Cerkiew Chrystusa Zbawiciela w Borkach

Cerkiew Chrystusa Zbawiciela
cerkiew-pomnik
Ilustracja
Cerkiew na pocztówce z lat 90. XIX wieku
Państwo

 Komisariat Rzeszy Ukraina

Miejscowość

Borki

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Wezwanie

Chrystusa Zbawiciela

Cerkiew Chrystusa Zbawiciela – nieistniejąca cerkiew we wsi Borki w obwodzie charkowskim. Była to jedna ze 120 świątyń prawosławnych[1] wzniesionych na całym terytorium Imperium Rosyjskiego dla upamiętnienia uratowania się rodziny carskiej z katastrofy jej osobistego pociągu, jaka miała miejsce 17 października 1888 właśnie w Borkach, gdy car wracał z Krymu do Petersburga.

Cerkiew zaprojektował członek Akademii Petersburskiej Marfeld, który w najbliższym sąsiedztwie wzniósł również kaplicę pamiątkową, w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Obiekt znajdował się pod szczególną pieczą rosyjskich kolei państwowych. Dodatkowo ze składek pracowników kolejnictwa wzniesiono przy nim szpital i dom opieki dla byłych pracowników kolei niezdolnych już do pracy, otwarto szkołę parafialną i założono bibliotekę imienia cara Aleksandra III. Sam car kilkakrotnie uczestniczył w Świętej Liturgii odprawianej w święto Paschy w cerkwi.

W czasie II wojny światowej 7 września 1943 roku cerkiew została całkowicie zniszczona. Do naszych czasów przetrwała jedynie sąsiednia kaplica.

Bibliografia

Przypisy

  1. P. Paszkiewicz, W służbie Imperium Rosyjskiego 1721–1917. Funkcje i treści ideowe rosyjskiej architektury sakralnej na zachodnich rubieżach Cesarstwa i poza jego granicami, Warszawa 1999, Warszawa, Instytut Sztuki PAN, ISBN 83-85938-13-3, s.125

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Borki cathedral.jpg
Cathedral of Christ the Savoir in Borki near Kharkov