznał albumowi certyfikat platynowej płyty za sprzedaż 30 tysięcy egzemplarzy[4]. Również w tym przypadku wynik dotyczy tylko sprzedaży fizycznej[45].

Café Belga był jedenastym najlepiej sprzedającym się albumem 2018 roku na terenie Polski[46]. W podsumowaniu roku przez serwis Spotify zajął czwarte miejsce w rankingu albumów najczęściej słuchanych przez polskich użytkowników. Wyższe pozycje zajęły tylko: Soma 0,5 mg, Dua Lipa Dua Lipy i Małomiasteczkowy Dawida Podsiadło. Taco Hemingway zajął pierwsze miejsce w zestawieniu najczęściej słuchanych artystów[47].

Nagrody i nominacje

PlebiscytKategoriaRezultat
Fryderyki 2019Album roku hip-hopNominacja[48]
Popkillery 2019Album roku25. miejsce[49]
Wydanie roku4. miejsce[50]

Lista utworów

Autorem wszystkich tekstów jest Filip Szcześniak.

NrTytuł utworuProdukcjaDługość
1.„Café Belga”Borucci4:10
2.„ZTM”Borucci4:40
3.„Wszystko na niby”Rumak4:18
4.„Reżyseria: Kubrick”Rumak3:32
5.„2031”Rumak5:00
6.FijiBorucci4:03
7.„Abonent jest czasowo niedostępny”Borucci4:34
8.„Motorola”Rumak3:12
9.„Modigliani”Borucci3:50
10.„Adieu”Rumak4:47
11.„4 AM in Girona”Rumak, Borucci3:09
45:15:00

Sample[12]

Sprzedaż

Pozycje w notowaniach OLiS

OLiS jest ogólnopolskim notowaniem, tworzonym przez agencję TNS Polska na podstawie sprzedaży albumów muzycznych na nośnikach fizycznych (nie uwzględnia zatem informacji o pobraniach w formacie digital download czy odtworzeniach w serwisach streamingowych)[51].

Certyfikaty ZPAV

Certyfikaty sprzedaży są wystawiane przez Związek Producentów Audio-Video za osiągnięcie określonej liczby sprzedanych egzemplarzy, obliczanej na podstawie kupionych kopii fizycznych i cyfrowych, a także odtworzeń w serwisach streamingowych[89].

CertyfikatLiczba
egzemplarzy[89]
Data
złota płyta15 0001 sierpnia 2018[43]
platynowa płyta30 0007 października 2018[4]

Personel

Za powstanie albumu odpowiedzialne są następujące osoby[12][90]:

  • Filip Szcześniak – słowa, wokal
  • Piotr Dudek – projekt okładki
  • Marek Fall – autor wywiadu
  • Jan Kwapisz – realizacja dźwięku
  • Boris „Borucci” Neijenhuis – produkcja muzyczna, dodatkowy wokal
  • Łukasz Partyka – projekt okładki
  • Maciej „Rumak” Ruszecki – produkcja muzyczna, dodatkowy wokal
  • Rafał Smoleń – miksowanie, mastering
  • Sonia Szóstak – projekt okładki, fotografia

Nagrań dokonano w Studiu Nagrywarka w Warszawie. Wywiad Falla z Hemingwayem nagrano w Café Belga w Brukseli.

Przypisy

  1. Mateusz Murawski: TACO HEMINGWAY - „Szprycer” [Recenzja]. Onet.pl, 2017-08-02. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  2. Rafał Samborski: Recenzja Taco Hemingway „Szprycer”: To strata czasu. Interia.pl, 2017-08-01. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  3. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 25.08.2017 – 31.08.2017. OLiS, 2018-09-07. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  4. a b c Platynowe płyty CD przyznane w 2018 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-07-26]. (pol.).
  5. Poznaliśmy laureatów Fryderyków 2018 w muzyce rozrywkowej i jazzie. Związek Producentów Audio-Video, 2018-04-24. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  6. Marcel Wandas: Koncert Taconafide w Krakowie: disco dla wrażliwej młodzieży [ZDJĘCIA i RELACJA]. Onet.pl, 2018-07-13. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  7. Taconafide wyprzedali Torwar w dwa tygodnie. Newonce, 2018-03-30. [dostęp 2018-07-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-21)]. (pol.).
  8. Taco Hemingway w muzycznej ofensywie: „W tym roku jeszcze...”. RapNews, 2018-04-15. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  9. a b Taco Hemingway znów to zrobił. Nowa płyta „Cafe Belga” już w sieci. Interia.pl, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. (pol.).
  10. a b Najnowszy album Taco Hemingwaya trafił do sprzedaży. Onet.pl, 2018-07-13. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  11. a b c d e f g h Nowa płyta Taco Hemingwaya „Cafe Belga już jest! Możecie posłuchać jej już teraz. Gazeta.pl, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  12. a b c d Książeczka dołączona do albumu Café Belga.
  13. a b Taco Hemingway tydzień temu wydał płytę. Dzisiaj wrzucił kolejne nagranie. Flagey już do odsłuchu w sieci. Gazeta.pl, 2018-07-20. [dostęp 2018-07-20]. (pol.).
  14. a b c d e f g h i j k l Rafał Samborski: Recenzja Taco Hemingway „Café Belga”: Taco da się lubić. Interia.pl, 2018-07-16. [dostęp 2018-07-18]. (pol.).
  15. #FridayRoundup: Taco Hemingway, Marlowe, Children of Zeus, Dirty Projectors. Soulbowl, 2018-07-13. [dostęp 2018-07-19]. (pol.).
  16. Piotr Markowicz: Taco Hemingway nienawidzi sławy. Dlaczego więc robi wszystko, żeby być sławnym?. Noizz.pl, 2018-07-13. [dostęp 2018-07-26]. (pol.).
  17. a b c d Maciej Wernio: Niezgrabny krok w dobrą stronę. Recenzja „Cafe Belga” Taco Hemingwaya. Noizz.pl, 2018-07-14. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  18. a b c d e Michał Cieślak: Taco Hemingway wydał w piątek płytę „Cafe Belga”. [w:] Rzeczpospolita [on-line]. 2018-07-13. [dostęp 2018-07-14]. (pol.).
  19. a b c Bartłomiej Ciepłota: Taco Hemingway – „Café Belga”. Glam Rap, 2018-07-28. [dostęp 2018-07-29]. (pol.).
  20. a b c d e f g h Jarek Szubrycht: „Zrobili ze mnie boga, potem ich zmęczył bożek” – Taco Hemingway na płycie „Café Belga” udowadnia, że wie, co o nim myślicie. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. (pol.).
  21. a b c d Marcin Nowak: Taco Hemingway – Café Belga (Recenzja). RapDuma, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-13)]. (pol.).
  22. a b c d e f g Jakub Rusak, Łukasz Łachecki: Lepsza od ostatnich płyt Taco, ale wciąż mierna, czyli plusy i minusy „Café Belgi”. [w:] CKM [on-line]. 2018-07-13. [dostęp 2018-07-18]. (pol.).
  23. a b c d Dawid Bartkowski: Taco Hemingway – „Café Belga”. CGM, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. (pol.).
  24. a b c Dawid Kosiński: Soma była tylko wypadkiem przy pracy. Cafe Belga to powrót starego, dobrego Taco Hemingwaya. Spider’s Web, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. (pol.).
  25. a b c d e f g h i j k l m Jacek Sobczyński: Nasze wrażenia po przesłuchaniu nowej płyty Taco Hemingwaya – kawałek po kawałku. Newonce, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-13)]. (pol.).
  26. a b c Sebastian Łupak: Taco bez smaku. Przejedź się ZTM i przestań smęcić o sławie. Wirtualna Polska, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-13)]. (pol.).
  27. a b Maciej Koprowicz: Taco Hemingway rapuje o Beatlesach, U2, Coldplay i Tabaludze na nowym albumie „Café Belga”. Antyradio, 2018-07-13. [dostęp 2018-07-18]. (pol.).
  28. Taco Hemingway potwierdza związek z Igą Lis? (nowa płyta „Cafe Belga”). Interia.pl, 2018-07-13. [dostęp 2018-07-18]. (pol.).
  29. Maciek Kancerek: Taco Hemingway szykuje się do trasy?. CGM, 2018-08-23. [dostęp 2018-08-25]. (pol.).
  30. Taco Hemingway rusza w trasę Cafe Belga 2018. Znamy daty koncertów i ceny biletów. Gazeta.pl, 2018-08-27. [dostęp 2018-08-28]. (pol.).
  31. a b Maciek Kancerek: Taco Hemingway dotarł do szczytu żenady?. CGM, 2018-07-1-. [dostęp 2018-08-15]. (pol.).
  32. a b Kamil Ziółkowski: Taco Hemingway – „Cafe Belga”. Hip-hop.pl, 2018-07-18. [dostęp 2018-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-20)]. (pol.).
  33. a b Bartek Chaciński: Recenzja płyty: Taco Hemingway, „Café Belga”. [w:] Polityka [on-line]. 2018-07-24. [dostęp 2018-07-24]. (pol.).
  34. Michał Flint: Każdy słucha lekkoducha. [w:] Rzeczpospolita [on-line]. 2018-07-20. [dostęp 2018-07-24]. (pol.).
  35. Kamil Migoń: Taco Hemingway „Cafe Belga” – recenzja. Popkiller, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. (pol.).
  36. Przemysław Gulda: Taco Hemingway nowej płyty wyraźnie nie dopracował, choć zdarzają mu się genialne momenty. Gazeta.pl, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. (pol.).
  37. Maciej Kancerek: Sprawdzamy przyjęcie “Cafe Belga” Taco Hemingwaya. CGM, 2018-07-13. [dostęp 2018-07-15]. (pol.).
  38. Spotify Charts – Poland, 07/13/2018. Spotify Charts. [dostęp 2018-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-18)]. (ang.).
  39. a b Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 13.07.2018 – 19.07.2018. OLiS, 2018-07-26. [dostęp 2018-07-26]. (pol.).
  40. OLIS – Taco Hemingway zgarnia kolejną „jedynkę”. „Cafe Belga” bestsellerem. Dziennik.pl, 2018-07-26. [dostęp 2018-07-26]. (pol.).
  41. Złota Café Belga. Asfalt Records, 2018-07-27. [dostęp 2018-07-27]. (pol.).
  42. Regulamin przyznawania wyróżnień. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-07-27]. (pol.).
  43. a b Złote płyty CD przyznane w 2018 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-07-26]. (pol.).
  44. a b Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 20.07.2018 – 26.07.2018. OLiS, 2018-08-02. [dostęp 2018-08-02]. (pol.).
  45. Platyny dla albumów Asfalt Records: “Café Belga” Taco Hemingwaya oraz podwójna dla “W drodze po szczęście” O.S.T.R.. Asfalt Records, 2018-11-08. [dostęp 2018-11-15]. (pol.).
  46. a b Najlepiej sprzedające się płyty – podsumowanie 2018 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-02-22]. (pol.).
  47. Spotify podsumował 2018 rok. Sprawdź, czego się słuchało w Polsce i na świecie. Teraz Muzyka, 2018-12-05. [dostęp 2018-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-05)]. (pol.).
  48. Nagrody FRYDERYK 2019 rozdane!. Związek Producentów Audio-Video, 2019-03-10. [dostęp 2019-03-12]. (pol.).
  49. Mateusz Natali: Album Roku 2018 – zagłosuj (Popkillery 2019). Popkiller, 2019-04-12. [dostęp 2019-05-16]. (pol.).
  50. Mateusz Natali: Wydanie Roku 2018 – zagłosuj (Popkillery 2019). Popkiller, 2019-04-09. [dostęp 2019-05-16]. (pol.).
  51. Jak powstaje OLiS. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-07-27]. (pol.).
  52. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 27.07.2018 – 02.08.2018. OLiS, 2018-08-09. [dostęp 2018-08-09]. (pol.).
  53. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 03.08.2018 – 09.08.2018. OLiS, 2018-08-16. [dostęp 2018-08-16]. (pol.).
  54. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 10.08.2018 – 16.08.2018. OLiS, 2018-08-23. [dostęp 2018-08-27]. (pol.).
  55. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 17.08.2018 – 23.08.2018. OLiS, 2018-08-30. [dostęp 2018-09-01]. (pol.).
  56. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 24.08.2018 – 30.08.2018. OLiS, 2018-09-06. [dostęp 2018-09-06]. (pol.).
  57. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 31.08.2018 – 06.09.2018. OLiS, 2018-09-13. [dostęp 2018-09-15]. (pol.).
  58. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 07.09.2018 – 13.09.2018. OLiS, 2018-09-20. [dostęp 2018-09-23]. (pol.).
  59. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 14.09.2018 – 20.09.2018. OLiS, 2018-09-27. [dostęp 2018-09-28]. (pol.).
  60. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 21.09.2018 – 27.09.2018. OLiS, 2018-10-04. [dostęp 2018-10-04]. (pol.).
  61. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 28.09.2018 – 04.10.2018. OLiS, 2018-10-11. [dostęp 2018-10-19]. (pol.).
  62. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 05.10.2018 – 11.10.2018. OLiS, 2018-10-18. [dostęp 2018-10-19]. (pol.).
  63. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 12.10.2018 – 18.10.2018. OLiS, 2018-10-24. [dostęp 2018-10-25]. (pol.).
  64. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 19.10.2018 – 25.10.2018. OLiS, 2018-10-31. [dostęp 2018-11-01]. (pol.).
  65. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 26.10.2018 – 01.11.2018. OLiS, 2018-11-07. [dostęp 2018-11-08]. (pol.).
  66. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 02.11.2018 – 08.11.2018. OLiS, 2018-11-14. [dostęp 2018-11-15]. (pol.).
  67. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 09.11.2018 – 15.11.2018. OLiS, 2018-11-21. [dostęp 2018-11-22]. (pol.).
  68. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 16.11.2018 – 22.11.2018. OLiS, 2018-11-28. [dostęp 2018-11-29]. (pol.).
  69. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 23.11.2018 – 29.11.2018. OLiS, 2018-12-05. [dostęp 2018-12-06]. (pol.).
  70. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 30.11.2018 – 06.12.2018. OLiS, 2018-12-12. [dostęp 2018-12-13]. (pol.).
  71. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 07.12.2018 – 13.12.2018. OLiS, 2018-12-19. [dostęp 2018-12-20]. (pol.).
  72. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 14.12.2018 – 27.12.2018. OLiS, 2018-01-02. [dostęp 2018-01-03]. (pol.).
  73. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 28.12.2018 – 03.01.2019. OLiS, 2019-01-09. [dostęp 2019-01-10]. (pol.).
  74. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 04.01.2019 – 10.01.2019. OLiS, 2019-01-16. [dostęp 2019-01-17]. (pol.).
  75. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 11.01.2019 – 17.01.2019. OLiS, 2019-01-23. [dostęp 2019-01-24]. (pol.).
  76. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 18.01.2019 – 24.01.2019. OLiS, 2019-01-30. [dostęp 2019-01-31]. (pol.).
  77. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 25.01.2019 – 31.01.2019. OLiS, 2019-02-06. [dostęp 2019-02-07]. (pol.).
  78. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 01.02.2019 – 07.02.2019. OLiS, 2019-02-13. [dostęp 2019-02-14]. (pol.).
  79. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 08.02.2019 – 14.02.2019. OLiS, 2019-02-20. [dostęp 2019-02-21]. (pol.).
  80. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 15.02.2019 – 21.02.2019. OLiS, 2019-02-27. [dostęp 2019-02-28]. (pol.).
  81. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 19.07.2019 – 25.07.2019. OLiS, 2019-07-31. [dostęp 2019-08-01]. (pol.).
  82. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 26.07.2019 – 01.08.2019. OLiS, 2019-08-07. [dostęp 2019-08-08]. (pol.).
  83. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 02.08.2019 – 08.08.2019. OLiS, 2019-08-14. [dostęp 2019-08-15]. (pol.).
  84. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 28.08.2020 – 03.09.2020. OLiS, 2020-09-09. [dostęp 2020-09-10]. (pol.).
  85. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 04.09.2020 – 10.09.2020. OLiS, 2020-09-16. [dostęp 2020-09-17]. (pol.).
  86. OLiS Miesięczny – Lipiec 2018. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-10-04]. (pol.).
  87. OLiS Miesięczny – Sierpień 2018. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-10-04]. (pol.).
  88. Najlepiej sprzedające się płyty – podsumowanie 2018 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2022-02-01]. (pol.).
  89. a b Regulamin przyznawania wyróżnień. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-08-01]. (pol.).
  90. Taco Hemingway – CAFÉ BELGA. Asfalt Shop. [dostęp 2018-07-18]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

4 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Licencja: CC BY 2.5
4/5 stars used for ratings on en.wikipedia
Stars610.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 6.0 scale.
Stars10095.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 10.0 scale.
Stars630.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 6.0 scale.
Cafe Belga.jpg
Taco Hemingway "Cafe Belga" logo
Taconafide-2018-04-21-0026.jpg
Autor: Itokyl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Taconafide podczas koncertu w Warszawie w ramach trasy Ekodiesel Tour promującej debiutancki album Soma 0,5 mg.
Taconafide-2018-04-21-0006.jpg
Autor: Itokyl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Taconafide podczas koncertu w Warszawie w ramach trasy Ekodiesel Tour promującej debiutancki album Soma 0,5 mg.
Stars10060.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 10.0 scale.
Stars10070.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 10.0 scale.