Chór Cecyliański

Chór Cecyliańskikrakowski chór męski założony w roku 1923 przez franciszkanina, włoskiego muzyka i kompozytora, Bernardino Rizziego.

Historia

Pierwsze koncerty Chóru Cecyliańskiego w pełnym, tzn. chłopięco-męskim składzie, miały miejsce jesienią 1925. Program koncertów był przeważnie dwuczęściowy i składał się zarówno z pieśni sakralnych jak i świeckich. Chór był pierwszym wykonawcą nowych kompozycji swego założyciela. Z początkiem 1927 Województwo w Krakowie zezwoliło na powstanie pełnoprawnego Stowarzyszenia, które i dziś nosi nazwę – Stowarzyszenie Chór Cecyliański w Krakowie. W tym samym roku chór stał się jednym ze współzałożycieli Związku Towarzystw Śpiewaczych i Muzycznych województwa krakowskiego.

W trakcie prowadzenia zespołu przez Rizziego chór śpiewał na Wawelu w czasie powitania najwyższych dostojników państwowych, jak również podczas uroczystości sprowadzenia zwłok Juliusza Słowackiego. Brał udział w żałobnych nabożeństwach po sprowadzeniu do Polski zwłok Henryka Sienkiewicza i po śmierci Karola Szymanowskiego (a współcześnie przy uroczystościach sprowadzenia do Polski prochów Władysława Sikorskiego).

Chór współpracował m.in. z Polskim Radiem (współpraca trwa również do dnia dzisiejszego).

Zasługą Rizziego i Chóru Cecyliańskiego jest wprowadzenie kolęd i pastorałek do programów koncertów wykonywanych na estradach.

W trakcie okupacji niemieckiej Chór Cecyliański swoim śpiewem podtrzymywał ducha narodu. W śpiewie zachowywano polską kulturę a nawet rozwijano ją wykonując nowe utwory polskich kompozytorów. Bazylika OO. Franciszkanów mieszcząca się tak blisko siedziby władz okupacyjnych, mająca w bezpośrednim sąsiedztwie jednostkę wojsk niemieckich była, podobnie jak i inne świątynie w kraju bastionem polskości.Działalność organizacyjna chóru prowadzona była w czasie wojny na zasadach konspiracyjnych. W roku 1941 zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz-Birkenau były prezes chóru, Zygmunt Klewski.

Nagrody i wyróżnienia

W okresie powojennym Chór nadal występował, zdobywając wiele uznania i nagród. Między innymi w roku 1965, zdobył Laur XX-lecia PRL i I miejsce, w roku 1968 chór został laureatem festiwalu piosenki żołnierskiej dla uczczenia XXV LWP, w roku 1970 znajduje się wśród dziesięciu najlepszych zespołów męskich i uczestniczy w finale konkursu w Warszawie.

Szczególne znaczenie ma wysokie odznaczenie papieskie otrzymane od papieża Pawła VI „Pro Ecclesia et Pontifice”, wręczone Chórowi Cecyliańskiemu 13 czerwca 1974 r. przez kardynała Karola Wojtyłę w Katedrze na Wawelu.

Chór jest odznaczony medalem „Za Zasługi dla Społecznego Ruchu Muzycznego” nadanym przez Z.G.P.Z.Ch.i O. w Warszawie.

Działalność

Chór uczestniczy swym śpiewem w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Od 22 stycznia 2007 r. Stowarzyszenie Chór Cecyliański w Krakowie jest wpisane do KRS jako Organizacja Pożytku Publicznego. Obecnie chórem dyryguje Tomasz Półtorak.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • na podstawie opracowania mgr Stanisława Skarbińskiego