2016– Dania9(5)
W sumie:34(13)
  1. Aktualne na: 10 listopada 2022.
  2. Aktualne na: 15 listopada 2019.

Christian Lund Gytkjær (ur. 6 maja 1990 w Roskilde) – duński piłkarz występujący na pozycji napastnika we włoskim klubie AC Monza, reprezentant Danii. Wcześniej występował m.in. w FC Nordsjælland, Akademisk BK, Sandnes Ulf, FK Haugesund, Rosenborg BK, TSV 1860 München i Lechu Poznań.

Kariera klubowa

Jest wychowankiem Lyngby BK. Od 2010 do 2013 grał w duńskim FC Nordsjælland, ale w międzyczasie był wypożyczany do duńskiego Akademisk BK i norweskiego Sandnes Ulf. W latach 2013–2016 był piłkarzem FK Haugesund, a później trafił do Rosenborga. W przerwie zimowej sezonu 2016/17 przeszedł do niemieckiego TSV 1860 München. Już w swoim pierwszym meczu przeciwko Arminii Bielefeld 3 lutego 2017 strzelił gola[1]. Po spadku monachijczyków z 2. Bundesligi opuścił klub.

Przed sezonem 2017/18 trafił do Lecha Poznań, z którym podpisał dwuletni kontrakt obowiązujący do 30 czerwca 2019 z opcją przedłużenia o kolejny rok[2] 7 marca 2019 Lech Poznań przedłużył umowę z piłkarzem do czerwca 2020.[3].

Kariera międzynarodowa

W listopadzie 2016 zadebiutował w reprezentacji Danii w meczu z Czechami (1:1). Kolejny raz został powołany na mecz z Austrią w październiku 2018, w którym rozegrał drugą połowę[4]. W marcu 2019 strzelił swoją pierwszą bramkę w narodowych barwach podczas meczu eliminacyjnego do mistrzostw Europy 2020 przeciwko reprezentacji Szwajcarii (3:3). 5 września 2019 strzelił dwa gole w wygranym spotkaniu z Gibraltarem (6:0). Podczas el. ME 2020 zdobył dla reprezentacji Danii cztery bramki, stając się jej drugim najskuteczniejszym strzelcem podczas tych eliminacji.

Życie prywatne

Christian Gytkjær ma brata Fredirika[5] (ur. 1993), również grającego zawodowo w piłkę nożną.