Charles de Noyelle

Charles de Noyelle
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia28 lipca 1615
Bruksela
Data i miejsce śmierci12 grudnia 1686
Rzym
Generał zakonu jezuitów
Okres sprawowania1682–1686
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
Inkardynacjajezuici
Prezbiterat1644

Charles de Noyelle SJ (ur. 28 lipca 1615 w Brukseli (Belgia), zm. 12 grudnia 1686 w Rzymie) – belgijski jezuita, 12. Przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego.

Wczesna formacja

Po ukończeniu szkół w Mons i Ypres Charles de Noyelle wstąpił do jezuitów w wieku 15 lat (1630). Po nowicjacie studiował filozofię i teologię w Louvain, gdzie również otrzymał święcenia kapłańskie w 1644. Z polecenia przełożonych został profesorem teologii w Antwerpii. Był rektorem szkoły w Kortrijk przez trzy lata skąd został wezwany do Rzymu na podsekretarza zakonu (1653).

Rzym

Gdy Giovanni Paolo Oliva został wybrany Przełożonym Generalnym w 1661, mianował ojca de Noyelle swoim Asystentem dla prowincji niemieckojęzycznych. Pełnił tę funkcję przez 20 lat, będąc Wikariuszem Generalnym i delegatem generała do wielu misji. Na Kongregacji Generalnej po śmierci o. Olivy, Charles de Noyelle został 5 lipca 1682 r. jednogłośnie, w pierwszym głosowaniu, wybrany Przełożonym Generalnym. Był to jedyny przypadek (poza Ignacym Loyolą) jednogłośnego wyboru Przełożonego Generalnego).

Problemy i kontrowersje

Już podczas trwania kongregacji spór pomiędzy Ludwikiem XIV a papieżem Innocentym XI (m.in. na temat wolności gallikańskiej) osiągnął szczyt w publikacji Déclaration du clergé de France. Stawiało to Towarzystwo Jezusowe we Francji w trudnej sytuacji. Papież zakazał nauczania w duchu gallikanizmu tejże deklaracji. Uniknięcie rozłamu w zakonie wymagało wielkiej roztropności i wpływów ojca François de La Chaise i generała de Noyelle. Stanięcie pośrodku między Francją a papieżem nie zadowalało Innocentego XI, z którym we wszystkich innych sprawach stosunki układały się bardzo dobrze.

Jeszcze delikatniejszą sprawą był Ryt Chiński. Głosy jezuickich misjonarzy z Chin ignorujące lub wręcz odrzucające papieski zakaz sprawowania liturgii w tzw. Rycie Chińskim, dotarły do Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Pociągnęło to za sobą niechęć do zakonu wewnątrz Kurii Rzymskiej i było zaprzeczeniem ideału zakonu jakiego pragnął św. Ignacy.

Media użyte na tej stronie

Ihs-logo.svg
IHS - symbol Towarzystwa Jezusowego (zakonu jezuitów)
Ritratti de prepositi generali della Compagnia di Gesù Noyelle.jpg
Autor: Arnold van Westerhout-Biblioteca Nacional de España, Licencja: CC BY-SA 4.0
Charles de Noyelle. Grabado de Arnold von Westerhout para los "Ritratti de' prepositi generali della Compagnia di Gesù delineati, ed incisi da Arnaldo Van Westherhout", Roma, 1748. Biblioteca Nacional de España.