Cudnów (obwód żytomierski)

Cudnów
Чуднів
ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Ukraina

Obwód

 żytomierski

Rejon

cudnowski

Data założenia

1416

Powierzchnia

10,37 km²

Wysokość

244 m n.p.m.

Populacja (2018)
• liczba ludności


5583[1]

Nr kierunkowy

+380 4139

Kod pocztowy

13205

Tablice rejestracyjne

AM

Położenie na mapie obwodu żytomierskiego
Mapa konturowa obwodu żytomierskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Cudnów”
Położenie na mapie Ukrainy
Ziemia50°03′N 28°07′E/50,050000 28,116667
Strona internetowa
Portal Ukraina

Cudnów (ukr. Чуднів) – miasto, stolica rejonu cudnowskiego na Ukrainie, w obwodzie żytomierskim (45 km od Żytomierza) na północy kraju, położone na skalistych brzegach rzeki Teterew. Status miasta od 2012 roku.

Historia

Cudnów założono w roku 1471. Jedna z miejscowych legend głosi, że nazwę swą wywodzi od rzekomego cudu, jakim miała być skuteczna obrona miasta przed najazdem Tatarów. Miasto należało do majątków potężnego rodu książąt Ostrogskich, a po śmierci Ilii Ostrogskiego w 1539 r. przypadło – wraz z Połonnem i Kropiłowem – jego córce, Elżbiecie ("Halszce") Ostrogskiej.

W czasie buntu kozackiego w 1593 roku jego przywódca ataman Krzysztof Kosiński starł się 2 lutego z Januszem Ostrogskim w bitwie koło wsi Piątek w pobliżu Cudnowa i poniósł w tym starciu klęskę.

W listopadzie roku 1660, po pięciotygodniowych walkach (epizodzie wojny polsko-rosyjskiej 1654-1667) nastąpiła tu kapitulacja armii rosyjskiej Wasyla Szeremietiewa, otoczonej w obozie przez wojska polskie pod dowództwem Jerzego Sebastiana Lubomirskiego i Stanisława Rewery Potockiego.

Za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Cudnowie stacjonowały Regiment Konny im. Królowej i 1 Pułk Przedniej Straży im. Królowej.

Rysunek kościoła w Cudnowie Napoleona Ordy

W 1793 roku, po II rozbiorze Polski Cudnów znalazł się w granicach Imperium Rosyjskiego. Hrabia Henryk Rzewuski, publicysta i pisarz, po powrocie z emigracji w roku 1832 sprawował – mieszkając w Cudnowie – do 1836 roku urząd marszałka powiatu żytomierskiego. Tam ukonstytuowała się z jego inicjatywy "petersburska koteria" (lub "pentarchia"), konserwatywna grupa literacko-polityczna, w skład której wchodzili pisarze związani z "Tygodnikiem Petersburskim". Rzewuski zmarł w Cudnowie 28 lutego 1866 roku.

W 1870 roku w Cudnowie urodził się Wincenty Kaczyński – polski dowódca wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego II RP.

W 1898 roku w Cudnowie urodził się Stanisław Wolski, w latach 30. XX w. burmistrz Wyszkowa nad Bugiem, w 1945 roku pierwszy po wojnie burmistrz Bartoszyc. W 1987 roku pośmiertne, wraz z żoną Wincentyną otrzymał odznaczenie "Sprawiedliwy wśród narodów świata" za uratowanie dwóch żydowskich dziewczynek[2].

W wieku XVIII znajdował się tu klasztor bernardynów. Pod koniec XIX wieku spośród ponad 10 tysięcy mieszkańców Cudnowa połowę stanowili Żydzi. W mieście były cztery cerkwie, dwa kościoły i synagoga.

Pod rozbiorami siedziba gminy Cudnów(ukr.) w powiecie żytomierskim guberni wołyńskiej.

Katolicka parafia działała tu do 1924 roku.

W 1989 roku miasto liczyło 6791 mieszkańców[3], od 1991 jest miastem rejonowym obwodu żytomierskiego. W czerwcu 1994 roku zatwierdzono herb miasta, przedstawiający białą twierdzę ze wznoszącą się nad nią ręką trzymającą szablę. Nawiązuje on do rosyjskiej wersji herbu z 1796 roku, w której oprócz twierdzy i ręki z szablą występował jeszcze carski dwugłowy orzeł. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w miejscowości Cudnów Wołyński (Чуднів-Волинський ) w odległości 5 km od miasta.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Chudniv prapor.png
Прапор Чуднова
Н Орда Костьол Чуднів.JPG
Kościół parafialny w Cudnowie (obraz Napoleona Ordy w Muzeum Narodowym w Krakowie)
Cudnov-coat-of-arms.svg
Autor: Adam001d, Licencja: CC BY-SA 3.0
coat of arms of town Чуднів (Cudnov) in Ukraine
Coat of Arms of Zhytomyr Oblast.png
Coat of arms of Zhytomyr Oblast, Ukraine
Flag of Zhytomyr Oblast.svg
Flag of Zhytomyr Oblast, Ukraine
Чуднів.jpg
Autor: Sasha Zhvavets, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rzeka Teterew w Cudnowie na Ukrainie
Zhytomyr oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of the Zhytomyr region, from July 17, 2020