Dławik

Dławik
Przykładowe dławiki z rdzeniami ferrytowymi
Dławik z ruchomym rdzeniem służący do regulacji prądu płynącego w obwodzie

Dławikcewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym lub rzadziej bez rdzenia (powietrzna), zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego lub służąca do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja. Idealny dławik nie pobiera mocy czynnej; w rzeczywistości straty mocy na dławiku wiążą się z niezerową rezystancją uzwojeń, emisją promieniowania oraz z prądami wirowymi i innymi źródłami strat w rdzeniu. W elektronice określenie dławik stosowane jest z reguły do cewek o dużej reaktancji dla wymaganego zakresu częstotliwości, może też być synonimem dowolnej cewki indukcyjnej. Zwykle dławik współpracuje z kondensatorami tworząc filtry dolnoprzepustowe.

Zastosowanie

Stosowany między innymi w:

Dławiki indukcyjne znajdują szereg zastosowań w elektrycznych układach napędowych gdzie najczęściej pracują w zespole z falownikiem. Dławiki sieciowe (komutacyjne), instalowane w obwodzie elektrycznym przed falownikiem ograniczają propagację zakłóceń i przepięć komutacyjnych w sieci[1]. Napięcie na wyjściu falownika to ciąg prostokątnych impulsów o regulowanej szerokości. Szybkość narastania napięcia w takim przebiegu jest bardzo duża i stwarza zagrożenie dla izolacji kabli i zasilanych maszyn. Ograniczenie szybkości narastania napięcia oraz kompensacja pojemności kabla to podstawowe zadania dławików silnikowych pracujących na wyjściu falownika[2][3].

Przypisy

  1. Mirosław Łukiewski. Dławiki sieciowe. „Elektrosystemy”. nr 6, 2001-06. 
  2. Mirosław Łukiewski: Dławiki silnikowe. Wiadomości Elektrotechniczne nr3 2001r.
  3. Igor Morozow, Mirosław Łukiewski. Dławiki współpracujące z energooszczędnymi przemiennikami częstotliwości – cz. I. „Napędy i Sterowanie”. nr 5, 2005-05. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Two ferrite beads.jpg
Autor: Windell Oskay from Sunnyvale, CA, USA, Licencja: CC BY 2.0

Two inductors: a wirewound inductor and a multi-turn ferrite bead. Goodies like these cost between one and five nickels, and make excellent wine charms.

This is part of a DIY "solder your own wine charms" project; read more about it <a href="http://www.evilmadscientist.com/article.php/winecharms">here</a>.
Choke (electronics) with moving core.jpg
(c) Sikorr at pl.wikipedia, CC-BY-SA-3.0
Dławik z ruchomym rdzeniem służący do regulacji wartości prądu płynącego w obwodzie. Autor: Paweł Sikora
Dławik.jpg
Autor: Dominik49, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dławik.