Cerkiew Opieki Matki Bożej w Kijowie (Padół)

Cerkiew Opieki Matki Bożej
Покровська церква
Distinctive emblem for cultural property.svg 80-385-0225
katedra
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Ukraina

Miasto wydzielone

 Kijów

Miejscowość

Kijów

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Kościół Prawosławny Ukrainy

Eparchia

kijowska

Katedra

od 2010

Wezwanie

Opieka Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

1/14 października

Położenie na mapie Kijowa
Mapa konturowa Kijowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Opieki Matki Bożej”
Położenie na mapie Ukrainy
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa konturowa Kijowa i obwodu kijowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Opieki Matki Bożej”
50,460959°N 30,518845°E/50,460959 30,518845
Strona internetowa

Cerkiew Opieki Matki Bożej – zabytkowa prawosławna cerkiew w Kijowie, na Padole, należąca obecnie (od 2018 r.) do Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, a wcześniej do Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Historia

Dzwonnica

Według części badaczy na miejscu świątyni znajdował się pierwotnie klasztor bernardyński (uwzględnił go w swoim opisie Kijowa Guillaume de Beauplan) oraz ormiańska cerkiew Narodzenia Matki Bożej, wybudowana w okresie panowania Kazimierza IV Jagiellończyka. Świątynia ormiańska spłonęła w pożarze Kijowa w 1651. Trzydzieści lat później kupiec pochodzenia greckiego, Mikołaj Ternawiota, wzniósł na jej miejscu świątynię prawosławną, również drewnianą, pod wezwaniem Opieki Matki Bożej[1]. W II połowie XVIII w. przy cerkwi powstała dzwonnica[2].

W latach 1766–1772[1][3] (inne źródła podają daty 1766 lub 1772, z przewagą tej drugiej[2]) na miejscu starszej budowli sakralnej nową cerkiew wzniósł Iwan Hryhorowicz-Barski[1], w stylu baroku ukraińskiego (kozackiego)[2]. Według niektórych historyków sztuki jest to jego najbardziej udane dzieło, część autorów doszukuje się w projekcie naśladownictwa dzieł Bartolomeo Rastrellego[1]. Obiekt ucierpiał w pożarze w 1811, po czym został odnowiony według projektu Andreja Mełenskiego. W 1824 budowlę powiększono o drugi ołtarz św. Jana Rycerza. We wnętrzu obiektu przetrwały XIX-wieczne malowidła ścienne[1]. W XIX w. przy cerkwi istniał dom dla ubogich ufundowany przez kupca Michaiła Diegtiariowa[3].

W 1927 cerkiew przeszła na własność niekanonicznego Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego[3]. Pozostawała czynna do 1933, gdy władze radzieckie odebrały ją parafii i umieściły w niej jeden z oddziałów kijowskiego archiwum obwodowego[2]. Wierni odzyskali budynek w 1941, podczas niemieckiej okupacji Kijowa. W utworzonej wówczas parafii Egzarchatu Ukraińskiego służył ks. Aleksiej Głagolew, który ukrywał na terenie obiektu kilkoro Żydów, za co pośmiertnie otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata[3].

W 1946 umożliwiono prawosławnym korzystanie z ołtarza św. Jana Rycerza, a w ciągu kolejnych dwóch lat budynek został odremontowany, a następnie w całości przekazany na potrzeby religijne. W latach 50. XX wieku przeprowadzono kapitalny remont całej świątyni, w czasie którego wprowadzono znaczące zmiany w konstrukcji dachu i kopuł[2]. W latach 60. XX wieku cerkiew ponownie odebrano wiernym[3], by przekazać ją w 1969 państwowemu ukraińskiemu towarzystwu ochrony zabytków i zaadaptować na magazyny, a także na cele produkcyjne[2]. W 1970 i w kolejnej dekadzie[3] obiekt odremontowano ponownie, tym razem opierając się na źródłach opisujących jej pierwotny wygląd[2]. Przez krótki czas w budynku swoją siedzibę miało stowarzyszenie „Kobza” zajmujące się propagowaniem ukraińskiej muzyki ludowej. Obiekt ponownie zaczął pełnić funkcje sakralne w 1991, gdy rada miasta Kijowa przekazała go parafii odnowionego Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego[3]. Przez rok de facto był to sobór patriarchalny tegoż Kościoła. W 1999 do świątyni wstawiono nowy ikonostas wykonany przez rzeźbiarzy M. Swerkniuktę i W. Parambula oraz ikonografów F. Humeniuka i A. Honczara. W XXI w. wykonano nowe freski przed bocznym ołtarzem cerkwi. Świątynia jest katedrą biskupa wyszhorodzkiego i podolskiego (wikariusza eparchii kijowskiej) Kościoła Prawosławnego Ukrainy Włodzimierza, który kieruje miejscową parafią od 1991[3].

W sąsiedztwie budynku w XVIII–XX stuleciach znajdował się cmentarz. Wszystkich pochowanych upamiętnia ustawiony w 1995 żelazny krzyż i rzeźba Ukrzyżowania z 2000[3].

Przypisy

  1. a b c d e Oleg Aleksejczuk, Kijów i okolice. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006. ISBN 83-7304-546-5, s.123.
  2. a b c d e f g O. Szapował, Храмы Подола
  3. a b c d e f g h i ІСТОРІЯ ХРАМУ. [dostęp 2014-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-26)].

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Location Map Kyiv.png
Autor:
Twórcy OpenStreetMap
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Ta mapa została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Kyiv oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of the Kiev region, from July 17, 2020
Pokrova Church in Kiev 1.JPG
Autor: Visem, Licencja: CC BY-SA 3.0
Покровська церква у Києві
Flag of Kyiv Kurovskyi.svg
Flag of Kyiv adopted by Kyiv City Council Order No. 10-c in 25.05.1995