Dilys Laye

Dilys Laye
ilustracja
Imię i nazwisko

Dilys Lay

Data i miejsce urodzenia

11 marca 1934
Londyn

Data śmierci

13 lutego 2009

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Frank Maher
Garfield Morgan
Alan Downer

Lata aktywności

1948-2006

Dilys Laye, właśc. Dilys Lay (ur. 11 marca 1934 w Londynie, zm. 13 lutego 2009) – brytyjska aktorka, współcześnie pamiętana przede wszystkim ze swoich ról komediowych z lat 60., zwłaszcza w czterech filmach z cyklu Cała naprzód.

Pochodziła z rozbitej rodziny, gdy miała osiem lat jej ojciec, z zawodu muzyk, wyjechał do Afryki Południowej i zerwał wszelkie kontakty. Jako trzynastolatka po raz pierwszy wystąpiła w profesjonalnym teatrze, a rok później zadebiutowała w kinie, w musicalu Trottie True z 1949 roku. Od 1951 regularnie grywała w różnych produkcjach na West Endzie, w 1954 występowała też na Broadwayu. Począwszy od 1957 stała się również wziętą aktorką filmową, występując w takich obrazach jak Blue Murder at St. Trinian's, Doctor at Large czy Please Turn Over.

W 1962, na cztery dni przed rozpoczęciem zdjęć, otrzymała propozycję zagrania głównej roli kobiecej w komedii Carry On Cruising, należącej do popularnego cyklu Cała naprzód. Miała zastąpić Joan Sims, która w ostatniej chwili musiała wycofać się z projektu z powodu nagłej choroby. Laye zgodziła się, a w kolejnych latach zagrała jeszcze w trzech innych filmach z tej samej serii: Szpiegu do dzieła (1964), Doktorze do dzieła (1967) oraz Cała naprzód: Wakacje! Do dzieła! (1969). Równolegle rozwijała również swoją karierę telewizyjną, grając w takich serialach jak The Bed-Sit Girl, Down the Gate i Chintz. W tej ostatniej produkcji pełniła także rolę współscenarzystki.

W latach 80. skupiła się na pracy w teatrze i dołączyła do prestiżowej kompanii teatralnej Royal Shakespeare Company, gdzie występowała nie tylko w stanowiących jej specjalność komediach, lecz również w repertuarze dramatycznym, m.in. w Makbecie czy Romeo i Julii. W latach 90. powróciła na West End, gdzie grała w takich musicalach jak Upiór w operze, 42nd Street, Nine czy My Fair Lady. Swoją ostatnią rolę zagrała w 2006 w wystawionej na festiwalu w Chichester inscenizacji sztuki Nicholas Nickleby, na motywach prozy Charlesa Dickensa.

Życie prywatne

Pseudonim artystyczny, pod którym występowała, różnił się od jej prawdziwego nazwiska tylko o jedną literę – końcowe "e", które dodała na potrzeby kariery scenicznej. Była trzykrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był kaskader Frank Maher, a drugim aktor Garfield Morgan. Oba te związki zakończyły się rozwodami. W 1972 wyszła za mąż po raz trzeci, za Alana Downera, scenarzystę wyspecjalizowanego w telenowelach. Miała z nim jednego syna. To małżeństwo przetrwało aż do śmierci jej męża w 1995 roku. Wkrótce później u Laye został zdiagnozowany rak jelita grubego. Początkowo chorobę udało się pokonać, jednak w 2006 stwierdzono jej nawrót, z którego aktorce nie udało się już wyjść.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Eric Berry in The Boy Friend 1955.jpg

Photo of Eric Berry as Percival Browne in the Broadway production of The Boy Friend. Clockwise from left: Stella Claire, Lyn Connorty, Berry, Dilys Lay, Millicent Martin.

  • There are no copyright marks on the item, which can be seen at the link.
  • United States Copyright Office page 2 "Visually Perceptible Copies The notice for visually perceptible copies should contain all three elements described below. They should appear together or in close proximity on the copies.
1 The symbol © (letter C in a circle); the word “Copyright”; or the abbreviation “Copr.”
2 The year of first publication. If the work is a derivative work or a compilation incorporating previously published material, the year date of first publication of the derivative work or compilation is sufficient. Examples of derivative works are translations or dramatizations; an example of a compilation is an anthology. The year may be omitted when a pictorial, graphic, or sculptural work, with accompanying textual matter, if any, is reproduced in or on greeting cards, postcards, stationery, jewelry, dolls, toys, or useful articles.
3 The name of the copyright owner, an abbreviation by which the name can be recognized, or a generally known alternative designation of owner.1 Example © 2007 Jane Doe."