Cerkiew św. Mikołaja w Moskwie (Biersieniewskaja nabierieżnaja)

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Церковь Николая Чудотворца
Distinctive emblem for cultural property.svg 7710077003[1] z dnia 30 sierpnia 1960
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

9/22 maja; 6/19 grudnia

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy”
55°44′37,5″N 37°36′38,5″E/55,743750 37,610694
Strona internetowa

Cerkiew św. Mikołaja, niekiedy od głównego ołtarza określana także jako cerkiew Trójcy Świętej[2]prawosławna cerkiew w Moskwie, w dzielnicy Jakimanka, w dekanacie moskworieckim eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Stanowi część kompleksu architektonicznego pałacu Awierkija Kiriłłowa.

Historia

W miejscu zajmowanym obecnie (XXI w.) przez świątynię w końcu XIV w. funkcjonował monaster św. Mikołaja z drewnianą cerkwią. Latopis pod datą 1475 nie wspomina już o klasztorze, a jedynie o cerkwi pod tym wezwaniem. Kolejna wzmianka o tym obiekcie pochodzi z 1625[3]. W latach 50. tego samego stulecia na miejscu dawnych zabudowań monasterskich swoją rezydencję wzniósł Awierkij Kiriłłow. W 1657 z jego polecenia zbudowano cerkiew Trójcy Świętej z bocznym ołtarzem św. Mikołaja. Obiekt wzniesiony był na planie czworoboku, przylegał do niego obszerny przedsionek, a od strony północnej znajdowała się dzwonnica; był z zewnątrz bogato zdobiony. Modelem dla obiektu była cerkiew Trójcy Świętej w dzielnicy Nikitniki, na której wzorowano również szereg innych prawosławnych obiektów sakralnych zbudowanych w Moskwie w II połowie XVII w. W latach 90. XVII w. do cerkwi dostawiono skrzydło, które łączyło ją z rezydencją Kiriłłowa. Świątynia była dwupoziomowa; cerkiew dolna służyła jako grobowiec rodzinny Kiriłłowów[3], w którym pochowano także Awierkija Kiriłłowa, zamordowanego podczas buntu strzelców[4].

W 1694 Irina Kiriłłowa, wdowa po synu Awierkija Kiriłłowa, Jakowie, poleciła dostawić do cerkwi drugi ołtarz pod wezwaniem Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Z jej inicjatywy zbudowano również cerkiewną dzwonnicę na brzegu Moskwy, na której zawieszono dzwon o wadze 200 pudów[3]. Od 1756 rezydencja Kiriłłowów była własnością państwa, a istniejąca przy niej cerkiew – świątynią parafialną[4].

Cerkiew poważnie zmieniła wygląd w 1775, gdy dostawiono do niej nowy obszerny przedsionek w stylu klasycystycznym. W 1812 obiekt spłonął w pożarze Moskwy, następnie w 1813[4] został odbudowany i powtórnie poświęcony. W tak odrestaurowanym obiekcie znalazły się trzy ołtarze: główny Trójcy Świętej oraz boczne św. Mikołaja i św. Teodozjusza Cenobiarchy. W 1820 rozebrano starą dzwonnicę cerkiewną, a w 1854 na jej miejscu zbudowano nową[3].

Cerkiew pozostawała czynna do 1930, gdy została zlikwidowana decyzją władz radzieckich. W 1932 zburzono dzwonnicę cerkiewną. Budynek został zwrócony Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu po 1992, odrestaurowany i przywrócony do pierwotnych funkcji[3]. Pierwsze nabożeństwo po wieloletniej przerwie odprawiono w nim w święto Przemienienia Pańskiego w 1992[4].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Msk blank.svg
Autor: Panther \ SkyBon, Licencja: CC BY 2.5
Чистая карта-заготовка для создания других карт Москвы
Moscow StNicholasChurch Bersenevka2.jpg
Autor: Ludvig14, Licencja: CC BY-SA 3.0
Saint Nicholas Church on Bersenevka Street, Moscow