Dominika

Wspólnota Dominiki
Commonwealth of Dominica
Flaga
Herb Dominiki
FlagaHerb
Dewiza: (antyl.) Après bondie c’est la ter
(Po Bogu, Ziemia)
Hymn:
Isle of Beauty, Isle of Splendour

(Wyspa piękności, wyspa chwały)
Położenie Dominiki
Język urzędowy

angielski

Stolica

Roseau

Ustrój polityczny

republika

Głowa państwa

prezydent Charles Savarin

Szef rządu

premier Roosevelt Skerrit

Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe


754 km²
1,6

Liczba ludności (2017)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia


71 000[1]
98 osób/km²

PKB (2017)
 • całkowite 
 • na osobę


0,56 mld[1] USD
7922[1] USD

PKB (PSN) (2017)
 • całkowite 
 • na osobę


0,79 mld[1] dolarów międzynar.
11 102[1] dolarów międzynar.

Waluta

dolar wschodniokaraibski (XCD)

Niepodległość

od Wielkiej Brytanii
3 listopada 1978

Strefa czasowa

UTC -4

Kod ISO 3166

DM

Domena internetowa

.dm

Kod samochodowy

WD

Kod telefoniczny

+1 767

Mapa Dominiki

Dominika, Wspólnota Dominiki (ang. Dominica, Commonwealth of Dominica) – państwo na wyspie o takiej samej nazwie na Morzu Karaibskim w grupie Wysp Nawietrznych (Małe Antyle), pomiędzy Gwadelupą i Martyniką.

Geografia

Warunki naturalne

Dominika jest górzystą wyspą pochodzenia wulkanicznego. Prawie cała wyspa, z wyjątkiem nizin nadbrzeżnych, pokryta jest pasmami górskimi z najwyższym szczytem Morne Diablotins (1447 m n.p.m.). Na wyspie panuje klimat podrównikowy, bardzo wilgotny, z występującymi dość często cyklonami tropikalnymi. Średnia temperatura powietrza utrzymuje się na stałym poziomie przez cały rok i wynosi od 19 do 32 °C, roczna suma opadów notowana w Roseau wynosi 1980 mm. Dominującą roślinnością kraju jest wilgotny las równikowy. Wyspa posiada rozwiniętą sieć rzeczną w postaci licznych rzek i potoków górskich, występują również liczne źródła mineralne. Bogaty świat zwierzęcy i roślinny obfituje w liczne gatunki ptaków oraz kwiatów, w tym w narodowy kwiat Dominiki – Bwa Carib.

Ustrój polityczny

Dominika jest republiką, członkiem Wspólnoty Narodów. Aktualnie obowiązująca konstytucja z 1978 roku została uchwalona w roku uzyskania pełnej niepodległości. Głową państwa jest prezydent, wybierany przez parlament na 5-letnią kadencję (maksymalnie dwie kadencje). Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego 30-osobowego parlamentu (tzw. Izba Zgromadzenia) o 5-letniej kadencji, większość jego członków jest wybierana w wyborach powszechnych, a pozostała część mianowana przez prezydenta. Władza wykonawcza należy do prezydenta i powoływanego przezeń rządu, odpowiedzialnego przed parlamentem, premier rządu jest wyłaniany spośród pochodzących z wyboru członków parlamentu.

Języki

Językiem urzędowym jest język angielski, natomiast nieoficjalnym (potocznym) językiem jest patois.

Demografia

Według spisu powszechnego ludność czarna stanowi 86,8% populacji, ludność mieszana 9,1%, Indianie 2,9%, pozostali 1,3%, a nieokreśleni 0,2%[2].

Religia

Struktura religijna kraju w 2015 roku, według The Association of Religion Data Archives[3]:

Historia

Wyspa była w okresie prekolumbijskim zamieszkiwana przez Arawaków. W listopadzie 1493 roku odkrył ją dla Europy Krzysztof Kolumb. W 1632 pojawili się tu osadnicy francuscy, których wpływy kulturowe są widoczne do dziś. W 1763 wyspę przyznano Wielkiej Brytanii. Początkowo administrowana jako część Wysp Zawietrznych, od 1771 odrębna kolonia. W 1871 roku weszła w skład Federacji Wysp Podwietrznych. Na wyspie w okresie kolonialnym rozwijała się uprawa trzciny cukrowej, bananów i kakao. W 1939 Dominika wystąpiła z Federacji a rok później 1940 stała się częścią Wysp Zawietrznych. W latach 1958–1962 członek Federacji Indii Zachodnich. W 1967 roku przyznano jej status państwo stowarzyszonego z Wielką Brytanią. Niepodległość w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów przyznano jej w 1978 roku. W latach 1980–1995 rządy sprawowała prawicowa Partia Wolności Dominiki, premierem była Eugenia Charles. W latach 1995–2000 rządziła Zjednoczona Partia Robotnicza. W 2000 roku wybory parlamentarne zwyciężyła Partia Pracy Dominiki, która tym samym objęła rządy[4][5].

Gospodarka

Dominika jest jednym ze słabiej rozwiniętych krajów Małych Antyli. Jednostką monetarną jest dolar wschodniokaraibski. Podstawą gospodarki jest rolnictwo, produkując głównie na eksport. Produktami eksportowymi kraju są banany, mydło, orzechy kokosowe, kopra oraz olejki eteryczne.

Mapa konturowa Dominiki
Geographylogo.svg
Porty lotnicze w Dominice

Podział administracyjny

Atrakcje turystyczne

Panorama Roseau, stolicy Dominiki

Atrakcją wyspy są źródła mineralne oraz górskie jezioro z wodą podgrzewaną przez ulatniające się podziemne gazy. Ciekawą formą zwiedzenia lasu tropikalnego jest przejazd wśród koron drzew kolejką linową, dającą możliwość obserwacji życia ogromnej menażerii ptaków, jaka występuje na Dominice. Szczególnie upodobały sobie to miejsce papugi. Dwa gatunki papug obecnych na wyspie nie występują nigdzie indziej na świecie. Są to: amazonka cesarska (Amazona imperialis), która jest narodowym ptakiem Dominiki, oraz amazonka dominikańska (Amazona arausiaca). Słynnym produktem jest dominickie piwo kubuli, które w 2002 roku otrzymało Złoty Medal w konkursie Monde Selection Award, organizowanym przez browarników belgijskich. Na Dominice, oprócz standardowych atrakcji oferowanych przez „karaibskie raje”, można obserwować wieloryby oraz przyjrzeć się bliżej życiu i zwyczajom Indian karaibskich – Kalinago, których około 500-osobowa grupa zamieszkuje jeszcze wyspę.

Przypisy

  1. a b c d e Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2017: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2018. [dostęp 2018-04-19]. (ang.).
  2. The World Factbook. cia.gov.
  3. Dominica, The ARDA [dostęp 2019-07-11].
  4. Dominika. Historia, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2016-09-08].
  5. Dominika. portalwiedzy.onet.pl. [dostęp 2016-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-14)]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

North America (orthographic projection).svg
Autor: Heraldry, Licencja: CC-BY-SA-3.0
North America (orthographic projection)
Flag of Dominica.svg
Autor: See File history below for details., Licencja: CC0
The Flag of Dominica.
WTO members and observers.svg
Map of World Trade Organization members and observers.
 
Members
 
Members, dually represented by the European Union
 
Observers
 
Non-members
Coat of arms of Dominica.svg
Autor: vectored by FOX 52, Licencja: Attribution
Coat of arms of Dominica
Airplane silhouette.svg

Icon-type silhouette of an airplane. (Mainly to be used in Userboxes)

Used on WIkipedia as an airport location icon.