Ebenezer Howard

Ebenezer Howard
Schemat „trzech magnesów” Howarda

Ebenezer Howard (ur. 29 stycznia 1850, zm. 1 maja 1928) – brytyjski planista i urbanista.

Wczesne lata

W wieku 21 lat, Howard wyruszył z Wielkiej Brytanii do Ameryki, gdzie zamieszkał w stanie Nebraska i dość szybko doszedł do wniosku, że życie farmera nie jest dla niego. Przeniósł się więc do Chicago, gdzie pracował jako dziennikarz dla gazet i sądów. Z czasem Howard zaczął zastanawiać się nad możliwościami polepszenia warunków życia mieszkańców. W roku 1876 Howard wrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął pracę w Hansard, która polegała na zapisywaniu słowo w słowo obrad parlamentu z Westminster. Resztę życia spędził na wykonywaniu pracy stenografisty.

Wpływy i idee

Howard dużo czytał, również utopijne dzieło Edwarda Bellamy’ego, z 1888 roku, „Patrząc wstecz” i rozważał dużo nad sprawami dotyczącymi społeczeństwa.

Jednym z rezultatów rozważań Howarda była jego książka, z roku 1898, zatytułowana „Jutro: Pokojowa ścieżka do rzeczywistej reformy”, która w roku 1902 została przedrukowana, pod nowym tytułem: „Miasta ogrody jutra”. Książka ta zawierała wizję miast wolnych od slumsów i cieszących się efektami, jakie przynosi połączenie zalet miasta (możliwości, rozrywki i wysokie płace) i zalet wsi (piękno, świeże powietrze, niskie opłaty). Howard zilustrował swoje idee swoim słynnym rysunkiem trzech magnesów, który rozwiązywał kwestie „Dokąd ludzie pójdą” i wybory pomiędzy miastem, wsią i miastem – wsią.

Zaowocowało to powstaniem nowych miast suburbiów o limitowanej wielkości, z góry zaplanowanych i otoczonych przez stały pas zieleni i pól uprawnych. Idea miast ogrodów często używane były jako podstawy planowania w wielu suburbiach. Howard wierzył, że Miasta Ogrody były perfekcyjnym połączeniem miasta i natury. Miasta były w znacznym stopniu niezależne, utrzymywane i finansowane przez mieszkańców, którzy mieli w tym swój własny interes.

Działania

W 1899 roku Howard założył Stowarzyszenie Miast Ogrodów (Garden Cities Association), teraz znane pod nazwą „Stowarzyszenie planowania miast i wsi (Town and Country Planning Association), które jest najstarszą przyrodniczą dobroczynną organizacją w Anglii.

Idee Howarda przyciągnęły uwagę i wsparcie finansowe do rozpoczęcia budowy Miasta Ogrodu Letchworth, podmiejskiego miasta ogrodu, położonego w odległości 35 mil na północ od Londynu. Budowa drugiego miasta ogrodu Welwyn, zapoczątkowana została po I wojnie światowej. Kontakty Howarda z niemieckimi architektami Hermannem Muthesiusem i Bruno Tautem zaowocowały zaaplikowaniem humanistycznych wzorców w projektowaniu wielu osiedli mieszkaniowych za czasów Republiki Weimarskiej.

Zrealizowanie dwóch miast ogrodów – Letchworth i Welwyn miały duży wpływ w rozwoju Nowych Miast po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii. Ruch ten doprowadził do powstania ponad 30 wspólnot mieszkaniowych. Jako pierwsze powstały Stevenage, Hertfordshire, natomiast jako ostatnie i zarazem największe: Milton Keynes, Buckinghamshire.

Idee Howarda zainspirowały wielu innych planistów, takich jak np. Frederick Law Olmsted II i Clarence Perry. Walt Disney użył elementów koncepcji Howarda w swoich oryginalnych projektach dla EPCOT (Experimental Prototype Community of Tomorrow).

Howard był entuzjastą języka esperanto, często używał go do wygłaszania swoich przemówień. W 1912 roku brał udział w 8. Światowym Kongresie Esperanta w Krakowie, gdzie również prezentował swoje idee.

Media użyte na tej stronie

Howard-three-magnets.png

en:Ebenezer Howard's "Three Magnets" diagram, 1898

Copyright status

This was published in the book Tomorrow: A Peaceful Path to Real Reform in 1898, and so is now out of copyright.

The text

The text reads:

THE THREE MAGNETS

THE PEOPLE
Where will they go?

Town

Closing out of nature. Social opportunity.
Isolation of crowds. Places of amusement.
Distance from work. High money wages.
High rents & prices. Chances of employment.
Excessive hours. Army of unemployed.
Fogs and droughts. Costly drainage.
Foul air. Murky sky. Well-lit streets.
Slums & gin palaces. Palatial edifices.

Country

Lack of society. Beauty of nature.
Hands out of work. Land lying idle.
Trespassers beware. Wood, meadow, forest.
Long hours, low wages. Fresh air. Low rents.
Lack of drainage. Abundance of water.
Lack of amusement. Bright sunshine.
No public spirit. Need for reform.
Crowded dwellings. Deserted villages.

Town-Country

Beauty of nature. Social opportunity.
Fields and parks of easy access.
Low rents, high wages.
Low rates, plenty to do.
Low prices, no sweating.
Field for enterprise, flow of capital.
Pure air and water, good drainage.
Bright homes & gardens, no smoke, no slums.

Freedom. Co-operation.
Ebenezer Howard.jpg
Photograph of en:Ebenezer Howard, presumably out of copyright, since he died in 1928.