EUFOR Tchad/RCA

Polscy żołnierze podczas patrolu.
Baretka medalu
za EUFOR Tchad/RCA.

EUFOR Tchad/RCA z francuska lub European Union Force Chad/CAR po angielsku - misja pokojowa sił zbrojnych UE w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej, podjęta w końcu 2007 r. EUFOR Chad/CAR korzysta także z mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ jako MINURCAT - siły ONZ ds. szkolenia policji i poprawy egzekucji prawa. Mandat sił UE obejmuje m.in. przedsiębranie wszelkich koniecznych kroków, w ramach własnych możliwości i obszaru odpowiedzialności we wschodnim Czadzie i płn.-wsch. Republice Środkowoafrykańskiej w celu ochrony ludności cywilnej, umożliwienia dostaw pomocy humanitarnej i zapewnienia bezpieczeństwa personelowi ONZ.

EUFOR TCHAD/RCA docelowo liczyć będzie około 3700 żołnierzy, z czego rozmieszczonych zostało już około 3000:

Dowództwo znajduje się w Mont Valérien we Francji. Dowódcą operacji UE jest gen. broni Patrick Nash.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

ESDP Medal EUFOR TCHAD-RCA ribbon bar.png
Baretka Medalu ESDP za misję EUFOR w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej.
TFOB Guereda, 2009-02-24, bezpieczeństwo na południu strefy.jpg
Autor: Ministerstwo Obrony Narodowej, Licencja: Attribution
TFOB Guereda- bezpieczeństwo na południu strefy

W Czadzie polscy żołnierze utrzymują bezpieczeństwo w południowym rejonie odpowiedzialności batalionu prowadząc działania z tymczasowej wysuniętej bazy operacyjnej rozmieszczonej w okolicach miejscowości Guereda.

Dzięki obecności polskich żołnierzy w rejonie Gueredy możliwe jest kontrolowanie rejonu dwóch obozów dla uchodźców: Mile i Kounoungou oraz strategicznie ważnej drogi wiodącej z Abeche, gdzie rozlokowane jest Dowództwo Sił EUFOR do Iriby, przy której znajduje się baza North Star. Polska grupa bojowa z bazy tymczasowej prowadzi intensywną działalność operacyjną również przy granicy sudańskiej, przez którą ciągle docierają kolejni uchodźcy z Darfuru. Obecnie wraz z moimi żołnierzami realizujemy liczne patrole, które mają poprawić sytuację bezpieczeństwa w tym rejonie. Zdarzają się bandyckie napady na trasie po której ludzie wędrują na targ, są również kradzieże samochodów i bydła. Podczas długich patroli rozmawiamy z przedstawicielami władz wiosek i miejscowości przygranicznych, którzy obawiają się o bezpieczeństwo mieszkańców ze względu na bliską granicę z Sudanem – powiedział dowódca kompanii manewrowej kpt. Renart Skrzypczak. Polscy żołnierze podczas wykonywania zadań mandatowych współpracują z lokalnymi przedstawicielami władz różnych szczebli. Podczas cyklicznych spotkań z prefektem Gueredy wskazywane są potencjalne zagrożenia jakie występują na południu strefy odpowiedzialności PKW. Wspólnie omawiany jest sposób zapobiegania wzrostowi przestępczości na tym terenie. Pomimo, że podstawowym obszarem zainteresowania polskich grup bojowych jest utrzymanie bezpieczeństwa w rejonach obozów uchodźców Mile i Kounoungou oraz pracujących w strefie przedstawicieli organizacji humanitarnych to sama obecność polskich patroli w wielu wypadkach zapobiega przestępczości. Często przedstawiciele organizacji humanitarnych proszą nas o eskortę podczas jazdy do obozu uchodźców. Czują się bezpieczniej wśród naszych Rosomaków. Tego typu pomoc pracownikom organizacji pomocowych jest jednym z naszych zadań mandatowych- mówi dowódca załogi sierż. Mariusz Zając. Cyklicznie zmieniające się grupy bojowe w tymczasowej bazie w Gueredzie swoją intensywną działalnością operacyjną od kilku miesięcy zapewniają bezpieczeństwo zabezpieczając południowy rejon strefy odpowiedzialności MNB-N. Dzięki służbie polskich żołnierzy w tym rejonie nieprzerwanie dostarczana jest pomoc humanitarna do obozów uchodźców i bezpiecznie pracują na rzecz uciekinierów z Darfuru przedstawiciele organizacji humanitarnych.

mjr Dariusz Kudlewski

oficer prasowy PKW Czad