Camembert (ser)

Ser typu camembert
AOC Camembert de Normandie

Camembert, kamamber[1] – miękki ser podpuszczkowy. Nazwa sera pochodzi od wsi o tej samej nazwie w departamencie Orne, w Normandii, gdzie w 1791 r. opracowano ścisłą recepturę produkcji tego sera.

Oryginalny camembert jest produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania dzięki grzybom pleśni z gatunku Penicillium camemberti pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią. Oryginalny camembert jest formowany w krążki o masie ok. 250 g i pakowany w papier i pudełko.

We Francji prawo do nazwy Camembert ma tylko kilkuset wytwórców z departamentu Orne, którzy są poddawani szczegółowej kontroli jakości, w ramach systemu apelacyjnego (AOC – Appelation d’origine contrôlée; kontrolowanej nazwy pochodzenia) podobnego do systemu apelacji winiarskich. W Polsce jest kilku producentów, np. Bongrain (Turek). Czeski odpowiednik nazywa się hermelín. Przed wojną popularny był ser Słupski chłopczyk, obecnie produkowany w Bawarii. Próba odnowienia tradycji w Słupsku nie udała się.

Oryginalny camembert jada się zawsze świeży (maksimum tydzień od daty produkcji). Powinien być sprężysty przy lekkim naciskaniu, mieć wewnątrz barwę kremową (a nie żółtą) i fakturę porowatą, bez nacieków. Nacieki, ostry zapach zgnilizny i żółta barwa świadczy o tym, że ser się popsuł i zasadniczo nie nadaje się już do spożycia – choć istnieją osoby, którym stary, przejrzały ser smakuje lepiej od świeżego.

Camembert można smażyć (panierowany lub bez panierki) lub piec, podawać np. z żurawinami. Można też marynować (po czesku nakládaný hermelín).

Wartość odżywcza

Zawartość składników odżywczych w 100 g:

  • wartość energetyczna – 299 kcal – jest to produkt wysokokaloryczny, ze względu na wysoką zawartość tłuszczów
  • węglowodany (jako różnica) – 0,5 g – wśród serów, jedynie brie i gruyere mają mniej węglowodanów,
  • białko – 20 g, co stanowi bogate źródło białka na tle innych produktów spożywczych,
  • błonnik – nie zawiera błonnika, podobnie jak inne sery,
  • tłuszcze – 24 g, z czego 15 g to tłuszcze nasycone, a 8 g to tłuszcze nienasycone,
  • cholesterol – 72 mg[2], co wpisuje się w średnią jego zawartość w różnych serach,
  • witaminy – wśród serów, jest to jedno z najbogatszych źródeł witamin z grupy B (szczególnie B2, B5, B6 i kwas foliowy).


Wartość odżywcza
(100 g)
Wartość energetyczna1253 kJ (299 kcal)
Białka19,80 g
Węglowodany0,46 g
Tłuszcze24,26 g
Woda51,80 g
Etanol0,0 g
Kofeina0 mg
Dane liczbowe na podstawie: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 28[2]
Wartości RDA i AI wyznaczone na podstawie danych Institute of Health[4]

Zobacz też

  • Słupski chłopczyk

Przypisy

  1. Słownik języka polskiego PWN. [dostęp 2020-09-23].
  2. a b 01007, Cheese, camembert. „USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 28, full version”, wrzesień 2015, wersja poprawiona maj 2016. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) (ang.).  (zob. zarchiwizowany wyciąg HTML).
  3. a b (na podstawie USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Release 21), Cheese, camembert Nutrition Facts & Calories, [w:] Self Nutrition Data [online], Condé Nast. [dostęp 2016-08-13].
  4. Dietary Reference Intakes Tables and Application. Institute of Health. The National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. (ang.)

Media użyte na tej stronie

Camembert.JPG
Autor: NJGJ, Licencja: CC BY 2.5
Camembert of Normandy - French cheese
Camembert 2.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0