Citroën Xsara Kit Car

Citroën Xsara Kit Car
Ilustracja
Producent

Ciroën Sport

Okres produkcji

1998–2000

Poprzednik

Citroën ZX Kit Car

Następca

Citroën Xsara WRC

Dane techniczne
Segment

samochód rajdowy

Typy nadwozia

3-drzwiowy hatchback

Silniki

2.0 16V 280 KM

Skrzynia biegów

6-biegowa sekwencyjna

Napęd

przedni

Długość

4167 mm

Szerokość

1855 mm

Wysokość

1391 mm

Rozstaw osi

2555 mm

Masa własna

960 kg

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Pokrewne

Peugeot 306 Maxi
Citroën Xsara

Konkurencja

Opel Astra Kit Car
Renault Megane Maxi

Citroën Xsara Kit Carsamochód rajdowy typu kit car konstrukcyjnie oparty na fabrycznym modelu Xsara 2.0 VTS. Pojawił się na rajdowych trasach w 1998 roku podczas Rajdu Lyon-Charbonnieres we Francji.

Historia modelu

Prace nad następcą modelu ZX Kit Car rozpoczęły się w grudniu 1996 roku, jeszcze przed oficjalną premierą seryjnej wersji Xsary. Nad projektem pracował specjalnie do tego celu utworzony zespół Citroën Sport. W marcu 1997 roku rozpoczęto prace rozwojowe nad silnikiem, natomiast w kwietniu nad bryłą nadwozia. Pierwszy samochód został dostarczony do dalszej optymalizacji 12 lipca 1997 roku. Wersja finalna miała swój debiut podczas Rajdu Lyon-Charbonnieres w marcu 1998 roku.

Sukcesy w rajdach

Mistrzostwa Francji i Hiszpanii

Już podczas pierwszego startu w Rajdzie Lyon-Charbonnieres jadący Xsarą Philippe Bugalski odniósł zwycięstwo w klasyfikacji generalnej rajdu. Bugalski wygrał jadąc Xsarą 6 z 10 rajdów sezonu 1998 mistrzostw Francji i ostatecznie zdobył mistrzostwo. W następnym sezonie było jeszcze lepiej, Francuz jadąc Xsarą Kit Car wygrał 9 z 10 rajdów i ponownie odniósł zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Jesús Puras podczas Rajdu Cantabria w 1998 roku

Podobnie rzecz się miała w Hiszpanii, gdzie Jesús Puras trzykrotnie, w latach 1998–2000, zdobywał mistrzostwo kraju jadąc Xsarą Kit Car.

W 2001 Xsara Kit Car ponownie triumfowała na rajdowych trasach Francji, Sébastien Loeb za jej kierownicą zdobył mistrzostwo Francji wygrywając 6 z 10 rajdów.

Mistrzostwa Europy

Pierwsze zwycięstwo Xsary Kit Car w rajdach zaliczanych do Mistrzostw Europy odniósł Philippe Bugalski podczas Rajdu Antibes w 1998 roku, w tym sezonie wygrał jeszcze w ostatnim rajdzie sezonu – Rajdzie du Var. Ostatecznie pozwoliło to na zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej mistrzostw.

Kolejne zwycięstwo przyszło już na początku sezonu 1999 w Rajdzie El Corte Inglés, gdzie Xsarą startował Jesús Puras. Z kolei w rajdach Antibes i du Var tego sezonu, drugi raz z rzędu zwyciężył Philippe Bugalski.

Za kierownicą Xsary Kit Car w sezonie 2000 największe sukcesy odnosił Bruno Thiry. W Rajdzie El Corte Inglés pierwsze dwa miejsca zajęły Xsary, wygrał Jesús Puras, a drugi był właśnie Thiry. Wygrał on jeszcze Rajd Albena, a w trzech innych rajdach plasował się na trzecim miejscu. Ostatecznie pozwoliło to na zdobycie wicemistrzostwa Europy w sezonie 2000. Xsara triumfowała w tym sezonie także za sprawą Sébastiena Loeba, który wygrał Rajd du Var, a także w sezonie 2001, gdzie Loeb wygrał Rajd Antibes.

Mistrzostwa Świata

Ze względu na charakterystykę auta, starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata były ograniczone jedynie do rajdów odbywających się na nawierzchniach asfaltowych, gdzie przednionapędowa Xsara Kit Car była konkurencyjna w stosunku do czteronapędowych aut WRC.

Debiut Xsary w Rajdowych Mistrzostwach Świata miał miejsce podczas Rajdu Katalonii w kwietniu 1998. Niestety Jesús Puras nie ukończył rajdu z powodu awarii silnika. Jednak Philippe Bugalski zajął dobre piąte miejsce. Kolejne rajdy w sezonie nie były szczęśliwe dla kierowców Citroëna, którzy nie odnotowywali dobrych lokat.

W roku 1999 Xsara Kit Car odnosiła największe sukcesy. Zaczęło się od sensacyjnego zwycięstwa Philippe Bugalskiego podczas Rajdu Katalonii, który zdetronizował takich rywali jak Richard Burns w Subaru Imprezie WRC, Didier Auriol w Toyocie Corolli WRC, czy Tommi Mäkinen w Mitsubishi Lancer Evo VI.

Największym sukcesem modelu Kit Car było zajęcie dwóch pierwszych lokat podczas Rajdu Korsyki. Ponownie pierwszy był Philippe Bugalski, a tuż za nim uplasował się Jesús Puras wyprzedzając Carlosa Sainza w Toyocie Corolli WRC oraz Colina McRae w Fordzie Focusie WRC.

Niestety powyższe zwycięstwa okazały się być początkiem końca świetności Xsary Kit Car. Na sezon 2000 roku Rada FIA zaplanowała zmiany w klasie F2, w której startowały Xsary, polegające na zwiększeniu minimalnej wagi aut. Tym samym pozbawiono je największej zalety – niskiej masy.

Jesús Puras w Xsarze Kit Car w 1998 roku

Dane techniczne

Xsara Kit Car konstrukcyjnie oparta na modelu Xsara 2.0 VTS była w stosunku do niego znacznie przebudowana. Auto zostało wyposażone we wszystkie elementy bezpieczeństwa konieczne do homologacji rajdowej. Poważne zmiany przeszło nadwozie. Zmodyfikowano silnik uzyskując 280 KM bez turbodoładowania. Wyposażono je w skuteczniejsze hamulce oraz koła o większej średnicy.

Citroën Xsara Kit Car
Silniktyp XU10J4RS, DOHC, 4 cylindry, 16 zaworów
wolnossący, umieszczony poprzecznie z przodu
Pojemność1998 cm3
Średnica tłoka86 mm
Skok tłoka86 mm
Moc280 KM / 8750 obr./min.
Moment obrotowy250 Nm / 6750 obr./min.
Stopień sprężania12:1
Napędna przednie koła
Skrzynia biegów6-biegowa sekwencyjna
Zawieszenie przódkolumna MacPhersona
Zawieszenie tyłwahacz wleczony
OponyMichelin
Hamulce przód370 mm (asfalt)
Hamulce tył280 mm (asfalt)
Długość4167 mm
Szerokość1855 mm
Wysokość1391 mm
Rozstaw osi2555 mm
Masa własna960 kg

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Jesús Puras - 1998 Rallye Cantabria.jpg
Autor: Sitomon, Licencja: CC BY-SA 2.0
Jesús Puras driving a Citroën Xsara Kit Car at the 1998 Rallye Cantabria.
Jesús Puras - 1998 Rallye de Avilés.jpg
Autor: Sitomon, Licencja: CC BY-SA 2.0
Jesús Puras driving a Citroën Xsara Kit Car at the 1998 Rallye de Avilés.
Jesús Puras - 1998 Rallye Villa de Llanes.jpg
Autor: Sitomon, Licencja: CC BY-SA 2.0
Jesús Puras with a Citroën Xsara Kit Car at the 1998 Rallye Villa de Llanes.