Gold medal blank.svg I miejsceBudowlani SA Łódź (1. tytuł)
Silver medal blank.svg II miejsceLechia Gdańsk
Bronze medal blank.svg III miejsceOgniwo Sopot
Strona internetowa

Ekstraliga polska w rugby union (2015/2016) – sześćdziesiąty sezon najwyższej klasy rozgrywek klubowych rugby union drużyn piętnastoosobowych mężczyzn w Polsce. Tytuł mistrza Polski zdobyła drużyna Budowlani SA Łódź, która w finale pokonała Lechię Gdańsk. Trzecie miejsce zajęło Ogniwo Sopot.

System rozgrywek

Sezon 2015/2016 rozegrano w trzech fazach. W pierwszej wszystkie osie drużyn rozgrywało spotkania każdy z każdym, mecz i rewanż. Ustalona na tej podstawie tabela ligi służyła podziałowi ekip w drugiej fazie na dwie grupy, liczące cztery drużyny każda. Cztery najlepsze zespoły z pierwszej fazy miały grać o miejsca 1–4 i mistrzostwo Polski, natomiast cztery słabsze o miejsca 5–8 i utrzymanie w Ekstralidze. Rywalizacja w grupach toczyła się ponownie systemem każdy z każdym, mecz i rewanż, przy czym w klasyfikacji uwzględniano połowę punktów zdobytych z pierwszej fazie. Ostatnią fazą były finały – mecz o mistrzostwo Polski rozgrywany między pierwszą i drugą drużyną silniejszej grupy i mecz o brązowy medal rozgrywany między trzecią i czwartą drużyną tej grupy. Z kolei najniżej sklasyfikowana drużyna słabszej grypy miała spaść do I ligi[1][2]. Czas trwania sezonu zaplanowano od 22 sierpnia 2015 do 19 czerwca 2016[3].

Za zwycięstwo drużyna otrzymywała 4 punkty, za remis 2 punkty, a za porażkę 0 punktów. Ponadto mogła otrzymać w każdym meczu 1 punkt bonusowy – za zdobycie co najmniej 4 przyłożeń lub za porażkę nie więcej niż siedmioma punktami. Walkower oznaczał wynik 25:0 oraz przyznanie zwycięskiej drużynie 5 punktów, a przegranej odjęcie 1 punktu. W przypadku równej ilości punktów w tabeli ligowej, o klasyfikacji drużyn decydowały kolejno: bilans bezpośrednich spotkań, korzystniejszy bilans małych punktów, większa liczba zdobytych małych punktów, mniejsza liczba wykluczeń, mniejsza liczba wykluczeń upomnień i losowanie. W fazie finałowej w przypadku remisu miała być zorganizowana dogrywka, a jeśli ta nie przyniesie rozstrzygnięcia, miał decydować konkurs kopów na bramkę[2].

Uczestnicy rozgrywek

Do rozgrywek w sezonie 2015/2016 przystąpiło 8 drużyn. Miały nimi być siedem najlepszych drużyn Ekstraligi oraz mistrz I ligi poprzedniego sezonu[2]. Jednak ponieważ siódma w poprzednim sezonie Juvenię Kraków zrezygnowała z gry w Ekstralidze z powodów finansowych[4][5], a do przewidzianego w takiej sytuacji barażu pomiędzy ósmą w tabeli Posnanią Poznań i drugą drużyną I ligi Budowlanymi Lublin nie doszło, Posnania pozostała w Ekstralidze[5]. Miejsce Juvenii zajął mistrz I ligi poprzedniego sezonu, Skra Warszawa[6]. W ciągu sezonu, po rundzie jesiennej Posnania wycofała się z rozgrywek z powodu problemów kadrowych i finansowych[7].

Wyniki spotkań[8]:

Arka GdyniaBudowlani SA ŁódźLechia GdańskOgniwo SopotPogoń SiedlceOrkan SochaczewPosnania PoznańSkra Warszawa
Posnania Poznań8:747:350:25 (wo)0:25 wo)14:4625:2646:0
Skra Warszawa12:7512:2619:5215:3817:2422:3725:0 (wo)

Tabela (w kolorze zielonym wiersze z drużynami, które awansowały do grupy 1–4, na żółto z drużynami, które zagrają w grupie 5–8)[8]:

PozycjaDrużynaMeczeWygraneRemisyPorażkiBilans punktówPunkty bonusowePunkty razem

Skra Warszawa0:2812:3325:0 (wo)
Posnania Poznań0:25 (wo)0:25 (wo)0:25 (wo)

Finał

W pierwszej połowie drużyny zdobywały punkty wyłącznie z kopów z rzutów karnych. Skuteczniejszy był kopacz Łodzian Patryk Reksulak i dzięki temu na przerwę jego drużyna schodziła z sześciopunktową przewagą. W drugiej połowie Lechia wyszła na jednopunktowe prowadzenie dzięki przyłożeniu z podwyższeniem, wkrótce jednak ponownie przewagę zdobyli Budowlani po przyłożeniu i kolejnym kopie z rzutu karnego. Losy spotkania ważyły się do ostatniej akcji, jednak błąd graczy Lechii uniemożliwił im doprowadzenie do wyrównania[9].

Wynik finału[10]:

24 czerwca 2016
sędzia: Dariusz Reks
Master Pharm Budowlani SA Łódź17:10RC Lechia GdańskŁódź
widzów: ok. 3000
Punkty: Patryk Reksulak 12 (4K), Krystian Pogorzelski 5 (P)
Yellow card.svg Dariusz Kaniowski
(9:3)
Punkty: Igor Olszewski 5 (P), Rafał Janeczko 5 (pd K)

Mecz o trzecie miejsce

Po pierwszej połowie prowadzili gospodarze, którzy jako jedyni uzyskali przyłożenie. W drugiej połowie Arka zdołała odrobić tylko trzy z czterech punktów straty i ostatecznie przegrała medal minimalną różnicą punktów[11].

Wynik meczu o trzecie miejsce[12]:

25 czerwca 2016
sędzia: Kacper Michałkiewicz
MKS Ogniwo Sopot10:9RC Arka GdyniaStadion im. Edwarda Hodury, Sopot
Punkty: Grzegorz Szczepański 5 (P), Wojciech Piotrowicz 5 (pd K)
(10:6)
Punkty: Dawid Banaszek 6 (2K), Tomasz Stępień 3 (K)

Statystyki

Najskuteczniejszym graczem Ekstraligi został z dorobkiem 227 punktów gracz Arki Gdynia Dawid Banaszek[13].

I i II liga

Równolegle z rozgrywkami Ekstraligi rywalizowały drużyny na dwóch niższych poziomach ligowych: w I i II lidze.

Inne rozgrywki

W zakończonych w 2016 rozgrywkach w kategoriach młodzieżowych mistrzostwo Polski juniorów zdobyli Budowlani Łódź, a mistrzostwo Polski kadetów Juvenia Kraków[16].

1. System "15" na sezon 2015/2016. Polski Związek Rugby, 2015-07-08. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-08)].
  2. a b c Regulamin Ekstraligi. Sezon 2015/2016. Polski Związek Rugby. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-21)].
  3. Kalendarz na nowy sezon. Polski Związek Rugby, 2015-08-15. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-08)].
  4. Juvenia nie zagra w Ekstralidze!. Polski Związek Rugby, 2015-07-21. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-08)].
  5. a b Ekstraliga rugby: Posnania pozostaje w elicie. Polsat Sport, 2015-07-27. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-08)].
  6. I liga: Skra w Ekstralidze!. Polski Związek Rugby, 2015-06-13. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-08)].
  7. Ekstraliga bez Posnanii. Polski Związek Rugby, 2016-03-09. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-12)].
  8. a b c d e f g h Ekstraliga 2015-2016 - Tabela, wyniki. Polski Związek Rugby. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-25)].
  9. Rugby. Master Pharm Budowlani mistrzami Polski. Express ilustrowany.pl, 2016-06-24. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-11)].
  10. Budowlani Łódź Mistrzem Polski 2016. Polski Związek Rugby, 2016-06-24. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-25)].
  11. Rugby: Arka przegrała w meczu o brąz. Ogniwo minimalnie lepsze. Sport.pl, 2016-06-25. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-08)].
  12. Mecz o III miejsce dla Ogniwa. Polski Związek Rugby, 2016-06-25. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-25)].
  13. Najskuteczniejsi rugbiści ligi!. Polski Związek Rugby, 2016-06-27. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-08)].
  14. I liga 2015-2016 - Tabela, wyniki. Polski Związek Rugby. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-26)].
  15. II liga 2015-2016 - Tabela, wyniki. Polski Związek Rugby. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-08)].
  16. Medale krajowych rozgrywek 2016. Polski Związek Rugby, 2016-12-29. [dostęp 2019-07-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-19)].