Car-tank

Car-tank
Ilustracja
Car-tank w czasie prób terenowych w 1915 r.
Dane podstawowe
Państwo Imperium Rosyjskie
Typ pojazduczołg
Trakcjakołowa
Załoga10
Historia
Prototypy1915
Produkcja1915
Wycofanie1923
Egzemplarze1
Dane techniczne
Silnik2 silniki spalinowe Maybach
o mocy 240 KM (każdy)
Transmisjamechaniczna
Pancerzok. od 5mm do 15mm
Długość17,8 m
Szerokość12,0 m
Wysokość9,0 m
Masabojowa: 40 000 kg
Osiągi
Prędkośćok. 17 km/h
Dane operacyjne
Uzbrojenie
2 działa (planowane)

2 karabiny maszynowe Maxim kal. 7,62 mm

Użytkownicy
Imperium Rosyjskie

Car-tank (ros.: Царь-танк), także Nietoperz (ros.: Нетопырь)[a] lub czołg Lebiedenki (Танк Лебеденко) – prototypowy rosyjski pojazd opancerzony skonstruowany w latach 1914–1915. Projekt został zarzucony po testach, które wykazały, że zastosowane silniki są zbyt słabe, a sam pojazd podatny na ogień artylerii.

Historia

Współczesny model pojazdu

Na pomysł konstrukcji tego nietypowego pojazdu wpadł inżynier Lebiedenko, który pracował w prywatnej firmie produkującej uzbrojenie dla armii carskiej. Drewniany model poruszający się dzięki mechanizmowi gramofonu został zaprezentowany carowi Mikołajowi II, który zlecił budowę pojazdu pełnowymiarowego.

Budowa pojazdu odbiegała zupełnie od dziś stosowanych standardów – wóz nie poruszał się przy pomocy gąsienic, ale oparty był na trójkołowym podwoziu, składającym się z dwóch większych kół przednich o średnicy 9 metrów oraz pojedynczego tylnego o średnicy 1,5 metra. Wieża, w której miały być zamontowane działa i karabiny maszynowe, znajdowała się na wysokości prawie 5 metrów nad ziemią. Po bokach kadłuba miały znajdować się stanowiska dział, a dodatkowe uzbrojenie miało być także umieszczone w wieżyczce podwieszanej pod podwoziem.

Potężne koła przednie miały za zadanie ułatwiać pokonywanie większych przeszkód. W wyniku błędnych obliczeń masy pojazdu tylne koło często grzęzło w miękkiej ziemi i rowach, a silniki zastosowane w przednich kołach były zbyt słabe, żeby wyciągnąć z nich wóz. Prezentacja przed specjalną komisją w sierpniu 1915 zakończyła się fiaskiem. Konstruktorzy podjęli prace nad zastosowaniem mocniejszych silników, lecz zarzucili je ze względu na zbyt wysokie koszty. Pojazd został ostatecznie zezłomowany w 1923.

Zobacz też

Uwagi

  1. Nazwa „nietoperz” pochodzi od wyglądu przypominającego wiszącego (podczas snu) nietoperza (jeśli patrzyło się na niego z wysokości).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Tsar tank model.jpg
Autor: Fastboy, Licencja: CC BY 3.0
Tsar tank model
Flag of Russian Empire for private use (1914–1917).svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape., Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of the Russian Empire, used from 1914–1917.
Note: Private use only, unofficial.