Cezary Szczylik

Cezary Szczylik
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

1 maja 1952

prof. dr hab. nauk medycznych
Doktorat

1978 – nauki medyczne

Habilitacja

1988 – nauki medyczne

Profesura

2001

Cezary Adam Szczylik (ur. 1 maja 1952) – polski profesor nauk medycznych specjalizujący się w onkologii, hematologii i chorobach wewnętrznych[1].

Życiorys

Studiował na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, uzyskując w 1977 roku dyplom lekarza medycyny. Doszedł do stopnia pułkownika w wojsku. Swoją pracę rozpoczął w szpitalu WAM w Warszawie.

W 1978 roku obronił rozprawę doktorską o tytule Wpływ promieniowania jonizującego na subpopulacje limfocytów in vitro. Wraz z pracą laboratoryjną zajmował się działalnością kliniczną, dzięki czemu zrobił specjalizację z chorób wewnętrznych, a także chemioterapii nowotworów.

W 1984 roku razem z profesorem Wiesławem Jędrzejczakiem dokonał pierwszego w kraju allogenicznego przeszczepienia szpiku kostnego, które zakończyło się powodzeniem, a w 1985 przeszczepienia autogenicznego[2].

W 1988 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej pod tytułem Kinetyka zmian w układzie krwiotwórczym po podaniu busulfanu i cyklofosfamidu oraz następowym przeszczepieniu szpiku.

W 1989 otrzymał stypendium w Thomas Jefferson University w Filadelfii i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Powrócił do kraju w 1993 roku i został kierownikiem Kliniki Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie (obecnie Wojskowego Instytutu Medycznego), którą kieruje do dziś.

Cezary Szczylik jest członkiem między innymi Komisji Biologii Nowotworów PAN, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Hematologii i Transfuzjologii. Jest założycielem oraz prezydentem Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej, współtwórcą Studium Medycyny Molekularnej. Profesor jest także członkiem Rady Naukowej Fundacji barona Leopolda Kronenberga oraz członkiem Rady Programowej Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez barier. W 1990 roku jego nazwisko pojawiło się w Science, gdzie z innymi wykazał, że istnieje możliwość hamowania wzrostu białaczki, gdy wyłączy się część genów odpowiedzialnych za postęp choroby. Artykuły profesora zostały także opublikowane w Journal of Experimental Medicine. W jego dorobku znajduje się ponad 150 prac naukowych.

Obecne badania naukowe C. Szczylika skoncentrowane są na miejscowym (lokoregionalnym) leczeniu guzów pierwotnych i przerzutowych wątroby, chemioimmunoterapii nowotworu nerki, a także przeszczepianiu hematopoetycznych komórek macierzystych.

W 2014 nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się książka Rak po polsku, zbiór rozmów z Justyną Pronobis-Szczylik i Cezarym Szczylikiem przeprowadzonych przez Katarzynę Kubisiowską.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Cezary Adam Szczylik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2013-01-06].
  2. Joanna Sobiak, Przeszczepianie narządów i komórek krwiotwórczych – rys historyczny, „Nowiny Lekarskie”, 80, 2, 2011, s. 157–161 [zarchiwizowane z adresu 2015-01-04].

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Krystyna Bochenek, Dariusz Kortko Dobry zawód, wydanie I, 2006 rok, ISBN 83-240-0684-2
  • Angora, numer 29, 2006 rok, ISSN 0867-8162

Media użyte na tej stronie