Colin Edwards

Colin Edwards
Ilustracja
Imię i nazwisko

Colin Edwards II

Państwo

 Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

27 lutego 1974
Houston

Sezon 2014
Seria

Motocyklowe mistrzostwa świata w klasie MotoGP

Zespół

NGM Mobile Forward

Motocykl

Yamaha YZR-M1

Nr startowy

5

Partnerzy

Aleix Espargaro

Sukcesy

2000: World Superbike (mistrz)
2002: World Superbike (mistrz)
1992: AMA Superbike (mistrz 250 cm³)
1999: World Superbike (wicemistrz)
2001: World Superbike (wicemistrz)
1996: Suzuka 8h (zwycięzca)
2000: Suzuka 8h (zwycięzca)
2002: Suzuka 8h (zwycięzca)

Colin Edwards II (ur. 27 lutego 1974 roku w Houston w stanie Teksas) – amerykański motocyklista. Dwukrotny mistrz świata serii World Superbike z 2000 i 2002 roku.

Kariera

Początki

Colin karierę rozpoczął od startów w motocrossie. Szybko zaczął osiągać sukcesy w krajowych zawodach. W wieku 14 lat postanowił jednak zrezygnować z tej profesji. W roku 1990 uczestniczył wraz z ojcem w wyścigu drogowym, co zainspirowało go do rozpoczęcia kariery wyścigowej. W sezonie 1992 stał się profesjonalnym zawodnikiem, debiutując w amerykańskich wyścigach Superbike. W tym samym roku został mistrzem w klasie 250 cm³. W latach 1993-1994 w najwyższej kategorii zajmował odpowiednio 6. i 5. miejsce w ogólnej punktacji.

World Superbike (1995-2002)

Starty na Yamasze (1995-1997)

W sezonie 1995 Amerykanin zadebiutował w mistrzostwach świata Superbike. Na motocyklu Yamahy uzyskał najszybsze okrążenie wyścigu (na torze Brands Hatch), natomiast podczas zmagań na obiekcie Monza po raz pierwszy stanął na podium, zajmując trzecią lokatę. Zmagania zakończył na 11. pozycji. W drugim roku startów został sklasyfikowany na 6. miejscu (sześciokrotnie stawał na podium). Dwukrotnie sięgnął po pole position (w Australii oraz w Indonezji), jednakże ani razu nie zdołał utrzymać pierwszej lokaty. Rok 1997 stał pod znakiem poważnej kontuzji w piątej eliminacji sezonu, na torze Monza, w wyniku której Colin był zmuszony wycofać się z rywalizacji (zastąpił go Japończyk Noriyuki Haga). Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zajął 12. pozycję.

Starty na Hondzie (1998-2002)

Wraz z powrotem do zdrowia, Edwards od kolejnego sezonu reprezentował stajnię zaopatrzoną w motocykle Hondy. Na nieszczęśliwym dla siebie włoskim obiekcie po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium, od razu wygrywając dwa wyścigi. Trzecią wygraną uzyskał na brytyjskim Brands Hatch. Sezon zakończył na 5. pozycji.

W roku 1999 był jednym z czołowych kierowców serii, ostatecznie kończąc rywalizację na drugim miejscu (przegrał jedynie z Brytyjczykiem Carlem Fogartym). W ciągu sezonu dziesięciokrotnie stawał na podium, z czego sześć razy na najwyższym stopniu. W sezonie 2000 po raz pierwszy w karierze został mistrzem świata. Jego największym rywalem okazał się Japończyk Noriyuki Haga, który jednak miał wiele problemów, związanych z wykryciem w jego organizmie niedozwolonego środka. Przed ostatnią rundą sezonu Amerykanin prowadził w klasyfikacji, a w związku z karą absencji Japończyka podczas rundy w Wielkiej Brytanii, Colin na tor Brands Hatch jechał jako zdobywca tytułu. Mając na koncie siedem zwycięstw, po raz ósmy triumfował w ostatnim wyścigu sezonu.

W sezonie 2001 "Texas Tornado" utracił tytuł mistrzowski na rzecz Australijczyka Troy Baylissa. W trakcie zmagań czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Rok 2002 był ostatnim w karierze Amerykanina w tej serii. Ponownie jego największym konkurentem okazał się Bayliss, który zdominował pierwszą część sezonu (Edwards odniósł zaledwie dwa zwycięstwa, podczas gdy Troy aż czternaście). Od drugiego wyścigu w USA Colin zanotował jednak aż dziewięć zwycięstw z rzędu. Ostatecznie pokonał Australijczyka różnicą zaledwie jedenastu punktów. Zwyciężył łącznie w jedenastu wyścigach, osiągając rekordową sumę 552 punktów. W całym sezonie tylko w pierwszym wyścigu nie stanął na podium, zajmując czwartą pozycję.

MotoGP (2003-)

Starty na Aprilii (2003)

W roku 2003 Colin postanowił spróbować swych sił w motocyklowych mistrzostwach świata, podpisując kontrakt z włoską ekipą Alice Aprilia. Amerykanin w pierwszym wyścigu uplasował się na szóstej pozycji. Wyścig przebiegał jednak w tragicznych okolicznościach, pod znakiem śmiertelnego wypadku Japończyka Daijirō Katō. W dalszej części sezonu nie radził już sobie tak dobrze, będąc jeszcze tylko czterokrotnie w pierwszej dziesiątce. Za sukces Edwards mógł jednak uznać triumf nad zespołowym partnerem, byłym rywalem z WSBK – Japończykiem Hagą. Ostatecznie zmagania zakończył na 13. miejscu.

Starty na Hondzie (2004)

W 2004 Amerykanin dostał szansę startów w konkurencyjnej stajni Telefonica Movistar Honda. Przez cały sezon Colin prezentował równą formę, klasyfikując się w większości wyścigów w czołowej ósemce. Podczas GP Wielkiej Brytanii oraz Kataru po raz pierwszy w karierze stanął na podium, zajmując dwukrotnie drugie miejsce (w obydwu rundach uzyskał najszybsze okrążenie). Rywalizację zakończył na 5. lokacie.

Starty na fabrycznej Yamasze (2005-2007)

W 2005 roku Edwards został partnerem czterokrotnego wówczas mistrza świata Valentino Rossiego. Zgodnie z oczekiwaniami "Texas Tornado" pozostał wyraźnie w cieniu wybitnego Włocha, stając zaledwie trzykrotnie na podium (w GP Francji i Holandii był trzeci, natomiast w USA drugi). Spośród siedemnastu wyścigów, tylko w jednym (na rodzimym torze) Colin znalazł się przed Rossim. Był to jednak najlepszy sezon w karierze Amerykanina, który rywalizację zakończył tuż za podium, na 4. lokacie.

W sezonie 2006 zespół zmagał się z szybką degradacją opon przez maszynę YZR-M1. Amerykanin znalazł się na podium w jednym wyścigu, zajmując na technicznym obiekcie Istanbul Park trzecią pozycję. Podczas GP Holandii Colin był bliski zwycięstwa, jednakże w wyniku agresywnej walki z Nicky Haydenem, stracił panowanie nad motocyklem i upadł na deski. Ostatecznie zdołał dojechać na trzynastej lokacie. Nierówny sezon ukończył na 7. miejscu.

Rok 2007 był ostatnim dla Colina w zespole trzech skrzyżowanych kamertonów. Ponownie ekipa miała problemy z zarządzaniem ogumieniem Michelin. Amerykanin osiągnął jednak sukces w postaci dwóch pole position, odpowiednio we Francji (stracił szansę na dobry rezultat, w wyniku błędnej strategii) oraz w Wielkiej Brytanii. Dwukrotnie stawał na podium, po raz pierwszy w drugiej eliminacji na torze w Hiszpanii. Drugi raz w deszczowych warunkach na torze Donington Park. Zdobyte punkty sklasyfikowały go na 9. pozycji.

Starty na satelickiej Yamasze (2008-2011)

W sezonie 2008 Edwards stracił posadę w fabrycznej ekipie Yamahy, na rzecz debiutanta Jorge Lorenzo. Sam znalazł się we francuskiej stajni Tech3, używającej motocykli tej firmy. Colin dwukrotnie dojeżdżał na najniższym stopniu podium (we Francji oraz Holandii). Był przy tym lepszy od zespołowego partnera Jamesa Toselanda, który debiutował w tej serii i również był dwukrotnym czempionem WSBK. Sezon ukończył na 7. lokacie.

Colin Edwards podczas GP Holandii w 2009 roku

Rok 2009 był jeszcze lepszy w wykonaniu Colina, który okazał się najlepszym satelickim kierowcą w stawce i wyraźnie pokonał Toselanda. W całym sezonie tylko trzykrotnie był poza czołową siódemką (w San Marino zmagań nie ukończył), a podczas GP USA osiągnął jedyne podium, zajmując drugą lokatę. Ostatecznie rywalizację ukończył na wysokim 5. miejscu, pokonując zaledwie jednym punktem fabrycznego kierowcę HondyAndreę Dovizioso.

Sezon 2010 był rozczarowujący dla Amerykanina, który pozostał w cieniu swojego partnera i rodaka – debiutanta Bena Spiesa. W trakcie zmagań tylko w jednym wyścigu "Texas Tornado" pokonał "Big Bena" – miało to miejsce na torze Motegi, gdzie Edwards osiągnął również najwyższe w sezonie piąte miejsce. Ostatecznie rywalizację zakończył na 11. miejscu, w porównaniu z szóstą zespołowego partnera. Przystępując do ostatniego sezonu z Tech 3, Edwards dostał do pomocy nowego kolegę zespołowego, Cala Crutchlowa, Brytyjczyk zmienił serię z WSBK na MotoGP. Z ważniejszych wydarzeń na pewno należy wymienić kontuzję obojczyka, jakiej doznał Amerykanin podczas sesji treningowej przed Grand Prix Katalonii, wstawiono jemu tytanową płytkę. Już 9 dni później, w pierwszym wyścigu po powrocie, Edwards zaliczył podium (3. miejsce), wykorzystał upadki czołowych zawodników m.in. Jorge Lorenzo oraz Marco Simoncellego, i fakt, że warunki atmosferyczne były wyjątkowo niesprzyjające (mocno padający deszcz).

Innym, niestety niechlubnym wydarzeniem był wypadek, o którym warto wspomnieć. Brał w nim udział Edwards, Valentino Rossi oraz Marco Simoncelli, ten ostatni nie wyszedł z tego cało i zmarł na skutek poniesionych obrażeń, Edwards natomiast wycofał się z ostatniej rundy sezonu z powodu urazu lewego barku, zastąpił go rodak, Josh Hayes.

Kategoria CRT (2012-2013)

2012 i 2013 spędził z teamem CRT, NGM Mobile Forward Racing[1], który ciągle eksperymentował odnośnie do ram motocykla, wpierw Edwards męczył się z Suterem, a najwyższa pozycja, jaką osiągnął w wyścigu, to 11. miejsce (San Marino). W 2013, po wielu prośbach, Colin dostał wreszcie inną ramę, konkretnie od FTR, o której zawsze wypowiadał z szacunkiem i uznaniem, odrzucił także jednostkę napędową BMW i korzystał z silnika Kawasaki. Najlepszy rezultat przyszedł podczas Grand Prix Barcelony (9. miejsce), Edwards poprawił się o 6 pozycji w generalce względem 2012 i skończył 14, łącznie gromadząc 41 punktów.

Powrót na Yamahę M1 (2014-)

Nagrodą za dwa lata spędzone w kategorii CRT miała być umową zawarta pomiędzy NGM a Yamahą na leasingowanie ramy, silnika i wahacza z motocykla Yamaha YZR-M1[2], coś, o czym sam Edwards wielokrotnie wspominał przy okazji słabszych występów w 2012 i 2013. W sezonie 2014 startował tylko do GP Indianapolis.

Inne serie wyścigowe

Suzuka 8h

Colin oprócz regularnych startów w MotoGP oraz WSBK, brał udział również w wyścigu długodystansowym – Suzuka 8h. Triumfował w niej trzykrotnie – w 1996 z Noriyuki Hagą, w 2000 z Valentino Rossim oraz w sezonie 2002 z Daijirō Katō.

Race of Champions

Edwards wziął udział również w dwóch edycjach "Wyścigu Mistrzów" (w roku 2000 i 2002). W drugim podejściu wraz z kierowcami NASCARJimmie Jonhsonem oraz Jeffem Gordonem – wygrał Puchar Narodów.

Statystyki

WSBK

Poszczególne sezony

SezonMotocyklWyścigiZwycięstwaPodiaPPNOPktPoz. koń.WCh
1995Yamaha20020114111
1996Yamaha2007202485
1997Honda801017912
1998Honda243600277.55
1999Honda26510233612
2000Honda268126640011
2001Honda25412043332
2002Honda2611255855211
Ogółem175317515232391.52

Wyniki wyścigów

RokMotocykl12345678910111213Poz.Pkt
R1R2R1R2R1R2R1R2R1R2R1R2R1R2R1R2R1R2R1R2R1R2R1R2R1R2
1999HondaRSA
5
RSA
4
AUS
3
AUS
3
GBR
3
GBR
1
ESP
Ret
ESP
1
ITA
2
ITA
2
GER
Ret
GER
4
SMR
6
SMR
7
USA
4
USA
5
EUR
1
EUR
1
AUT
1
AUT
8
NED
5
NED
5
GER
4
GER
5
JPN
9
JPN
9
2361
2000HondaRSA
1
RSA
1
AUS
5
AUS
5
JPN
5
JPN
3
GBR
1
GBR
Ret
ITA
2
ITA
1
GER
4
GER
2
SMR
Ret
SMR
10
ESP
5
ESP
4
USA
2
USA
4
GBR
10
GBR
6
NED
1
NED
5
GER
1
GER
1
GBR
8
GBR
1
1400
2001HondaESP
6
ESP
4
RSA
1
RSA
Ret
AUS
1
AUS
C
JPN
12
JPN
13
ITA
2
ITA
2
GBR
5
GBR
6
GER
1
GER
3
SMR
3
SMR
11
USA
6
USA
6
GBR
3
GBR
5
GER
1
GER
2
NED
3
NED
10
ITA
3
ITA
Ret
2333
2002HondaESP
4
ESP
3
AUS
2
AUS
2
RSA
2
RSA
3
JPN
1
JPN
2
ITA
3
ITA
2
GBR
1
GBR
2
GER
2
GER
2
SMR
2
SMR
2
USA
3
USA
1
GBR
1
GBR
1
GER
1
GER
1
NED
1
NED
1
ITA
1
ITA
1
1552

Motocyklowe Grand Prix

Poszczególne sezony

SezonKlasaMotocyklZespółWyścigZwycięstwaPodiaPPNOPktPoz. koń.WCh
2003MotoGPAprilia RS3 CubeAprilia1600006213
2004MotoGPHonda RC211VGresini Racing1602021575
2005MotoGPYamaha YZR-M1Yamaha Motor Racing1703011794
2006MotoGPYamaha YZR-M1Yamaha Motor Racing1701001247
2007MotoGPYamaha YZR-M1Yamaha Motor Racing1802201249
2008MotoGPYamaha YZR-M1Tech 31802101447
2009MotoGPYamaha YZR-M1Tech 31701001615
2010MotoGPYamaha YZR-M1Tech 318000010311
2011MotoGPYamaha YZR-M1Tech 31501009109
2012MotoGPSuter MMX1Forward Racing1600002720
2013MotoGPFTR KawasakiForward Racing1800004114
2014MotoGPForward YamahaForward Racing1000001122
Ogółem1960123312420

Poszczególne statystyki

KlasaSezon1 GP1 Pod1 WinWyścigZwycięstwaPodiaPPNOPktWCh
MotoGPod 20032003 Japonia2004 Wielka BrytaniaN/A1960123312420
Ogółem1960123312420

Wyniki wyścigów

RokKlasaMotocykl123456789101112131415161718Poz. koń.Punkty
2003MotoGPApriliaJPN
Japonia
6
RSA
Południowa Afryka
NU
ESP
Hiszpania
14
FRA
Francja
10
ITA
Włochy
9
ESP
Hiszpania
NU
NED
Holandia
7
GBR
Wielka Brytania
10
GER
Niemcy
14
CZE
Czechy
12
POR
Portugalia
14
BRA
Brazylia
13
PAC
17
MAL

13
AUS
Australia
16
VAL

8
1362
2004MotoGPHondaRSA
Południowa Afryka
7
ESP
Hiszpania
7
FRA
Francja
5
ITA
Włochy
12
ESP
Hiszpania
5
NED
Holandia
6
BRA
Brazylia
6
GER
Niemcy
5
GBR
Wielka Brytania
2
CZE
Czechy
7
POR
Portugalia
9
JPN
Japonia
NU
QAT
Katar
2
MAL

11
AUS
Australia
4
VAL

8
5157
2005MotoGPYamahaESP
Hiszpania
9
POR
Portugalia
6
CHN

8
FRA
Francja
3
ITA
Włochy
9
ESP
Hiszpania
7
NED
Holandia
3
USA
Stany Zjednoczone
2
GBR
Wielka Brytania
4
GER
Niemcy
8
CZE
Czechy
7
JPN
Japonia
6
MAL

10
QAT
Katar
4
AUS
Australia
6
TUR
Turcja
7
VAL

8
4179
2006MotoGPYamahaESP
Hiszpania
11
QAT
Katar
9
TUR
Turcja
9
CHN

3
FRA
Francja
6
ITA
Włochy
12
ESP
Hiszpania
5
NED
Holandia
13
GBR
Wielka Brytania
6
GER
Niemcy
12
USA
Stany Zjednoczone
9
CZE
Czechy
10
MAL

10
AUS
Australia
NU
JPN
Japonia
8
POR
Portugalia
4
VAL

9
7124
2007MotoGPYamahaQAT
Katar
6
ESP
Hiszpania
3
TUR
Turcja
NU
CHN

11
FRA
Francja
12
ITA
Włochy
12
ESP
Hiszpania
10
GBR
Wielka Brytania
2
NED
Holandia
6
GER
Niemcy
4
USA
Stany Zjednoczone
11
CZE
Czechy
NU
RSM
San Marino
9
POR
Portugalia
10
JPN
Japonia
14
AUS
Australia
9
MAL

10
VAL

13
9124
2008MotoGPYamahaQAT
Katar
7
ESP
Hiszpania
NU
POR
Portugalia
4
CHN

7
FRA
Francja
3
ITA
Włochy
5
ESP
Hiszpania
5
GBR
Wielka Brytania
4
NED
Holandia
3
GER
Niemcy
NU
USA
Stany Zjednoczone
14
CZE
Czechy
14
RSM
San Marino
10
IND
Stany Zjednoczone
15
JPN
Japonia
7
AUS
Australia
8
MAL

8
VAL

6
7144
2009MotoGPYamahaQAT
Katar
4
JPN
Japonia
12
ESP
Hiszpania
7
FRA
Francja
7
ITA
Włochy
6
ESP
Hiszpania
7
NED
Holandia
4
USA
Stany Zjednoczone
7
GER
Niemcy
9
GBR
Wielka Brytania
2
CZE
Czechy
7
IND
Stany Zjednoczone
5
RSM
San Marino
NU
POR
Portugalia
5
AUS
Australia
5
MAL

13
VAL

4
5161
2010MotoGPYamahaQAT
Katar
8
ESP
Hiszpania
12
FRA
Francja
12
ITA
Włochy
13
GBR
Wielka Brytania
9
NED
Holandia
8
ESP
Hiszpania
11
GER
Niemcy
NU
USA
Stany Zjednoczone
7
CZE
Czechy
7
IND
Stany Zjednoczone
NU
RSM
San Marino
7
ESP
Hiszpania
12
JPN
Japonia
5
MAL

NC
AUS
Australia
7
POR
Portugalia
7
VAL

12
11103
2011MotoGPYamahaQAT
Katar
8
ESP
Hiszpania
NU
POR
Portugalia
6
FRA
Francja
13
CAT
Katalonia
DNS
GBR
Wielka Brytania
3
NED
Holandia
7
ITA
Włochy
9
GER
Niemcy
10
USA
Stany Zjednoczone
8
CZE
Czechy
8
IND
Stany Zjednoczone
7
RSM
San Marino
13
ARA
Aragonia
13
JPN
Japonia
8
AUS
Australia
5
MAL

C
VAL
9109
2012MotoGPSuterQAT
Katar
12
ESP
Hiszpania
16
POR
Portugalia
DNS
FRA
Francja
CAT
Katalonia
NC
GBR
Wielka Brytania
16
NED
Holandia
NU
GER
Niemcy
12
ITA
Włochy
NU
USA
Stany Zjednoczone
13
IND
Stany Zjednoczone
13
CZE
Czechy
13
RSM
San Marino
11
ARA
Aragonia
18
JPN
Japonia
13
MAL

NU
AUS
Australia
NU
VAL

14
2027
2013MotoGPFTR KawasakiQAT
Katar
NU
AME
Stany Zjednoczone
NU
ESP
Hiszpania
15
FRA
Francja
16
ITA
Włochy
14
CAT
Katalonia
9
NED
Holandia
17
GER
Niemcy
13
USA
Stany Zjednoczone
12
IND
Stany Zjednoczone
13
CZE
Czechy
11
GBR
Wielka Brytania
14
RSM
San Marino
12
ARA
Aragonia
16
MAL

15
AUS
Australia
12
JPN
Japonia
12
VAL

15
1441
2014MotoGPForward YamahaQAT
Katar
9
AME
Stany Zjednoczone
NU
ARG
Argentyna
20
ESP
Hiszpania
NU
FRA
Francja
17
ITA
Włochy
15
CAT
Katalonia
18
NED
Holandia
22
GER
Niemcy
20
IND
Stany Zjednoczone
13
CZE
Czechy
GBR
Wielka Brytania
RSM
San Marino
ARA
Aragonia
JPN
Japonia
AUS
Australia
MAL

VAL
2211

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of the Valencian Community (2x3).svg
Flag of the Valencian Community, 3:2 ratio
Flag of Catalonia.svg
The senyera, a flag of Catalonia, and also used by several lands and municipalities of the ancient Crown of Aragon
Flag of Malaya.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Nightstallion (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Flag of the Federation of Malaya.
This flag should not be confused with the flag of Malaysia. The flag of Malaya has 11 stripes and 11 spokes in the star. The flag of Malaysia has 14 stripes and 14 spokes.
MotoGP 2011 Malaysia Test 5.jpg
Autor: Fizal's Photography, Licencja: CC BY-SA 2.0
MotoGP 2011 Malaysia Test - Colin Edwards