Emilian (cesarz)

Emilian
Marcus Aemilius Aemilianus
Imperator Caesar Marcus Aemilius Aemilianus Augustus
Ilustracja
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC-BY-SA-3.0
Cesarz rzymski
Okres253
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzeniaok. 210
Girba
Data śmiercipaździernik 253
Moneta
moneta
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC-BY-SA-3.0

Antoninian Emiliana z wyobrażeniem Marsa i inskrypcją MARTI PACIF(ero)

Emilian, Marcus Aemilius Aemilianus (ur. ok. 207/214?[1], zm. październik 253) – cesarz rzymski od lata do października 253 r.

Życiorys

Pochodził z rzymskiej Mauretanii. Jego małżonką była znana jedynie ze świadectw numizmatycznych Gaja Kornelia Supera. Był zawodowym wojskowym, który osiągnął wysokie stanowiska w administracji państwowej. W końcu kariery piastował stanowisko namiestnika Mezji Górnej i Dolnej, zasłużonego skuteczną obroną tych prowincji przed najazdem Gotów. Latem 253 podległe mu wojska ogłosiły go cesarzem w opozycji do aktualnie panujących w Rzymie Treboniana i Woluzjana.

Dla zalegalizowania swej władzy uzurpator podjął marsz na Rzym, zamierzając uzyskać oficjalną sankcję dla swego panowania ze strony senatorów. W sierpniu przekroczył wschodnie Alpy i wkroczył do Italii. Przed oczekiwanym starciem pod Interamna Trebonian z synem ponieśli śmierć z rąk własnych żołnierzy, zaś Emilian uznany został za legalnego władcę przez senat. Koniec jego krótkotrwałych rządów nastąpił jesienią, gdy do północnej Italii wkroczyły wojska kolejnego pretendenta – Waleriana, ogłoszonego cesarzem przez legiony w Germanii i Recji. Emilian zamierzał mu się zbrojnie przeciwstawić, lecz wobec widocznej przewagi przeciwnika został w okolicach Spoletium zamordowany wcześniej przez własnych żołnierzy.

Przypisy

  1. A. Krawczuk podaje datę 210 n.e. (Poczet cesarzy rzymskich, dz. cyt., s. 73).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

AemilianusAnt.jpg
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC-BY-SA-3.0
Portret van Aemilianus op een antoninianus.