Dobośnia

Dobośnia
Добасна
Ilustracja
Akwarela Napoleona Ordy
Państwo

 Białoruś

Obwód

mohylewski

Rejon

kirowski

Sielsowiet

Dobośnia

Populacja (2009)
• liczba ludności


455[1]

Nr kierunkowy

+375 2237

Kod pocztowy

213949

Tablice rejestracyjne

6

Położenie na mapie Białorusi
Ziemia53°12′11,9″N 29°40′37,4″E/53,203306 29,677056
Portal Białoruś

Dobośnia lub Dubośna (biał. Добасна) – agromiasteczko w rejonie kirowskim obwodu mohylewskiego na Białorusi nad rzeką o tej samej nazwie, nieco na północ od drogi międzynarodowej Warszawa-Moskwa na jej odcinku Bobrujsk-Rohaczów.

Pałac

Od czasów średniowiecznych istniało tu grodzisko prasłowiańskie, na którego miejscu późniejsi właściciele: Glińscy i Radziwiłłowie wznosili swoje rezydencje. Od początków XIX wieku, aż do rewolucji bolszewickiej był to majątek ziemski rodu Bułhaków (ostatnim właścicielem był Emanuel Bułhak) z obszernym pałacem w stylu klasycystycznym z portykiem z sześcioma kolumnami podtrzymującymi tympanon oraz z perystylem opartym na sześciu kolumnach korynckich i pilastrami otaczającymi całą budowlę. Pałac zbudowany został w 1825 r. przez jednego z architektów petersburskich, prawdopodobnie z kręgu Carla Rossiego.

W pałacu, położonym w obszernym parku, znajdowały się bogate zbiory malarstwa flamandzkiego, holenderskiego i włoskiego (m.in. ze szkoły Tycjana), poszukiwane pasy słuckie Madżarskiego (w tym jeden z wyhaftowanym słowem „Radziwiłł”), zbiory broni dawnej, meble palisandrowe i ogromna biblioteka cennych rękopisów i starodruków (diariusze Aleksandra Śliźnia, „Kronika” Wincentego Kadłubka, archiwa rodzinne Glińskich, Bułhaków i wiele innych).

W roku 1918, po likwidacji I Korpusu Polskiego i opuszczeniu tych terenów przez armię niemiecką, pałac (uznawany za jeden z najpiękniejszych na terenie dawnych północno-wschodnich Kresach Rzeczypospolitej) został splądrowany, zdemolowany, a na koniec spalony przez miejscową ludność, bądź też (nie jest to do końca pewne) przez prące na zachód bolszewickie wojska Michaiła Tuchaczewskiego.

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Dobasna, Bułhak. Добасна, Булгак (N. Orda, 1864-76) (3).jpg
Сядзіба Булгакаў у Дабосьні (Жылічах)
Жыліцкі палац 04.jpg
Autor: Андрэй Дзмітрыеў / Andrei Dmitriev (http://fgb.by/viewtopic.php?p=60515#60515), Licencja: CC BY-SA 3.0
Жыліцкі палац
Palace in Dobosnia.jpg
Pałac w Dobośni na Białorusi
Palace in Dobosnia Dining Hall.jpg
Dining Hall of nox-existing Palace in Dobosnia (Belarus)