Daniel Moskiewski

Daniel I Aleksandrowicz Moskiewski
Książę moskiewski
Ilustracja
Książę moskiewski
Okres

od 1263
do 5 marca 1303

Poprzednik

-

Następca

Jerzy I Moskiewski

Dane biograficzne
Dynastia

Rurykowicze

Data i miejsce urodzenia

1261
Włodzimierz

Data i miejsce śmierci

5 marca 1303
Moskwa

Ojciec

Aleksander Newski

Dzieci

Jerzy I,
Iwan I Kalita

Daniel Aleksandrowicz ros. Даниил Александрович (ur. 1261 we Włodzimierzu, zm. 5 marca 1303 w Moskwie) – z dynastii Rurykowiczów, tytularny książę moskiewski od 1263 roku, ze względu na swój młody wiek panował dopiero w latach 1277–1303. Najmłodszy syn Aleksandra Newskiego, brat Andrzeja i Dymitra – wielkich książąt włodzimierskich, ojciec Jerzego Moskiewskiego i Iwana I Kality.

Życiorys

Jeszcze przed śmiercią Aleksander Newski wyznaczył synom księstwa w których mieli panować. Danielowi przypadła Moskwa, w której rządy objął po śmierci ojca.

Moskwa odznaczała się dobrym położeniem, z dala od Złotej Ordy, z której strony można się było spodziewać najazdów i umiejscowieniem na wewnątrzruskich szlakach handlowych, które dostarczały Danielowi jak i jego następcom poważnych sum pieniędzy. Dzięki długim okresom pokoju szybko wzrastała liczba ludności księstwa.

Za panowania księcia Daniela do Moskwy przyłączono Kołomnę (ujście rzeki Moskwy do Oki), Peresław Zaleski i leżący na zachodzie Możajsk (zdobycze datowane na 1300–1303).

Za panowania Daniela wybudowano Monaster Daniłowski – obecnie jedna z rezydencji patriarchów moskiewskich i całej Rusi. Jak podaje legenda, na krótko przed swoją śmiercią książę przyjął śluby zakonne i kazał się pochować w Monasterze Daniłowskim[1]. Daniel był również fundatorem monasteru Objawienia Pańskiego w Moskwie[2].

W 1652 książę został kanonizowany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną[3].

Przypisy

  1. A. Nizowskij, Samyje znamienityje monastyri i chramy Rossii, Wecze, Moskwa 2000, ISBN 5-7838-0578-5, s.28–29
  2. Богоявления б. Богоявленского монастыря на Никольской собор
  3. A. Nizowskij, Samyje znamienityje...s. 30

Media użyte na tej stronie

Coat of Arms of Russian Empire.svg
Central element of the Russian imperial coat of arms.
Danila titularnik.jpg
danila of Moscow.