Cerkiew św. Anny w Międzylesiu (1906–1938)

Cerkiew św. Anny
cerkiew parafialna
Ilustracja
Wizerunek cerkwi na pomniku upamiętniającym jej zniszczenie
Państwo Polska
MiejscowośćMiędzyleś
Wyznanieprawosławne
KościółPolski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Diecezjawarszawsko-chełmska
Wezwanieśw. Anny
brak współrzędnych

Cerkiew św. Annyprawosławna cerkiew w Międzylesiu, istniejąca w latach 1906–1938.

Cerkiew została wzniesiona w latach 1906–1907 jako świątynia filialna względem cerkwi w Zabłociu. Była to budowla drewniana. Czynna pozostawała do I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę wojewoda lubelski nie wyrażał zgody na ponowne użytkowanie świątyni. Wyjątkiem były nabożeństwa w święta Bożego Narodzenia i Paschy, po których budynek był ponownie zamykany, a klucze odwożone na posterunek policji[1]. Dopiero w 1928, po generalnym remoncie obiektu, cerkiew została zarejestrowana jako etatowa placówka duszpasterska, a od 1929 – parafialna[1].

Świątynia została zburzona 14 lipca 1938, w czasie akcji polonizacyjno-rewindykacyjnej wpisującej się w szerszą politykę rewindykacji świątyń. Kilka dni przed zniszczeniem cerkwi parafianie, dowiedziawszy się o zburzeniu prawosławnej świątyni w Zahorowie, gromadzili się wokół obiektu, chcąc czynnie przeciwstawić się jego zniszczeniu. Jednak w dniu, gdy do Międzylesia przybyła grupa robotników, którzy pod ochroną policyjną mieli zburzyć cerkiew, mieszkańcy rozeszli się do prac polowych. Pod cerkwią zaczęli zbierać się dopiero wtedy, gdy robotnicy, pod eskortą służb porządkowych, zaczęli już rozbiórkę. Policja usunęła protestujących spod świątyni[1].

Część wyposażenia cerkwi została zniszczona w czasie burzenia obiektu, ocalone utensylia i ikony przeniesiono do cerkwi w Zabłociu lub do monasteru św. Onufrego w Jabłecznej[1].

W 1985 w Międzylesiu wyświęcono nową cerkiew, której również nadano wezwanie św. Anny[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e J. Nieścioruk, Cerkiew prawosławna św. Anny w Międzylesiu i jej zburzenie w czasie akcji 1938 roku [w:] red. G. Kuprianowicz, Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu w 1938 – uwarunkowania, przebieg, konsekwencje, Chełm 2009, ss.311–314

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Międzyleś wizerunek zniszczonej cerkwi na pomniku.jpg
Autor: Loraine, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zniszczona cerkiew św. Anny w Międzylesiu - obraz na pomniku upamiętniającym jej rozbiórkę w 1938