2014–2016Spartakus Daleszyce (grający trener)
2017–2019Lubrzanka Kajetanów
2019–2020Naprzód Jędrzejów
2021Korona II Kielce

Dariusz Kozubek (ur. 11 kwietnia 1975 w Kielcach) – polski piłkarz grający na pozycji pomocnika oraz trener piłkarski.

Kariera zawodnicza

Dariusz Kozubek rozpoczynał swoją piłkarska karierę w Koronie Kielce. W sezonie 1996/1997 awansował z tym zespołem do drugiej ligi[1] i przez następne dwa lata wystąpił na boiskach zaplecza pierwszej ligi w 48 meczach[2]. Wykazał się również dużym instynktem strzeleckim, bo aż piętnaście razy trafiał do siatki rywali[2]. Wiosną 2000 roku grał w Górniku Łęczna, zaś jesienią w KSZO Ostrowiec Świętokrzyski[3].

W 2001 roku Kozubek podpisał kontrakt z Ceramiką Opoczno i w rundzie wiosennej sezonu 2000/01 wystąpił w sześciu ligowych spotkaniach w których zdobył jednego gola[2]. W kolejnych rozgrywkach był podstawowym zawodnikiem swojego zespołu i z ośmioma bramkami na koncie został obok Andrzeja Sawickiego najlepszym strzelcem Ceramiki[4].

Przed sezonem 2002/2003 Kozubek przeniósł się do beniaminka pierwszej ligiSzczakowianki Jaworzno. W najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej zadebiutował 4 sierpnia 2002 roku w spotkaniu z Wisłą Kraków[5]. W meczu z Białą Gwiazdą strzelił również swojego pierwszego gola który dał piłkarzom Szczakowianki remis 1:1. W piątej kolejce zdobył dwie bramki w pojedynku z warszawską Polonią i w znacznym stopniu przyczynił się do zwycięstwa swojego zespołu[6]. Następnie trafiał również w spotkaniach z Widzewem[7], Lechem Poznań[8] oraz Ruchem Chorzów (w 89 minucie na wagę remisu 1:1)[9]. Szczakowianka w lidze uplasowała się z dorobkiem 31 punktów na trzynastym miejscu w tabeli[10]. W barażach w których spotkała się ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki okazała się lepsza[11], jednak w wyniku ujawnienia korupcji została karnie zdegradowana. Kozubek zagrał przez pełne 90 minut w obydwu barażowych meczach[12], zaś w pierwszej lidze wystąpił w 29 spotkaniach i strzelił sześć goli[12]. Latem 2003 roku piłkarzem interesowała się Wisła Kraków[13][14], ale do transferu nie doszło.

W sezonie 2003/2004 Kozubek nadal był podstawowym zawodnikiem swojego klubu. Strzelił ważnego gola w meczu z Piastem Gliwice[15], oraz dwukrotnie trafiał do siatki rywala w spotkaniu z Tłokami Gorzyce w 24 kolejce[16]. W styczniu przedłużył kontrakt ze swoim klubem[17]. Działacze Odry Wodzisław Śląski twierdzili jednak, że piłkarz podpisał umowę z ich klubem i oczekiwali go na poniedziałkowym, pierwszym po świątecznej przerwie, treningu[17]. Za podpisanie dwóch kontraktów jednocześnie, groziła mu dyskwalifikacja ze strony PZPN[17]. Ostatecznie Kozubek pozostał w Szczakowiance[17]. Łącznie wystąpił w 31 pojedynkach i zdobył sześć goli[18]. Szczakowianka zajęła w rozgrywkach drugiej ligi wysokie piąte miejsce[19]. W rundzie jesiennej sezonu 2004/2005 regularnie grał w pierwszym składzie, jednak nie wykazywał już takiej skuteczności jak w poprzednich latach – w szesnastu ligowych pojedynkach ani razu nie wpisał się na listę strzelców[20]. 26 października 2004 roku strzelił klasycznego hat-tricka w wygranym 9:2 meczu pucharu Polski z Tłokami[21].

Na rundę wiosenną sezonu 2004/2005 Kozubek powrócił do swojego macierzystego klubu – Korony Kielce[22][23]. 31 maja 2005 roku, w spotkaniu 31 kolejki z GKSem Bełchatów w 74 minucie zdobył gola na wagę trzech punktów i zapewnił Koronie pierwszy, historyczny awans do pierwszej ligi[24]. W rundzie jesiennej sezonu 2005/2006 wystąpił w ośmiu meczach Orange Ekstraklasy[25], po czym został wypożyczony do Polonii Warszawa w której grał regularnie. Po powrocie do Kielc, przez rok występował w rezerwach Korony w których strzelił cztery gole w trzeciej lidze[26].

Ze względu na brak miejsca w pierwszej drużynie Korony[27], Kozubek odszedł do Zagłębia Sosnowiec. W jego barwach zadebiutował pod koniec lipca 2007 roku w spotkaniu z Lechem Poznań[28]. Przez całą rundę jesienną był podstawowym zawodnikiem beniaminka Orange Ekstraklasy i wystąpił w 11 ligowych spotkaniach[29]. 4 stycznia 2008 roku rozwiązał kontrakt z Zagłębiem[30][31]. Następnie został zawodnikiem trzecioligowej Concordii Piotrków Trybunalski w której barwach zagrał wiosną ośmiokrotnie[29]. W rundzie jesiennej sezonu 2008/2009 był graczem Pelikana Łowicz.

W lutym 2009 roku Kozubek związał się roczną umową ze swoim macierzystym zespołem – Koroną Kielce[32]. W barwach Złocisto-krwistych zagrał wiosną jedynie w pięciu meczach (z Widzewem[33], Podbeskidziem[34], Turem[35], Wartą[36] i Flotą[37]). Pięciokrotnie wystąpił również w spotkaniach rezerw kieleckiego zespołu. Korona w lidze zajęła trzecie miejsce i uzyskała prawo gry w barażach[38]. W lipcu, dzięki decyzji Komisji ds. Nagłych PZPN bezpośrednio awansowała do Ekstraklasy[39]. W sezonie 2009/2010 nie rozegrał żadnego spotkania na najwyższym szczeblu rozgrywek[40]. Wystąpił za to w trzech meczach Młodej Ekstraklasy[40], w których był chwalony za ogromne zaangażowanie[41]. 31 grudnia jego kontrakt z Koroną wygasł i stał się wolnym zawodnikiem[42][43].

Pod koniec grudnia 2009 roku, gdy wiadomo było, że Korona Kielce nie przedłuży z Kozubkiem umowy, trener Broni Radom, Artur Kupiec, dążył do pozyskania doświadczonego pomocnika[44]. Zawodnik był jednak kontuzjowany i na przyjazd do Radomia musiał czekać do lutego. Wówczas związał się umową z nowym zespołem[45].

Od lipca 2014 roku Dariusz Kozubek jest grającym trenerem Klubu Sportowego Spartakus Daleszyce.

1. 3 liga gr. lubelska (pol.). hppn.pl. [dostęp 2010-01-01].
  2. a b c Skarb Kibica. „Przegląd Sportowy”, s. 66, 31 lipca 2009. Warszawa: Axel Springer Polska. ISSN 0137-933X.
  3. Dariusz Kozubek (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  4. Strzelcy według drużyn: (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  5. Szczakowianka Jaworzno 1 - 1 Wisła Kraków (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  6. Szczakowianka Jaworzno 3 - 1 Polonia Warszawa (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  7. Szczakowianka Jaworzno 1 - 0 Widzew Łódź (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  8. Szczakowianka Jaworzno 1 - 2 Lech Poznań (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  9. Ruch Chorzów 1 - 1 Szczakowianka Jaworzno (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  10. I liga 2002/2003 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  11. Baraże o udział w I lidze (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  12. a b Dariusz Kozubek → Sezon 2002/2003 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  13. Kozubek - temat otwarty (pol.). wislakrakow.com. [dostęp 2010-01-01].
  14. Basałaj: Planujemy wzmocnienia (pol.). wislakrakow.com. [dostęp 2010-01-01].
  15. Piast Gliwice 1 - 2 Szczakowianka Jaworzno (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  16. Szczakowianka Jaworzno 4 - 2 Tłoki Gorzyce (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  17. a b c d Zamieszanie z Kozubkiem (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-02-09].
  18. Dariusz Kozubek → Sezon 2003/2004 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  19. II liga 2003/2004 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  20. Dariusz Kozubek → Sezon 2004/2005 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  22. KSZO zaczyna (pol.). slowoludu.com. [dostęp 2010-01-01].
  23. Kozubek piłkarzem Korony (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  24. Jest I liga! (pol.). korona-kielce.pl. [dostęp 2009-08-13].
  25. Dariusz Kozubek → Sezon 2005/2006 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  26. Strzelcy: (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  27. Dariusz Kozubek odchodzi z Korony (pol.). naszaliga.pl. [dostęp 2010-01-01].
  28. Lech Poznań 4 - 2 Zagłębie Sosnowiec (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  30. Kmiecik i Kozubek odeszli z Zagłębia Sosnowiec (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-01-01].
  31. Kolejnych dwóch piłkarzy odeszło z Zagłębia Sosnowiec (pol.). sport.pl. [dostęp 2010-01-01].
  32. Darek Kozubek ponownie w Koronie. (pol.). korona-kielce.pl. [dostęp 2010-01-01].
  33. Remisowe rozpoczęcie (pol.). korona-kielce.pl. [dostęp 2010-01-01].
  34. Przedwczesna radość (pol.). korona-kielce.pl. [dostęp 2010-01-01].