Edukacja globalna

Edukacja globalna – część kształcenia obywatelskiego i wychowania poświęcona budowaniu świadomości istnienia zjawisk i współzależności o charakterze globalnym. Szczególny nacisk kładzie m.in. na tłumaczenie przyczyn i skutków opisywanych zjawisk, przedstawianie perspektywy Globalnego Południa, kształtowanie krytycznego myślenia oraz ukazywanie relacji między jednostką i procesami globalnymi. Edukacja globalna sprzyjać ma kształtowaniu postaw odpowiedzialnych, opartych na szacunku, uczciwości, empatii, zakładających osobiste zaangażowanie i gotowość do ustawicznego uczenia się. Zbliżonymi do edukacji globalnej terminami są – często stosowanymi zamiennie – edukacja rozwojowa i edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju[1]. W zakres tematyczny edukacji globalnej – poza sprawami dotyczącymi rozwoju – wchodzą także prawa człowieka oraz tematy związane ze światowym pokojem (edukacja dla pokoju) i bezpieczeństwem[2].

W Polsce inicjatywy z zakresu edukacji globalnej wspierane są m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które od 2005 roku organizuje coroczny konkurs regrantingowy dla organizacji pozarządowych[3].

Cele i zakres edukacji globalnej

Za główne cele edukacji globalnej uważa się zapewnienie[4]:

  • pokoju i bezpieczeństwa w skali globalnej
  • wzrostu jakości życia w ubogich krajach „Południa” (zróżnicowanie poziomu życia jest jednym ze źródeł konfliktu Północ-Południe)
  • przestrzegania praw człowieka (ochrony godności człowieka)
  • warunków do zrównoważonego rozwoju
  • warunków rozwoju partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami globalnej Północy i globalnego Południa

Osiągnięcie tych celów wymaga m.in. kształcenia postaw obywatelskich[a] z równoczesnym uświadamianiem globalnych współzależności zdarzeń.

2
B
3
C
4
D
5
E
6
F
Elementy historii ludzkości
A – podboje Achemenidów (Iran, lata 550330 p.n.e.), por. rewolucja neolityczna i Żyzny Półksiężyc – geograficzna kolebka cywilizacji starożytnego Bliskiego Wschodu (X tysiąclecie p.n.e.)
B – podział świata po II wojnie światowej (zimna wojna 1947–1991): blok zachodni (zob. USA i NATO, SEATO, CENTO) i blok wschodni (ZSRR i Układ Warszawski)
C – zróżnicowanie stopy życiowej ludności Ziemi w XXI w. jako PKB na osobę z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej
D – prognozy wzrostu liczby ludności Ziemi, zob. Thomas Malthus, wzrost wykładniczy liczebności populacji, eksplozja demograficzna, wyczerpywanie się zasobów naturalnych (granice wzrostu)
E – zagęszczenie ludności w warunkach ograniczonej komunikacji międzykulturowej (np. między wyznawcami różnych religii etnicznych) powoduje narastanie konfliktów i wyścig zbrojeń, w tym rozwój broni masowego rażenia (broń ABC) oraz tendencje do izolacjonizmu; równocześnie zachodzą zmiany struktury ekosystemów spowodowane np. zmianami klimatu, urbanizacją itp.
F – wychowanie ludzi zdolnych do zapobiegania konfliktom i ich rozwiązywania bez przemocy, co jest alternatywą dla samozagłady ludzkości (zob. np. globalny ruch CISV peace education).

Konieczne jest wychowywanie ludzi kreatywnych i odważnych, świadomych swoich powinności, które nie ograniczają się do skali rodziny i społeczności lokalnych lub do skali narodu i państwa w określonej sytuacji historycznej (np. powinność żołnierza broniącego zagrożonej Ojczyzny). Człowiek „wychowany dla pokoju” powinien szanować godność wszystkich ludzi i podejmować – w miarę własnych możliwości, na poziomie lokalnym i globalnym – starania o takie zmiany społeczne, które zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju konfliktów (np. politycznych, kulturowych, etnicznych).

Kształcenie w zakresie „edukacji globalnej” zajmuje niewiele miejsca w polskich programach nauczania poszczególnych przedmiotów. W 2009 roku te treści zostały częściowo uwzględnione w wytycznych dla przedmiotów „geografia”, „wiedza o społeczeństwie”, „historia i społeczeństwo” i „historia”, co nie jest jednak wystarczające, zwłaszcza że nauczyciele poszczególnych przedmiotów nie są przygotowani do takich działań (są kształceni kierunkowo)[6]. Skuteczna edukacja globalna musi łączyć elementy klasycznego nauczania przedmiotów z innymi elementami, np. z edukacją etyczną i filozofią dialogu, przygotowywaniem do rozmów z ludźmi o innych poglądach w duchu otwartości i wzajemnego szacunku (zgodnie postawą Józefa Tischnera wobec pojęć dobra i zła[7]). W czasie zajęć muszą być stosowane partycypacyjne metody nauczania[4][8][b].

Uwagi

  1. Trudności zdefiniowania pojęć obywatelstwo polskie i Polacy powodują, że również pojęcie wychowanie obywatelskie nie jest w Polsce jednoznaczne, co ilustrują np. fragmenty tekstów, w których brakuje jakichkolwiek odwołań do Karty Ziemi i Powszechnej deklaracji praw człowieka (mogłyby one wskazywać na uwzględnianie w „wychowaniu obywatelskim” elementów „wychowania dla pokoju”).
    Włodzisław Kuzitowicz (liberalny miesięcznik społeczno-polityczny „Liberté”!):

    Zacznijmy od pytania: wychować obywatela – to znaczy kogo? Co prawda nie jest trudno, posługując się pierwszym lepszym słownikiem języka polskiego, stwierdzić, że „obywatel – to członek społeczeństwa danego państwa, mający określone przez konstytucję i prawo obowiązki i uprawnienia.” Jednak nawet jeżeli przyjmiemy, że dalsze rozważania dotyczyć będą wychowania obywatela państwa polskiego, to i tak pozostaje jeszcze wiele niejasności. Bo w krótkiej historii III Rzeczpospolitej aż nadto wyraźnie dało się zauważyć (w sferze ideowo-wychowawczych modeli, jakim hołdowały kolejne ekipy rządowe) funkcjonowanie europejskiej zasady z czasów reformacji: „Cuius regio, eius religio” (czyja władza, tego religia)
    Od 2004 roku Polacy mają jeszcze jeden dylemat. Czy w pojęciu „obywatel” mieści się tylko zespół praw i powinności w relacji z państwem polskim, czy także wobec całej wspólnoty europejskiej? Czy konsekwencją obywatelstwa unijnego jest tylko bierne i czynne prawo wyborcze do parlamentu europejskiego i korzystanie z licznych funduszy strukturalnych i innych dopłat? Tu także możemy dostrzec istotne różnice w podejściu do zagadnienia. Główna linia podziału biegnie między zwolennikami Unii Europejskiej, widzianej jako „rodzina narodów” (oparta na wspólnej historii i kulturze, w tym – religii chrześcijańskiej), a tymi, którzy postrzegają ją jako Europę obywateli czyli generującej „patriotyzm konstytucyjny”, oparty na wspólnych zasadach demokracji, prawach człowieka, praworządności itp. Jest wizja Europy – federacji państw, ale jest też wizja konfederacyjna. Nie wnikając dalej w inne jeszcze subtelności różnicujące, możliwe do wyprowadzenia odmiany modelu „obywatela – Europejczyka”, można przyjąć, że i w tym wymiarze „obywatelskości” pojawia się trudność w jednoznacznym zdefiniowaniu pojęcia „obywatel”. […] Uświadomiono to sobie już wcześniej w Unii Europejskiej, która rok 2005 proklamowała Europejskim Rokiem Promowania Obywatelstwa poprzez Edukację. Opublikowano wtedy dokument „Wychowanie obywatelskie w szkołach w Europie” ("Citizenship Education at School in Europe"), który powstał w oparciu o wyniki obszernej diagnozy stanu wychowania obywatelskiego w 30 krajach. … w naszym kraju prawie całkowicie przemilczany.

    Ks. Adam Skreczko („Opoka”, portal katolicki)[5]:

    W wychowaniu obywatelskim wyróżnić można dwa elementy: umysłowy — przekazujący atrybuty wiedzy (społecznej, politycznej, prawnej, gospodarczej) i budowanych na jej bazie umiejętności, oraz nurt moralny — kształtujący postawy obywatelskie, prospołeczne. Element umysłowy tworzy fundament rozwoju moralnego. Wiedza stanowi bowiem podłoże do kształtowania postaw — zasadniczego celu wychowania obywatelskiego.
    Wychowanie obywatela — patrioty do życia w społeczności państwowej powinno zaczynać się w domu rodzinnym. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób każda rodzina uczestniczy w tworzeniu więzów życia społecznego. W rodzinach, w których zachowane są właściwe relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi, młody obywatel uczy się odróżniać dobro od zła, kształtuje się jego charakter, uczy się odpowiedzialności za swoje czyny. W stosunku do państwa i władzy państwowej rodzina ma pewne zobowiązania, jak np. podatki, służba wojskowa, służba społeczna w czasie pokoju oraz wykształcenie i wychowanie obywatelskie. …

  2. W praktyce może to polegać np. na tworzeniu warunków nieskrępowanego formułowania własnych odpowiedzi uczestników zajęć na kontrowersyjne pytania, dyskusji na te tematy z innymi członkami grupy oraz zespołowym opracowywaniu wspólnej opinii grupy w omawianej sprawie i prezentowaniu jej przedstawicielom innych grup uczestników szkolenia, pracujących niezależnie[9]. Skuteczną metodą edukacji partycypacyjnej jest Teatr forum lub drama[10].

Zobacz też

Przypisy

  1. Czym jest edukacja globalna?. edudemo.org.pl. [dostęp 2014-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 czerwca 2013)].
  2. Edukacja globalna – świat bez tajemnic. polskieradio.pl, 2014-01-07. [dostęp 2014-04-12].
  3. Edukacja Globalna – poprzednie edycje. edudemo.org.pl. [dostęp 2014-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 kwietnia 2014)].
  4. a b Justyna Janiszewska we współpracy z Elżbietą Kielak i Anną Paluszek: Definicja i zakres edukacji globalnej. W: Portal e-globalna [on-line]. Fundacja Edukacja dla Demokracji. www.fed.org.pl. [dostęp 2017-07-26].
  5. Ks. Adam Skreczko: Wychowanie obywatelskie. W: Portal „Opoka" ; serwis katolicki [on-line]. Fundacja "Opoka". [dostęp 2017-07-27].
  6. Katarzyna Czaplicka: Po co nam edukacja globalna?. W: Materiały informacyjne Ośrodka Rozwoju Edukacji [on-line]. ORE ; Wiem, rozumiem, działam – edukacja rozwojowa w polskiej szkole. [dostęp 2017-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-23)].
  7. Misja Instytutu. W: Strona internetowa Instytutu Myśli Józefa Tischnera [on-line]. [dostęp 2017-07-30]. (Tadeusz Gadacz, Problem zła w filozofii Józefa Tischnera )
  8. Jolanta Nowak Jolanta Nowak (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Edukacja wczesnoszkolna – w stronę modelu partycypacyjnego. „Przegląd Pedagogiczny”, s. 41–50, 2015. 
  9. Prawo humanitarne — edukacja dla pokoju i zapobiegania konfliktom. W: Materiały szkolenia nauczyciele gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych [on-line]. Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE Wiem, rozumiem, działam – edukacja rozwojowa w polskiej szkole. [dostęp 2017-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-23)].
  10. Maria Depta: TIE jako narzędzie edukacji na rzecz praw człowieka. W: Tezy nieopublikowanej praca magisterskiej w Portalu Teatr Zaangażowany [on-line]. Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury ; Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2004. [dostęp 2017-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-23)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

WMD symbols vertical.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
CISV International Member Association.png
Autor: Elouan Mouro, Licencja: CC BY-SA 4.0
Map of CISV International's member associations
Achaemenid (greatest extent).svg
(c) Ali Zifan, CC BY-SA 4.0
Greatest territorial extent of the Achaemenid Empire Holding world record for reigning over nearly half of the population of the world at the time (Partially based on Atlas of World History (2007) - The World 750-500 BC, map.
Cold War Map 1980.svg
Autor: Ta ^specifik^ z W3C grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape ., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mapa świata w 1980, podczas zimnej wojny.
World-Population-1800-2100.svg
Autor: Tga.D based on Aetheling's work, Licencja: CC BY-SA 3.0
World population chart, from 1800 to 2100 — showing both estimates and actual population counts.
  • World population estimates from 1800 to 2100, based on:
  1. United Nations projections (in 2010) — "high" (colored red), "medium" (orange), and "low" (green)
  2. U.S. Census Bureau (historical estimates) — (colored black).
  3. Actual recorded population figures (colored blue).
  • According to the highest estimate, the world population may rise to 16 billion by 2100; according to the lowest estimate, it may decline to 6 billion.