Emanuel Schäfer

Emanuel Schäfer
Ilustracja
Po lewej SS-Oberführer Emanuel Schäfer
Oberführer Oberführer
Data i miejsce urodzenia

20 kwietnia 1900
Hluczyn

Data i miejsce śmierci

4 grudnia 1974
Kolonia

Przebieg służby
Lata służby

1926−1945

Siły zbrojne

Kaiserstandarte.svg Armia Cesarstwa Niemieckiego
SS Schutzstaffel

Stanowiska

szef gestapo w Opolu
szef gestapo w Kolonii

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Zasługi Wojennej I klasy z mieczami (III Rzesza)

Emanuel Schäfer (ur. 20 kwietnia 1900 w Hluczynie, zm. 4 grudnia 1974) – niemiecki prawnik, oficer gestapo, SS−Oberführer i zbrodniarz wojenny.

Urodził się w Hulczynie (obecne Czechy, wówczas pruska prowincja Śląsk) w 1900 roku. Jego ojciec był właścicielem hotelu. Ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Breslau; doktoryzował się z prawa cywilnego[1]. W czasie I wojny światowej służył w regimencie artylerii polowej. Po wojnie służył w oddziałach Freikorps, a także był członkiem faszystowskiej organizacji Stahlhelm. W 1926 roku wstąpił do policji w Poczdamie. Schäfer miał katolickie pochodzenie, w 1928 r. przyjął protestantyzm, a w 1936 r. został Gottgläubigerem (nazwa wierzącego w okultystyczną religię Gottgläubigkeit).

W 1933 roku wstąpił do SA i Sicherheitsdienst (SD), której był aktywnym członkiem. W maju 1934 roku mianowano go szefem gestapo w Opolu[1]. W 1936 roku został członkiem SS.

W 1939 jako komendant Einsatzgruppe II w randze SS-Sturmbannführera odpowiedzialny za zbrodnie dokonane na terenie okupowanej Polski w pasie operacyjnym Grupy Armii "Południe" (na Śląsku i w Małopolsce). W 1940 roku objął stanowisko szefa gestapo w Kolonii[1].

W czasie wojny Schäfer pełnił służbę w organach policji bezpieczeństwa na terenie Serbii. Po wojnie wrócił do Niemiec, gdzie został skazany na sześć i pół roku więzienia za zagazowanie 6820 dzieci i kobiet.

Emanuel Schäfer zmarł w 1974 roku w wieku 74 lat.

Przypisy

  1. a b c Frank McDonough: Gestapo:Mity i prawda o tajnej policji Hitlera. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016, s. 50-51.

Bibliografia

  • Eric Arthur Johnson, Der nationalsozialistische Terror. Gestapo, Juden und gewöhnliche Deutsche, wyd. 1. Aufl, Berlin: Siedler Verlag, 2001, ISBN 3-88680-619-7, OCLC 50049875.

Media użyte na tej stronie

DEU KVK 1 Klasse swords BAR.svg
Baretka: Wojenny Krzyż Zasługi z Mieczami I Klasy (III Rzesza).
Kaiserstandarte.svg

Standarte seiner Majestät des Deutschen Kaisers
„Die Standarte, 4 m im Quadrat, besteht aus goldgelber Seide und zeigt das eiserne Kreuz, belegt mit dem kleineren Wappen Sr. Majestät. In den Winkeln des Kreuzes erscheinen je eine Kaiserkrone und drei rotbewehrte, schwarze Adler. Auf dem Kreuz steht "GO TT MIT UNS 18 70". Sobald Se. Majestät sich an Bord eines Schiffes begibt, wird die Kaiserstandarte am Topp des Grossmastes gehisst und alle anderen Kommando- und Unterscheidungszeichen gestrichen“.(Ströhl: Deutsche Wappenrolle, S. 80)
Emanuel Schäfer.jpg
Chef der Sicherheitspolizei und des SD von Serbien

SS-Oberführer Dr. Emanuel Schäfer gemeinsam mit SS-Sturmbannführer Bruno Sattler sowie weitere Offiziere verlassen die bulgarische Gesandtschaft in Belgrad an 5. September 1943, anläßlich der

Beerdigungsfeier Seiner Majestät König Boris III von Bulgarien
SS-Oberführer Collar Rank.svg
Autor: Mintz l, Licencja: CC BY-SA 3.0
Rang insignia of the SS/Waffen-SS, here universal collar patches for officer rank “SS-Oberfuehrer”.